Ako vybrať parfum?

Vhodný parfum vám dodá sebavedomie, podčiarkne vašu hravosť či pridá na zvodnosti. S novou vôňou sa nezmazateľne spoja spomienky na prvú spoločnú dovolenku, nové zamestnanie aj žiadosť o ruku. Výber parfumu tak nemusí byť pre každého jednoduchou záležitosťou. Máte svojho obľúbenca, alebo chcete experimentovať? Prečítajte si, ako sa vo vôňach orientovať a podľa čoho vyberať.

Vhodný parfum vám dodá sebavedomie, podčiarkne vašu hravosť či pridá na zvodnosti. S novou vôňou sa nezmazateľne spoja spomienky na prvú spoločnú dovolenku, nové zamestnanie aj žiadosť o ruku. Výber parfumu tak nemusí byť pre každého jednoduchou záležitosťou. Máte svojho obľúbenca, alebo chcete experimentovať? Prečítajte si, ako sa vo vôňach orientovať a podľa čoho vyberať.

Doba čítania 11 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Ako vybrať parfum

V prvom rade si treba určiť, pre koho parfum vyberáte. Parfumy pre ženy sú úplne odlišné od parfumov pre mužov - na pol cesty stretnete unisex vône a pre najmenších sú k dispozícii aj parfumy pre deti.

Ako vybrať parfum pre ženu

Parfum dámsky má oproti pánskemu dominantné kvetinové tóny, kde hlavné zložky kompozície tvoria kvety. Tiež sem spadajú svieže, šťavnaté a ovocné vône s výraznou citrusovou zložkou v kombinácii väčšinou s drevitými, korenenými či kvetinovými tónmi. Flakóny týchto vôní sú typicky ženské, vyhotovené z pokrčeného či hladkého skla a ozdobené môžu byť mašľami a zlatými prvkami.

Ako vybrať parfum pre mužov

Pánske parfumy sa vyznačujú vôňou, kde prevažujú santalové, cédrové alebo ružové drevo doplnené obvykle orientálnymi zložkami, korením, citrusmi a kvetmi. Medzi pánskymi vôňami nájdeme aj parfumy kožené, v ktorých sú obsiahnuté zložky pripomínajúce vôňu kože. Sú doplnené tónmi tabaku, kadidla a rôznych driev. U pánskych vôní sa stretnete s modernými hranatými flakónmi robustného prevedenia často v tmavých farbách a s kovovými prvkami.

Unisex

Unisex parfumy sú vhodné pre obe pohlavia a často obsahujú výraznú citrusovú zložku – citrón, limetu, bergamot alebo pomaranč. Do tohto zaradenia vôní potom spravidla spadajú aj svieže a tzv. "čisté" vône. Rovnako ako použité vonné zložky sú aj flakóny unisexové a neurazia tak dámy ani pánov.

Detské

Parfumy pre deti bývajú hlavne sladké. Obľúbená je aróma žuvačiek, cukrových cukríkov, ovocia a coly. Tieto vône by, kvôli citlivosti detskej pokožky, nemali obsahovať žiadny alkohol. Parfumy pre mladých mužov bývajú doplnené ilustráciami áut a, rovnako ako parfumy pre mladé ženy, ďalších obľúbených rozprávkových hrdinov.

Výber parfumu podľa typu vône

Vône sa delia podľa toho, aké percento vonných látok obsahujú. Koncentrácia vonných zložiek sa v určitom pomere dopĺňa liehom. Čím vyšší je obsah vonných látok, tým intenzívnejšia je aróma, ktorá tiež dlhšie pretrváva.

  • Parfumy (Extrait de Parfum - P) obsahuje 15–40 % vonných zložiek. Ide o najviac koncentrovaný typ vône, ktorý je veľmi silný a náročný na výrobu, preto ho vyrába iba niekoľko známych značiek. Býva menších objemov a cena je vyššia. Intenzita a výdrž je ale taká vysoká, že pár kvapiek bude voňať mnoho hodín. Parfumy sa skôr využívajú na slávnostné príležitosti, ale nikto vám nebráni nosiť ich každý deň. Spravidla nemajú rozprašovač, nanáša sa po kvapkách za uši a do lakťových jamiek.

  • Parfumovaná voda (Eau de Parfum - EdP) má okolo 15 % vonných esencií v celkovom obsahu. Ide o optimálny pomer medzi alkoholom a vonnými zložkami, vďaka čomu je šetrný k citlivej pokožke. Od pravého parfumu sa líši iba menšou intenzitou a krátkodobejšou výdržou. Aj tak na koži aj oblečení pretrvá zhruba 4–6 hodín. Patrí medzi najpredávanejší typ vôní, vhodných na každodenné použitie.

  • Toaletná voda (Eau de Toilette - EdT) sa skladá z 5-15 % vonných látok a asi 80 % liehu. Toaletné vody preferujú hlavne tí, ktorí vône často striedajú. Voňajú kratšiu dobu ako parfumované vody, a ako názov napovedá, pôvodne išlo o sviežu vôňu pre dopoludňajší program. Obstarávacia cena je, oproti koncentrovanejším typom vôní, priaznivejšia.

  • Kolínska voda (Eau de Cologne - EdC) obsahuje približne 4 % vonných látok v asi 70 % liehu. Patrí tak k najmenej koncentrovaným typom vôní. Používajú ju muži po holení, kde môže nahradiť aftershave. Vydrží približne 1 až 2 hodiny, preto sa spotrebováva rýchlejšie a predáva sa väčšinou vo väčších baleniach za výhodnejšiu cenu.

  • Eau de Fraiche má v obsahu cca 2 % vonných častíc. Ide o menej obvyklú koncentráciu, avšak na trhu dostupnú. Obstarávacia cena je veľmi nízka, a tak je dostupná každému. Vôňa dlho nepretrvá a je teda potrebné aplikáciu opakovať častejšie počas dňa.

  • Olejové parfumy (CPO), sú orientálnou špecialitou, spravidla sa tak stretnete s korenenými a veľmi aromatickými vôňami. Na riedenie vonných esencií sa nepoužíva alkohol, ale olej, a to väčšinou jojobový. Olej umožňuje oproti alkoholu lepšie uvoľňovanie vonných zložiek a taktiež nevysušuje pokožku. Ďalšou výhodou je, že nedráždi a nevyvoláva alergie. Parfumované oleje sa nanášajú po kvapkách na teplé miesta kože, rovnako ako ostatné typy vôní a na koži vydržia až dva dni - zmyjete ich vždy iba pri kúpaní.

  • Testery parfumov majú identické zloženie ako parfum, nie sú však vhodné ako darček. Ide o výhodnú voľbu pre zákazníkov, ktorí chcú vôňu pre vlastnú potrebu a nezáleží im na podobe flakónu a krabičky, ale iba o obsah a cenu.

Niche

Tieto vône obsahujú vzácne a exkluzívne ingrediencie, ako sú napríklad kosatec z Grasse, damašská ruža a pravá ambra. Niche parfumy vyrábajú menšie nezávislé firmy či jednotlivci a preto nepodliehajú diktátom trendov. Balené bývajú v neobvyklých flakónoch, čo skvele podčiarkne ich výnimočný charakter.

Miniatúra, vzorka a odstrek

Miniatúry parfumov predstavujú ich zmenšeniny, ktoré sú väčšinou s objemom do 7 ml. Jedná sa o limitované edície výrobcov, kedy môže ísť iba o niekoľko miniatúr jednej značky alebo jedného typu vône. Ľahko tak možno vyskúšať viac rôznych vôní a v pokoji pre seba nájsť tú najvhodnejšiu. Sú preto ideálne na testovanie noviniek aj cestovanie, pretože sa pohodlne zmestia do kabelky aj do vrecka.

Vzorky parfumov a odstreky vôní sú ešte menších objemov a niekedy sú vo flakóne s rozprašovačom. Slúžia pri rozhodovaní, či vám vybraný parfum sadne. Vôňu párkrát nanesiete, necháte rozvinúť jej arómu a prípadne až potom kúpite štandardné balenie. Sú navyše také malé, že sa stratia aj v malých listových kabelkách na plese.

Výber parfumu podľa zložiek

Vône väčšiny značiek sú dnes pre ľahšiu orientáciu triedené podľa vonného základu do jednotlivých rodokmeňov. Nájdete v nich zložky rastlinné aj živočíšne, prírodného či syntetického pôvodu.

Kvetinové

Najpočetnejší rodokmeň vôní, vhodný hlavne pre dámy. Základom sú výrazne kvetinové tóny, najčastejšie jazmín, konvalinka, ruža či fialka. Sú svieže, ľahké a hravé, preto ideálne na jarné obdobie.

Ovocné

Charakterizuje ich sviežosť a ľahkosť s výrazným ovocným podtónom. Často obsahujú výrazné ovocné sladšie prvky, ako sú maliny, jahody či broskyne. Nájdete v nich aj exotické tóny, ako sú ananás či kokos, alebo naopak sviežejšie ovocie – jablká alebo černice. Sú perfektné na letné obdobie.

Citrusové

Vhodné pre všetkých, ktorí preferujú sviežosť a ľahkosť. Ide najmä o pomaranče, limetky a exotické plody. Hodia sa najmä v teplých letných dňoch, dokážu príjemne osviežiť pri únave alebo strese.

Orientálne

Pre Európana môžu byť na prvýkrát až príliš sladké a výrazné. Obvykle obsahujú intenzívnu arómu korenia, napr. vanilky, škorice alebo klinčekov. Patria medzi parfumy ťažké, zmyselné a vášnivé. Vyniknú hlavne v zimnom období a pri večerných príležitostiach, ale pokiaľ si ich zamilujete, nemusíte sa ich báť ani v lete.

  • Orientálne arabské parfumy

Drevité

Dominuje u nich aróma dreva, či už santalového, cédrového, alebo ružového. Sú sofistikované a nevšedné a skvele doplnia napríklad večer v spoločnosti.

Vyčuchať parfum na mieru nemusí byť vôbec jednoduchou záležitosťou.

Výber parfumu podľa zloženia

Každý parfum sa skladá z troch častí - hlava, srdce, základ.

Keď prvýkrát privoniate, ucítite hlavu. Tá tvorí prvý dojem, a preto je na ňu kladený veľký dôraz. Najčastejšie sa skladá z kvetinovej, citrusovej a ovocnej zložky. Hlava parfumu sa do cca 15 minút odparí.

Po odznení hlavy na scénu nastupuje srdce. Rozvoňajú sa stredné tóny arómy sprevádzané nízkymi tónmi základu v osobitej a špecifickej línii, ktorá udáva charakter vône. Zložky v srdci vydržia voňať okolo 2 až 3 hodín.

Záverečná a najdlhšia fáza, ktorá uzatvára celistvosť vône, sa nazýva základ. Zloženie je prevažne ťažšie a viac korenené s tónmi vanilky či santalového dreva. Podľa použitých zložiek a kvality vône pomaly cca 3-4 hodiny odznieva, pri niektorých parfumoch s vyššou koncentráciou zloženia to však môžu byť až desiatky hodín.

Ako vybrať správny parfum

V čím vyššej cenovej kategórii sa parfum pohybuje, tým vyššie percento vonných látok obsahuje. Je tak spravidla kvalitnejší, ale nejedná sa o nemenné pravidlo. Často si priplatíte len za známu značku. Na trhu nájdete aj imitácie a napodobeniny známych parfumov. Ich cena je výrazne nižšia, avšak kvalita použitých ingrediencií je sporná.

Dávajte pozor na falzifikáty a napodobeniny originálnych parfumov!

Najčastejšie otázky