Ako vybrať osobnú váhu?

Hoci tá kúzelná cifra nie je všerozhodujúca, každý z nás si niekedy potreboval strážiť váhu. Či už práve chudnete, naberáte svaly alebo skrátka len držíte súčasný stav, osobná váha vám rozhodne príde vhod. Novšie modely už navyše prichádzajú s užitočnými funkciami, ktoré vám pomôžu lepšie spoznať vašu telesnú konštitúciu. Za tie však treba trošku priplatiť.

Hoci tá kúzelná cifra nie je všerozhodujúca, každý z nás si niekedy potreboval strážiť váhu. Či už práve chudnete, naberáte svaly alebo skrátka len držíte súčasný stav, osobná váha vám rozhodne príde vhod. Novšie modely už navyše prichádzajú s užitočnými funkciami, ktoré vám pomôžu lepšie spoznať vašu telesnú konštitúciu. Za tie však treba trošku priplatiť.

Doba čítania 6 min.
Klára, redakcia Heureka.sk

Typy osobných váh

Digitálne váhy

Digitálne osobné váhy sú dnes prevládajúcim typom na trhu. Pomocou špeciálnych čidiel umiestnených na ploche dosahujú väčšiu presnosť merania a mnohokrát ponúkajú aj bohaté vedľajšie funkcie, s ktorými získate lepší prehľad o svojom zložení tela.

 • Presnejšie meranie hmotnosti

 • Doplnkové funkcie (meranie BMI, BMR, tuku)

 • Pokročilejšie modely pripojíte aj k mobilu/hodinkám

 • Spravidla vyššia nosnosť

 • Vyššia obstarávacia cena

 • Vyžadujú údržbu (výmena batérií)

Mechanické váhy

Mechanické váhy sú ideálne, pokiaľ váhu tela beriete čisto orientačne a nechystáte sa s ňou výrazne hýbať. Klasický ciferník s ručičkou je totiž menej presný ako digitálne čidlá, a tak zvoľte analógovú váhu hlavne v prípade, keď vám stačí jednoduché a lacné zariadenie.

 • Nižšia obstarávacia cena

 • Nevyžadujú žiadnu údržbu

 • Pri bežnom používaní dlhá životnosť

 • Môžu zaujať retro designom

 • Žiadne doplnkové funkcie

 • Menej presné, pokojne o niekoľko kilogramov

 • Nižšia nosnosť

Lekárske, analyzačné a detské váhy

Analyzačné váhy vážia s vysokou presnosťou a analyzujú zloženie tela pomocou precíznych algoritmov. Ponúkajú tiež veľkú škálu doplnkových meraní (BMI, AMR, tuk) a sú preto vhodné najmä pre aktívnych športovcov. Lekárske váhy sú určené pre ordinácie, školy, nemocnice a športoviská. Často tiež disponujú výškomerom. Váhy na komerčné použitie majú byť ciachované alebo úradne overené. Prístroj tak získa označenie stanovené meradlo. Detské váhy sú určené na váženie malých detí a novorodencov. Nižšiu nosnosť kompenzujú zďaleka najpresnejším meraním až na jednotky gramov. Na týchto prístrojoch sa bábätká vážia poležiačky. Vďaka špeciálnej funkcii odváži väčšina prístrojov bábätko aj v prípade, keď sa nekontrolovane vrtí.

Kľúčové parametre

Maximálna nosnosť

Tento údaj vám prezradí, akú maximálnu hmotnosť vaša váha zvládne odvážiť. Obvykle platí, že digitálne váhy majú vyššiu nosnosť ako mechanické váhy. Rovnako platí, že preťažením váhy riskujete jej poškodenie. Vyberajte teda s ohľadom na to, koľko ľudí ju bude pravidelne využívať.

Najmä mechanické a detské váhy unesú menej ako 150 kg. Zvyčajná nosnosť pri digitálnych a analyzačných váhach sa pohybuje v rozmedzí 150–200 kg. V týchto hodnotách zapátrajte, pokiaľ zháňate váhu na klasické domáce používanie a žiadny z užívateľov nepresahuje hmotnostné limity. Hodnoty nad 200 kg už sú určené skôr profesionálnym lekárskym váham a často dosahujú limit až 400 kg.

Presnosť merania

Pri osobnej váhe nepodceňte ani presnosť, s akou vám ukáže vašu hmotnosť. Zdá sa to byť ako drobnosť, ale pri poctivom držaní váhy vás môže každé kilo navyše pekne namiešať a môže byť pritom len chybou v meraní.

Úplne najprecíznejšie sú pochopiteľne detské váhy, s presnosťou pod 10 g, keď je u bábätka potrebné pozorne sledovať prírastok váhy. Obyčajné digitálne a analytické váhy sú však celkovo tiež veľmi presné, často v medziach 10–200 g. U mechanických modelov naopak počítajte s vyššou odchýlkou od skutočného čísla, a to od 200 g vyššie.

Rozmery

Pred výberom radšej skontrolujte rozmery meracej plochy a veľkosť vlastných chodidiel. Pri vážení by sa nemalo stať, že vám budú vytŕčať prsty alebo päty, to by mohlo skresliť výsledky. Väčšina modelov je dnes pripravená aj na veľké chodidlá, a preto ide skôr o preventívne opatrenia pred nákupom.

Aj tradičné váhy zoženiete v netradičných farbách.

Najdôležitejšie funkcie

Poznať hmotnosť je iba začiatok. Takmer všetky digitálne váhy ponúkajú diagnostické merania rôznych významných hodnôt.

BMR

BMR čiže bazálny metabolický výdaj vám ukáže hodnotu optimálnej energetickej spotreby tela v kľudovom stave. Inými slovami, touto hodnotou zistíte, koľko kalórií by ste mali približne prijať, aby ste schudli alebo naopak pribrali. Modernejšie digitálne váhy ju zistia za vás.

BMI

BMI čiže hmotnostne výškový index tela určí, aká by mala byť vaša optimálna váha vzhľadom na výšku a vek. Tento údaj však nie je všemocný a neberie ohľad na konzistenciu tela (napr. pomer svalov a tukov), a preto ho berte iba orientačne.

AMR

AMR čiže odhadovaný výdaj energie počas dennej aktivity z pohybu a športovania. Tým zistíte, koľko kalórií môžete za deň približne spáliť. Toto pokročilé meranie ponúkajú väčšinou iba nákladnejšie analyzačné váhy.

Meranie svalov, tuku a vody v tele

Meranie pomeru svalov, tuku a vody je najzákladnejším meraním digitálnych váh, ktorým disponuje väčšina modelov. Pred meraním by ste sa nemali venovať príliš náročnej fyzickej aktivite a piť alkohol, aby výsledky boli čo najpresnejšie.

 • Prepojenie cez Wi-Fi/Bluetooth – po pripojení s inteligentným zariadením si môžete svoje dáta zobraziť vo fitness aplikáciách, nastaviť podľa nich tréning alebo ich analyzovať v medzitýždňových porovnaniach. Budete tak mať absolútnu kontrolu nad svojou kondíciou.

 • Dáta viacerých užívateľov – väčšina modelov dnes obsahuje úložisko pre telesné dáta viacerých užívateľov, často až 12 naraz.

Moderná osobná váha už zvládne merať oveľa viac ako iba hmotnosť.

Ako sa správne vážiť

Vážiť sa môžete kedykoľvek a akokoľvek, avšak za účelom správnosti výsledkov je dobré dodržiavať pár základných odporúčaní:

 • Vážte sa ideálne ráno, a to nalačno a vyprázdnení. Rovnako tak na váhu vstupujte nahí alebo v spodnom prádle, aby ste si zbytočne nepričítali gramy za oblečenie.

 • Vážte sa vždy v rovnakom dennom čase, aby boli výsledky čo najkonzistentnejšie.

 • Presvedčte sa, že stojíte na váhe skutočne celými chodidlami, rovno a vzpriamene.

 • Zostaňte na váhe, kým displej neukáže konečné číslo. Nezostupujte, kým číslo kolíše.

 • Poznamenajte si číslo bokom do fitness aplikácie, prípadne tradične na papier. Ak ste s váhou spojení cez Bluetooth, tým je evidovanie a následná práca s dátami jednoduchšia.

A pamätajte, že samotná hmotnosť nie je absolútnym verdiktom vášho fyzického zdravia. Komplexnejšie zhodnotenie vždy získate po konzultácii s lekárom alebo fitness špecialistom.