Požiadavky
Najprv si odpovedzte na otázku, či potrebujete pleť len očistiť od prebytočného mazu, prachu a nečistôt, alebo musíte pleť pred samotným čistením ešte odlíčiť. Odpovede vám pomôžu s výberom. K bežnému čisteniu pleti sú vhodné mlieka, gély, emulzie alebo peny. Pre dočisťovanie pleti sú vhodné pleťové vody a toniká, ktoré si poradia so zvyškom nečistôt a uvoľnia póry. Raz týždenne doprajte pleti extra starostlivosť pomocou peelingu, s ktorým odstránite odumreté kožné bunky a pleť rozjasníte.
Typ pleti
Typy pleti sa o od seba líšia množstvom vyprodukovaného kožného mazu a to na normálnu, mastnú, suchú a zmiešanú.
Zobraziť viac
Normálna pleť produkuje maz v primeranom množstve, vďaka tomu nie je lesklá ani vysušená a dobre odoláva vonkajším vplyvom.
Mastná pleť je typická tým, že produkuje nadmerné množstvo kožného mazu. Leskne sa a jej póry sú zväčšené.
Suchá pleť sa mastí málo. Občas až tak málo, že sa na niektorých miestach vytvárajú šupinky. Je citlivá na pôsobenie vonkajších vplyvov a ľahko sa vysuší natoľko, že je možné v nej cítiť pnutie.
Zmiešaná pleť sa delí na dve zóny. Najčastejšie býva mastná na čele, nose a brade a na zvyšku tváre je naopak suchšia. Ďalším typom zmiešaného typu je kombinácia zón s normálnou a suchou pleťou.
Druhy pleti rozlišujeme vedľa množstva vyprodukovaného kožného mazu ešte na ďalšie typy podľa špecifických vlastností.
Zobraziť viac
Problematická pleť má kvôli nadmernej produkcii kožného mazu problémy s upchatými pórmi, ktoré spôsobujú vznik nežiaduceho akné, a preto je potrebné vyberať prípravky určené pre akóznu a problematickú pleť. Uvoľňujú póry od mazu a nečistôt, ktoré spôsobujú vznik vyrážok.
Citlivá pleť často býva zároveň suchá. Nedostatok kožného mazu robí pokožku náchylnú na podráždenie chemickými látkami. Vhodnou voľbou sú prípravky určené pre citlivú pleť, ktoré neobsahujú zbytočné látky, ako sú parfumácie, farbivá a alkohol.
Alergická pleť potrebuje špeciálne dermokozmetické odličovacie prípravky, ktoré sú jemné, hypoalergénne a bez parfumácie. Ich účinky a to, že sú zdravotne vyhovujúce je častokrát podložené i klinickými štúdiami. Dermokozmetika sa predáva predovšetkým v lekárňach.
Veľkosť balenia
Objem vyberajte podľa toho, ako často budete prípravok používať. Ak to bude na dennej báze, oplatí sa vám väčšie a ekonomickejšie balenie. V prípade, že plánujete skôr sporadické využitie, vyberte menšiu veľkosť, aby ste stihli prípravok spotrebovať pred uplynutím doby exspirácie. U neotvorenej kozmetiky je smerodajná maximálna doba spotreby, ktorú nájdete na každom obale. Po otvorení je podstatný údaj na ikonke "tégliku". Číslo udáva, koľko mesiacov sa môže po otvorení používať.
Typ balenia
Pri výbere čistiaceho prípravku na tvár sa oplatí popremýšľať aj nad typom balenia a možnosťou dávkovania. Niektoré varianty sú pohodlnejšie ako iné. K prípravkom, ktoré sú v tégliku, je vhodné zaobstarať ešte špachtľu, s pomocou ktorej si naberiete potrebné množstvo, bez toho aby ste celé balenie kontaminovali baktériami, ktoré máte na rukách. V prípade tekutých prípravkov sa môžete stretnúť s fľaštičkami, ktoré majú otvor na kvapkanie či nalievanie prípravku, ale toto dávkovanie môže byť trochu nepresné. Pohodlnejším a hygienickejším variantom s presnejším dávkovaním sú spreje alebo fľaštičky s pumpičkou.
