Požiadavky a frekvencia použitia
Najprv si položte otázky, na aké účely a ako často budete postieľku využívať. Ak hľadáte kompaktnú postieľku, ktorú ľahko preveziete na chatu alebo na návštevu k rodičom, bude vám stačiť provizórna cestovná postieľka. V prípade, že potrebujete plnohodnotnú postieľku na každodenné ukladanie dieťaťa, vyberajte medzi modelmi z pevných materiálov, ktoré ponúkajú lepšie vetranie matraca aj ergonómiu pri ukladaní bábätka.
Zvážte, ako dlho chcete postieľku používať. Malé postieľky bez polohovacieho matraca budú pre dieťa bezpečné len do tej doby, než si začne sadať, takže ju po niekoľkých mesiacoch musíte vymeniť. Dlhšiu dobu vám poslúžia postieľky s polohovacím matracom, ktorú môžete podľa pohyblivosti dieťaťa znižovať tak, aby mali zábranu stále v dostatočnej výške. Väčšinou sú určené deťom až do 3 rokov. Najdlhšie vydržia rastúce postieľky, ktoré možno vo chvíli, keď dieťa postieľku prerastie, jednoducho prestavať na menšiu váľandu.
Bezpečnosť produktu
Požiadavky na bezpečnosť výrobkov pre malé deti sú vyššie ako u výrobkov pre dospelých a preto musí mať prehľadný návod v slovenčine, ktorý popisuje ako zostavenie výrobku, tak aj jeho používanie. Okrem toho by mala byť na každej postieľke trvalo uvedená európska norma EN 716-1: 2017, ktorá upravuje bezpečnostné štandardy detských postieľok pre bytové použitie, ďalej ryska, či iné značky signalizujúce maximálnu výšku matraca a názov značky, meno výrobcu, alebo predajcu alebo distribútora, vďaka ktorému je možné výrobok aj s odstupom času identifikovať.
Bezpečnostné normy sú zárukou vyššej kvality
Bezpečnostné normy sú odporúčané pokyny, ktoré špecifikujú technické a bezpečnostné požiadavky na výrobu produktu, ale je na uváženie výrobcu, či ich bude dodržiavať. Všeobecne možno povedať, že výrobky spĺňajúce európske bezpečnostné normy ponúkajú spotrebiteľom vyššie záruky v oblasti nezávadnosti a bezpečnosti výrobku.
Dôležitým bezpečnostným parametrom sú rozmery otvorov, do ktorých by sa dieťa mohlo zakliesniť prstom, rukou, alebo dokonca hlavičkou a preto sa za bezpečnú vzdialenosť medzi priečkami považuje rozmer 4,5 cm a 6,5 cm. Medzera medzi horizontálnymi priečkami, ktoré tvoria dno postieľky, by mala byť 6 cm. Ak je dno tvorené perforovaným roštom, jednotlivé otvory nesmú mať väčší priemer ako 8,5 cm. Medzery, ku ktorým sa dieťa môže dostať, musia byť menšie ako 0,7 cm alebo v rozmedzí 1,2 cm a 2,5 cm a zároveň nesmú byť hlbšie ako 1 cm.
Zábrana čiže pohyblivá bočnica, s ktorou možno podľa potreby manipulovať, by mala mať dostatočne bezpečný mechanizmus, aby sa dieťaťu nikdy nepodarila otvoriť, ale zároveň by mala byť jednoducho ovládateľná.
U postieľky je tiež dôležitá stabilita, aby ju ani väčšie šantiace dieťa neprevrhlo. Nikdy do postieľky nedávajte dieťa, ktoré je staršie, než odporúča výrobca.
Pred použitím postieľky si vždy prečítajte pokyny a odporúčania výrobcu a nikdy ich nepodceňujte. Inak hrozí, že by sa mohlo dieťa zraniť.
Vek dieťatka
Väčšina postieľok môže slúžiť dieťaťu od narodenia až do 3 rokov veku. Niektoré modely sú rastúce, čo znamená, že ich je možné v prípade potreby jednoducho prestavať na menšiu váľandu. Tá dieťaťu poslúži aj v školskom veku.
Materiál a kvalita spracovania
Za dlhodobo najvhodnejší materiál pre postieľky na každodenné používanie sa považuje drevo, najlepšie pevné bukové alebo borovicové. Vhodné sú aj pevnejšie celokovové varianty, ktoré sa ľahko čistia a môžu slúžiť aj niekoľkým generáciám, ale na druhú stranu sú veľmi ťažké. Cestovné postieľky sa potom vyrábajú väčšinou z kombinácie textílie a kovu. Ak je materiál chemicky ošetrený, požadujte certifikát zdravotnej nezávadnosti. Všetky postieľky by tiež mali mať zaoblené hrany.
Design
V ponuke nájdete ako jednoduché postieľky z kovu, ktoré pôsobia trochu chladnejším dojmom, tak športovo ladené nylonové modely v žiarivých farbách. Klasikou sú potom drevené modely v rôznorodých tvaroch a farebných prevedeniach. Drevené postieľky sú potom často obohatené o úložný priestor, ako je napr. prebaľovací pult, komoda alebo zásuvky.
