Ako vybrať motorovú pílu?

Motorová píla je pre každého, kto pracuje s drevom, nevyhnutnou súčasťou výbavy. Každý domáci majster, záhradkár aj drevorubač ocení jej vlastnosti pri rezaní palivového dreva alebo orezávaní stromov v sade či záhrade. Ako vybrať motorovú pílu sa dočítate v našom radcovi.

Motorová píla je pre každého, kto pracuje s drevom, nevyhnutnou súčasťou výbavy. Každý domáci majster, záhradkár aj drevorubač ocení jej vlastnosti pri rezaní palivového dreva alebo orezávaní stromov v sade či záhrade. Ako vybrať motorovú pílu sa dočítate v našom radcovi.

Doba čítania 10 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk
Ako vybrať motorovú pílu sa dozviete v našom radcovi

Ako vybrať motorovú pílu podľa pohonu

Motorová píla sa v princípe skladá z 2 častí. Telá, ktoré ukrýva motor, a je teda pohonom pre druhú časť - vodiacu lištu. Na tej nájdeme reťaz so zubami. Predovšetkým o reťaz sa potom treba pravidelne a správne starať. 

Pred výberom konkrétneho pohonu si musíte ujasniť, na čo vlastne reťazovú pílu budete využívať. Na aké drevo, ako často, aké využijete špeciálne funkcie alebo aké nároky kladiete na pohodlnosť samotnej obsluhy. Odpovede na tieto otázky by vás mali dobre nasmerovať.  

benzínová motorová píla

Benzínová motorová píla

Benzínová motorová píla je poháňaná klasickým dvojtaktným spaľovacím motorom, to z nej robí jednu z najrozšírenejších a samozrejme aj najvýkonnejších. Na prácu s veľkým množstvom dreva sa jedná o logickú voľbu. Profi motorové píly v rukách drevorubačov budú z prevažnej väčšiny tiež práve benzínové. Rovnako tak nájdeme v tomto pohone aj hobby alebo farmárske modely, čo len podčiarkuje šírku možného využitia. 

Tieto kategórie benzínových modelov sa líšia výkonom aj použitými materiálmi. Profesionálne modely zaručujú najvyššie hodnoty výkonu a kvalitné kovové spracovanie rukoväte a krytu, hobby reťazové píly v konštrukcii viac používajú plasty, čo sa však odráža na nižšej hmotnosti. Čerešničkou sú funkcie ako napríklad vyhrievanie rukoväte, odpruženie či najrôznejší asistenti na jednoduché štartovanie píly.

  • Mobilita (absencia prípojky k elektrine aj nabíjaniu)

  • Životnosť napriek náročným podmienkam

  • Vysoký výkon a kvalitné prevedenie

  • Rýchlosť práce

  • Nutnosť doplňovania benzínu a oleja

  • Vyššia cena a náročnejšia údržba

  • Hlučnosť a produkcia splodín

  • Vyššia hmotnosť

elektrická reťazová píla

Elektrická motorová píla

Elektrická reťazová píla by mohla dobre slúžiť ako alternatíva k hobby benzínovým variantom. Svoju prácu preto perfektne zastúpi napr. pri rezaní nie príliš hrubého palivového dreva. Úplne ideálna je pre dokončovacie práce v interiéri alebo drobnejšie práce na záhrade, v dosahu predlžovacieho kábla. 

Akú elektrickú reťazovú pílu teda kúpiť? Vyberať môžete podľa konkrétneho zamýšľaného využitia, výkonu, ale aj doplnkových funkcií. Údržba spočíva prakticky iba v čistení lišty a reťaze. Nutnosť dolievania benzínu a oleja samozrejme odpadá. Prácu v interiéri umožňuje absencia výfukových plynov.

  • Takmer bezúdržbová a sústavná prevádzka

  • Nižšia cena, hmotnosť aj hlučnosť

  • Možnosť použitia v interiéri

  • Nižší výkon (zhruba na úrovni hobby benzínových pil)

  • Zložitejšia manipulácia kvôli elektrickému káblu

  • Nutnosť neustáleho pripojenia k elektrine

aku reťazová píla

Akumulátorová motorová píla

Akumulátorová reťazová píla ponúka na rozdiel od klasického elektrického variantu pomerne dobrú mobilitu a nezávislosť od elektrickej siete. Využiť ju teda môžete aj vo väčšej vzdialenosti od domu, na záhrade alebo v sade. Môžete s ňou rezať konáre stromov aj menšie kmene. Opäť sa nemusíte obávať napríklad nadmerného hluku alebo výfukových plynov. Čo však musíte kontrolovať, je úroveň nabitia batérie, ktorá vydrží len niekoľko desiatok minút. 

Pílu kúpite väčšinou bez akumulátora. Výrobca totiž často ponúka 1 akumulátor pre celý rad svojho elektrického náradia. Pri kúpe preto skontrolujte obsah balenia. Rovnako tak si nezabudnite skontrolovať aj približný čas prevádzky. Ten bude závisieť od výkonu a napätia píly, ale tiež aj od kapacity samotnej batérie. Kvalitné a drahé akumulátory ponúkajú kapacitu až 5 Ah. Najrozšírenejší je variant Li-Ion batérie, ktorý je zároveň najvýkonnejší.

  • Užívanie je sústavné a prakticky bez údržby

  • Nízka hmotnosť, hlučnosť a absencia splodín

  • Dobrá mobilita vďaka absencii kábla

  • Výdrž v závislosti od akumulátora

  • Nutnosť dobíjania či výmen aku

  • Nižší výkon a kratšie lišty

Akú motorovú pílu kúpiť podľa lišty

Dĺžka lišty

Dĺžka pílovej lišty je pomerne dôležitým parametrom, ktorý určuje, akú hrúbku zvládnete pílou odrezať. S dĺžkou lišty rastie aj trenie, ktoré je nutné kompenzovať výkonnejším motorom. Najkratšiu lištu majú preto aku píly, najdlhšie potom výkonné profesionálne benzínové modely. 

Na bežné využitie vyberajte dĺžku lišty okolo 40 cm. A ako sa meria dĺžka lišty motorovej píly? Jednoducho ju stačí zmerať metrom od špičky po stroj. Započítava sa totiž tá časť, ktorú vidíte a voľne vyčnieva.

Automatické mazanie

Prevádzka píly sa samozrejme nezaobíde bez značného trenia medzi lištou a reťazou. To má potom za následok vysokú teplotu, ktorú je nutné (aspoň čiastočne) chladiť olejom. Ten slúži zároveň ako mazadlo, ktoré predchádza zadretiu.

Ako funguje mazanie reťaze motorovej píly

Automatické mazanie lišty a reťaze funguje na jednoduchom princípe, kedy stačí naliať špeciálny olej do zásobníka a o zvyšok sa postará píla sama. Všeobecne sa dá povedať, že píla na premazanie potrebuje cca 200 ml oleja na 45 minút prevádzky. Hladinu v zásobníku treba strážiť a včas olej dopĺňať.

Zubová opierka

V prednej časti lišty nájdete väčšinou neúplné ozubené koleso. Vďaka nemu môžete pílu pohodlne, ale napriek tomu dostatočne pevne oprieť. Tým zamedzíte zraneniu v prípade, že pri rezaní narazíte napr. na suk, a píla tak bude mať tendenciu nebezpečne vyskočiť z rúk.

Výber motorovej píly podľa reťaze

Kvalita rezu

Kvalita rezu a správna voľba reťaze idú samozrejme ruka v ruke. Reťaz musí byť perfektne ostrá a zároveň musí spĺňať mnoho iných parametrov tak, aby bolo jej používanie nielen rýchle a účinné, ale predovšetkým bezpečné. 

Tieto parametre sú jasne dané výrobcom a 100 % ich vždy spĺňa originálna reťaz od výrobcu píly. Pri kúpe neoriginálneho kusu venujte zvýšenú pozornosť kontrole týchto parametrov.

Upínanie reťaze

Pri akumulátorových a elektrických modeloch je celkom bežné tzv. beznástrojové upínanie, kedy ho stačí nasadiť na lištu a dotiahnuť kolieskom na boku tela píly. Pri výkonnejších, zvyčajne benzínových pílach sa nezaobídete bez kombinovaného kľúča, ktorým musíte reťaz upnúť ručne.

Ako správne nasadiť reťaz na motorovú pílu? Upínanie vykonávajte vždy a iba vo vychladnutom stave. Horúcu reťaz by ste vplyvom rozťažnosti utiahli vždy príliš.

Vodiace články a šírka drážky na lište

Počet vodiacich článkov reťaze určuje, aká dlhá reťaz je. Nehovoríme pritom o všetkých článkoch reťaze, ale skutočne iba o tých vodiacich, teda o tých, ktoré majú výbežok zapadajúci do vodiacej drážky lišty. Ich počet nájdete často priamo na lište. Tá je vybavená vodiacou drážkou a jej šírka musí zodpovedať parametrom reťaze, inak by reťaz do lišty správne nezapadala. Táto šírka je v hodnotách 1 – 1,6 mm.

Vedľa vodiacich (hnacích) článkov nájdeme na reťazi aj rezné články, ktoré sú zodpovedné za rezanie samotné. Disponujú pravouhlým ostrím s obmedzovačom hĺbky (dorazom). Vďaka tomu je najskôr nadvihnutá časť drevených vlákien, aby bola následne odrezaná.

Tvar zubov

Zuby na píle môžu mať hranatý alebo okrúhly profil. Hranaté zuby volia profesionáli, pretože zaisťujú vysoký výkon, čo znamená aj rýchlejšiu prácu. Nevýhodou je náročná technika práce, rovnako ako rýchlejšie opotrebovanie. 

Okrúhle zuby sú pre bežného užívateľa lepšou voľbou, ktorá sa premietne nielen do pohodlia používania, ale aj do hladšieho rezu ako takého. Logicky sa však bavíme o nižšom rezacom výkone.

Rozstup reťaze

Celková hodnota rozstupu je polovica susednej vzdialenosti 3 nitov v rade, ktorá sa udáva v palcoch. Hodnotu nájdeme na lište píly a najčastejšie narazíme asi na tzv. tri osminy, teda rozstup 3/8″. Tá je častá u profi aj hobby píl, ktoré sa potom navzájom líšia napr. vlastnosťami zubov.

Ako nabrúsiť reťaz píly

Musíte pri rezaní príliš tlačiť na pílu? Píla vibruje alebo sa napriek správnemu premazaniu dokonca objavuje dym? Potom máte tupú reťaz. Ale ako správne nabrúsiť motorovú pílu? Zvládnuť to môžete aj sami pomocou špeciálnej brúsky na reťaze, alebo dokonca iba s pilníkom. 

To však predpokladá určitú technickú zručnosť. Pre perfektnú rovnosť reťaze, ktorá je daná rovnomerným nabrúsením všetkých zubov, zverte úlohu profesionálovi.

Dôležité parametre a funkcie

Výkon

Je určujúcim parametrom pre silu motora píly. Všeobecne si pre občasnú a ľahkú prácu s vetvami na záhrade vystačíte s pílou s výkonom do 2 kW. Rezanie silnejších kmeňov (okolo 40 - 50 cm) sa už nezaobíde bez výkonu s hodnotami okolo 3 kW. Skutočne tvrdé drevo a profesionálny výkon si žiada ešte o minimálne 1 000 W viac. 

Logicky závisí pri delení podľa výkonu najmä od typu pohonu a v prípade benzínových modelov aj od toho, či ide o hobby alebo profi variant. Pri výbere sledujte aj obsah motora, ktorý musí zodpovedať. Napríklad palivové drevo na celú sezónu si vyžaduje objem približne 55 cm³ a viac.

Hmotnosť

Súvisí s výkonom, teda konkrétne veľkosťou a vlastnosťami motora. Najľahšie aku modely môžu mať aj menej ako 3 kg, profesionálna benzínová píla sa bude pohybovať pokojne aj na úrovni 10 kg.

Reťazová brzda

Ide o veľmi dôležitý bezpečnostný prvok, ktorý je aktivovaný mechanizmom spätného vrhu. Reťaz pri aktivácii tejto brzdy okamžite zastavuje, pričom motor ďalej dobieha na prázdno, a tým eliminuje možnosť zranenia.

Odpružená rukoväť

Je príjemná pri kratšej práci, ale takmer nevyhnutná pre pohodlie počas väčších projektov. A nielen pohodlie, prílišné vibrácie pri modeloch bez antivibračného systému môžu spôsobiť aj nepríjemné zdravotné komplikácie.

Rukoväť je odpružená silentblokmi alebo pružinami, pričom každý spôsob má svoje výhody. Silentbloky toľko nepraskajú, ale pružiny lepšie znášajú zmes oleja a benzínu.

Zachytávač reťaze

Pretrhnutie reťaze je nepríjemnosť, s ktorou ale musíte počítať. Zachytávač pretrhnutej reťaze je preto ďalším dôležitým bezpečnostným prvkom, ktorý zabráni možnému zraneniu. Dokáže v takom prípade totiž zablokovať samotnú reťaz, aj otáčky.

Bezpečnosť práce

Ako pri každej inej podobnej práci môžu bezpečnostné prvky zabrániť mnohým nešťastiam, ale rovnako treba dodržiavať určité zásady bezpečnej práce, rovnako ako mať na sebe bezpečné pracovné oblečenie. Základom je ochranná prilba s ochranou tváre a sluchu, prípadne špeciálne ochranné pracovné okuliare/slúchadlá a neprerezné nohavice, bunda a bezpečnostná pevná pracovná obuv. Pohodlie a ochranu zabezpečia aj špeciálne rukavice.  

Pri práci si strážte stabilný postoj a maximálnu kontrolu nad strojom v podobe pevného držania oboma rukami. Pod rezaným drevom majte podložku (prípadne ho upevnite na kozy), nikdy nerežte nad hlavou a pílu štartujte na zemi. Pred každým presunom ju vypnite a majte pri sebe mobilný telefón alebo vysielačku. V dosahu majte lekárničku.

Rady na záver

Na benzínovej píle nájdete lankový štartér, ktorý je typický pre malé spaľovacie motory. Lanko je na cievke pozdĺž motorového hriadeľa. Lanko jednoducho vytiahnete, vďaka tomu dokáže otáčajúca sa navíjacia cievka zasiahnuť cez náboj do hriadeľa a naštartovať. 

V praxi si umiestnite zadnú rukoväť nad kolená medzi stehná, ľavou rukou pílu pevne držíte a pravou ťaháte za lanko. Pri studenom motore je potrebné najskôr aktivovať sýtič a niekedy aj dekompresiu. Potom spustíte lankom motor. Po vypnutí sýtiča a ďalším zatiahnutím už by mala píla naštartovať. Zvýšením otáčok uvediete motor na voľnobeh, potom stačí už len uvoľniť brzdu reťaze.

Používajte kvalitný benzín aj olej podľa odporúčania výrobcu. Jednať sa bude o palivo s oktánovým číslom 95, poprípade vyšším. Ide teda o automobilový štandard, ktorý je bežne dostupný. Inak je to však s olejom, kde musíte siahnuť po špeciálnom type, ktorý je priamo určený na miešanie s benzínom. Býva väčšinou označený ako M2T alebo 2T.

Na miešanie používajte špeciálny kanister či inú nádobu a túto zmes vždy starostlivo a viditeľne označte. Miešajte si však ideálne také množstvo, ktoré spoľahlivo čoskoro spotrebujete. Časový horizont je maximálne 3 mesiace. 

Tiež na reťaz používajte iba špeciálne mazivá na to určené. Používanie iných je nielen nebezpečné, ale dokonca zakázané. Olej dopĺňajte do zásobníka pravidelne a pri dlhšom nepoužívaní píly ho odčerpajte. Stále majte na pamäti, že pri výbere palív a mazív a ich pomere sa musíte riadiť odporúčaním výrobcu pre konkrétnu pílu, rovnako ako jeho pokyny na údržbu. 

Pílu by ste mali čistiť po každom použití, rovnako ako kontrolovať jej opotrebenie, predovšetkým stav zubov na reťazi. Čistite reťaz aj drážky lišty. K tomu budete potrebovať kombi kľúč alebo špeciálny háčik. Nezabudnite ani na kryt motora a reťazového kolesa a predovšetkým na vzduchový filter.

Príslušenstvo a ďalšia výbava

Pílové reťaze

Pílové reťaze

  • 644 produktov

Pílové reťaze
Pílové lišty

Pílové lišty

  • 521 produktov

Pílové lišty
Mazivá na reťaze

Mazivá na reťaze

  • 236 produktov

Mazivá na reťaze
Stolové píly

Stolové píly

  • 463 produktov

Stolové píly
Pokosové píly

Pokosové píly

  • 517 produktov

Pokosové píly
Okružné píly

Okružné píly

  • 951 produktov

Okružné píly