Požiadavky a účel prípravku
Prípravky na problematickú pleť sa delia do niekoľkých skupín podľa problému, s ktorým si majú poradiť. Najväčšiu skupinu kozmetických prípravkov tvoria tie, ktoré sa zameriavajú na prevenciu a liečbu akné. Vriedky vznikajú upchatím pórov mazom, na ktorý sa lepia nečistoty a odumreté zvyšky kože. Prípravky proti akné regulujú produkciu mazu a tiež liečia začervenania pomocou lokálnych antiseptických prípravkov, napríklad korektor či spot-on tyčinka. Ďalším častým problémom je vysušená a citlivá pleť so sklonmi k podráždeniu a tvorbe šupiniek. Prípravky určené na tieto druhy pleti majú šetrné zloženie, dodávajú výživu a hydratáciu bez dráždivých látok, napríklad parfumácie.
Prípravky na problematickú pleť sa delia na denné a nočné. Denné slúžia na hydratáciu a ochranu pleti pred vonkajšími vplyvmi, ako sú znečistenie, slnečné žiarenie alebo studený vzduch. Nočné sa nanášajú na pleť pred spaním a ich primárnou úlohou je dodať pleti živiny. V noci, počas spánku, pleť pracuje na regenerácii a najlepšie vstrebáva výživu, preto sú prípravky hutnejšie a obsahujú viac účinných látok.
Typ pleti
Než začnete s výberom kozmetických prípravkov, ujasnite si, aký typ pleti máte.
Zobraziť viac
Mastnej pleti vyhovujú ľahké prípravky, ktoré ju nezaťažujú ďalšou mastnotou. Ideálne sú gélové prípravky.
Suchá pleť trpí nedostatkom mazu a potrebuje výživu a hydratáciu. Ideálnou voľbou sú fluidy, krémy, masti a balzamy, ktoré sú určené na starostlivosť o suchú pleť.
Normálna pleť tiež potrebuje výživu a hydratáciu, aby si svoje vlastnosti udržala aj vo chvíľach, keď je nadmerne zaťažovaná. Hlavne v lete a v zime, kedy ju vysušuje slnko a studený vzduch.
Zmiešaná pleť kombinuje na tvári dva typy pokožky: mastnú na čele, nose a brade a normálnu až suchú na spánkoch a lícach. Pre starostlivosť o ňu sú ideálne prípravky na zmiešanú pleť, ktoré sú akýmsi kompromisom medzi kozmetikou pre mastný a suchý typ pleti.
Pleti so sklonom k akné vyhovujú ľahké a antiseptické prípravky, potláčajúce zápalové procesy.
Pre intolerantnú pleť je vhodná hypoalergénna dermokozmetika, ktorej účinky a neškodnosť je potvrdená klinickými štúdiami podobne ako u liekov.
K starostlivosti o citlivú pleť sú vhodné jemné kozmetické prípravky, ktoré neobsahujú parfumáciu, farbivá a ďalšie látky, bez ktorých sa kozmetika zaobíde.
Pre zápalovú pokožku voľte prípravky s antiseptickými účinkami, ktoré majú potrebný čajovníkový olej, koloidné striebro a konopný olej.
Niektoré prípravky majú neutrálne zloženie a sú vďaka tomu vhodné pre všetky typy pleti.
Určenie
Kozmetické prípravky pre starostlivosť o problematickú pleť sa delia podľa určenia na dámske, pánske a unisex. Rozdiely medzi dámskym a pánskym variantom sú často len vo farbe obalu a parfumácii. Účinné látky bývajú väčšinou rovnaké.
Objem
Pred nákupom zvážte, ako často budete prípravok pravdepodobne používať. Ak často siahnete po veľkom balení, vyjde vás lacnejšie ako to malé. Keď si chcete prípravok len vyskúšať alebo ho budete používať len občas, kúpte si malé balenie. Kozmetiku je nutné spotrebovať do dátumu exspirácie, ktorý nájdete na obale. Neaktuálne prípravky už nemajú výrobcom deklarované vlastnosti, a navyše môžu kožu podráždiť. Po otvorení pravidelne kontrolujte údaj (číslo) na ikonke téglika. "12M" udáva, že by ste prípravok po otvorení mali spotrebovať do 12 mesiacov. Po uplynutí tejto doby ho už nepoužívajte.
Typ balenia
Pri výbere zvážte tiež typ balenia a možnosti dávkovania. Do značnej miery to ovplyvní pohodlie pri používaní. Prípravky v tégliku nechytajte prstami, ale čistou špachtľou. Tá zaistí, že celé balenie nenakontaminujete baktériami. V prípade tekutých prípravkov vo fľaštičkách s otvorom k nalievaniu/kvapkaniu môže byť dávkovanie trochu nepresné. Lepším a hygienickejším variantom sú spreje alebo fľaštičky s pumpičkou či kvapkadlom.