V dnešnej dobe už existujú posilňovacie stroje na každú partiu tela, dokonca aj sval (Scottovov stroj - biceps, Leg-press - stehná, Packdeck - prsia). Ak nedisponujete príliš veľkým skladným priestorom, tak je pre vás najlepšia kombinácia multifunkčného kladkového stroja a bench-press lavice, touto kombináciou si precvičíte celú hornú časť tela. Ak však chcete naozaj kvalitné a efektívne cvičenie je lepšie kúpiť si viac strojov.
Kladkové stroje slúžia na efektívne precvičenie trapézových svalov, tricepsov, ale tiež bicepsov. Stroj tvorí jednoduchý mechanizmus kladky a lana. Kladka je buď umelohmotná bez ložiska (viac trenia a väčšie opotrebenie) alebo z iného materiálu a s ložiskom, čo nám ponúka plynulejší chod a menšie opotrebenie. Laná máme oceľové, alebo konopné. Výnimočne sa používajú namiesto lán reťaze. Na údržbu sú najjednoduchšie oceľové laná. Konopné sa môžu po čase trhať a reťaze potrebujú namazať a špinia. Závažia sú v ideálnom, ale drahšom prípade súčasťou stroja (tehličky) a vyberajú sa len pomocou presúvania kolíka alebo si ich dopĺňate sami pomocou kotúčov.
Kladkové stroje sa vyrábajú v prevedení jednej veže alebo dvoch veží, ktoré sú od seba vzdialené okolo 2 až 3 metrov. Čo je veľmi náročné na priestory, avšak nám to umožní posilňovať ďalšie možné variácie cvičiacich úkonov a striedaním týchto úkonov získame na efektivite cvičení.
Na kon štrukcii upevnené bench-pressy môžu čiastočne nahradiť kladkové stroje. Ak je k nim polohovateľná lavica, dajú sa na nich efektívne precvičiť trapézové svaly a oproti kladkostrojom aj prsné svaly. Avšak prichádzame o efektívne posilňovanie rúk.
Strojov na nohy je tiež celá škála. Máme leg-presy (tlaky na nohy), stroje na predkopávanie a zakopávanie (prednej a zadnej strane stehien), stroje na drepy, znožovanie a roznožovanie. Opäť záleží na priestore, ktorý máme. Či sa uspokojíte s jedným multifunkčným strojom, prípadne či chcete na každý sval jeden stroj. Pri týchto strojoch je potrebné dbať na nosnosť a poistné zariadenie, pre prípad keby vám už došli sily!
Stroje na brušné svalstvo a hrazdy sú už výrazne skladnejšie a je to ten najjednoduchší a najlacnejší variant na cvičenie. Ak chcete mať ploché, vypracované bruško, tak si vyberte týchto strojov viac (priame a šikmé brušné svaly). Tým najpohodlnejším variantom sú tzv. Rollery.
V prípade, že má stroj odkladisko na váhové kotúče a vy také kotúče vlastníte, tak si v prvom rade zistite vŕtanie, aby vaše kotúče sedeli na stroj, ktorý si zvolíte.