Video nákupný rádca
Ako vybrať rotoped - základné otázky pri výbere
Kto bude rotoped využívať?
Je rozdiel, ak kupujete rotoped pre 90 kg muža, alebo 65 kg ženu, rovnako tak ako pre celú rodinu. Pokiaľ sa na pedáloch vystrieda hneď niekoľko členov domácnosti, zamerajte sa na masívne modely, ktoré je možné podľa potreby výškovo nastaviť.
Okrem výšky a váhy (teda nosnosti) berte do úvahy aj skúsenosti a vek osôb, ktoré budú na rotopede jazdiť. Pre seniorov a ľudí, ktorí majú problémy s chrbtom, sú vhodnejšie horizontálne rotopedy, tiež známe ako recumbenty. Tieto prístroje s pedálmi pred jazdcom sú vybavené pohodlnou chrbtovou opierkou.
Aké máte požiadavky?
Výber rotopedu prispôsobte očakávaniam, aké od prístroja máte. Pre človeka v rekonvalescencii môže byť pohodlnejšia a tiež bezpečnejšia verzia s opierkou, plynulým indukčným či magnetickým brzdným systémom a nízkou záťažou.
Pokiaľ chcete schudnúť, kúpte si prepracovanejší model s doplnkovými funkciami, ako sú meranie tepu a prenos dát do aplikácie v mobile, aby ste mali dobrý prehľad o svojom snažení. Aktívni športovci by sa mali zamerať na kvalitné modely, ktoré ponúkajú veľkú variabilitu zaťaženia.
Aký rotoped na doma podľa parametrov
Brzdný systém
Na celkovú životnosť výrobku majú zvyčajne vplyv 3 hlavné brzdové systémy. Najlacnejšou možnosťou sú pásové brzdy, ktoré sú hlučnejšie a rýchlejšie sa opotrebúvajú. Ak teda nemáte vysoké ambície a na rotopede neplánujete jazdiť pravidelne, postačí vám tento základný variant.
Indukčná čiže elektromagnetická brzda neobsahuje pohyblivé časti. Elektromagnety navádzané riadiacou jednotkou zvyšujú a znižujú množstvo prúdu v cievke. Výhodou je presné a hladké brzdenie. Nevýhodou potom o niečo nákladnejšie opravy.
Rotoped magnetický funguje na princípe približovania a odďaľovania magnetov od zotrvačníka. Čím viac magnetov brzda obsahuje, tým vyššiu záťaž je možné nastaviť. Brzdenie je veľmi tiché, preto sa v pomere cena/kvalita jedná o najbežnejší typ.
Rotopedy s magnetickým brzdným systémom
Rozmery
Pri klasických rotopedoch sa dĺžka pohybuje medzi 80 až 120 cm, šírka medzi 40 až 60 cm a výška v rozmedzí 110 až 150 cm. Neprehliadnite ani veľkosť rámu, ktorá určuje vzdialenosť medzi sedlom a riadidlami. Vo všeobecnosti platí, že lacnejšie rotopedy majú väčšinou menší rám, a sú tak vhodné len pre osoby menšieho vzrastu.
Pred výberom si dobre premerajte miesto, kde budete rotoped skladovať. Priestorovo najmenej náročný je skladací rotoped, ktorý je možné po každom použití jednoducho zložiť. Jeho rozmery tak môžete zmenšiť takmer na polovicu.
Hmotnosť
Na trhu nájdete mini rotoped (bez sedla), ktorý váži cca 3 kg. Nízka hmotnosť je daná tiež spôsobom ovládania záťaže, pokiaľ sa jedná o mechanický rotoped. Výnimkou na druhej strane nie sú ani masívne stroje s hmotnosťou presahujúcou 60 kg. Väčšina modelov na domáce použitie sa pohybuje medzi 20 až 30 kg.
Hmotnosť rotopedu do značnej miery ovplyvňuje stabilitu a pevnosť konštrukcie. Pokiaľ je teda medzi dvoma približne rovnako veľkými modelmi veľký váhový rozdiel, väčšinou platí, že na výrobu ťažšieho z nich bolo použité väčšie množstvo materiálu a pravdepodobne bude odolnejšie voči mechanickému poškodeniu.
Ďalším prvkom, ktorý treba zvážiť, je zotrvačník, teda oceľový kotúč, ktorý je súčasťou každého rotopedu a zabezpečuje plynulú jazdu. Čím je zotrvačník ťažší, tým vyššiu záťaž môžete nastaviť. Ich hmotnosť sa pohybuje v rovnakom rozpätí ako u tiel rotopedov - od 2 kg pri pedáloch bez sedla až po 13 kg pri rotopedoch so sedlom.
Pokiaľ chcete šliapať s ľahkou záťažou, vystačíte si so zotrvačníkom s hmotnosťou 3 až 5 kg. Pri stredných záťažiach vhodných na kondičnú jazdu voľte zotrvačníky medzi 6 až 9 kg a pre časté jazdenie s vysokou záťažou sa hodí čo najťažší zotrvačník s hmotnosťou nad 9 kg.
Nosnosť
Nosnosť je určite nezanedbateľným parametrom. Vždy ju skontrolujte a rozhodne ju neprekračujte. Ak nedodržíte odporúčané hodnoty, môžete sa počas používania zraniť a prístroj nenávratne poškodiť.
U väčšiny rotopedov sa nosnosť pohybuje medzi 80 až 180 kg. Ak vážite 95 kg, radšej si kúpte pevnejší prístroj s väčšou nosnosťou. Prístroje, ktoré sú používané na hranici svojich možností alebo v ich tesnej blízkosti, sa rýchlejšie opotrebujú.
Hlučnosť
Tiež hlučnosť môže byť rozhodujúcim parametrom medzi dvoma favoritmi. Hlukový limit pre tichú pracovňu je 50 dB. Rotopedy, ktoré sa pohybujú okolo tejto hodnoty, možno považovať za tiché. Rozlišujeme však dva typy hlučnosti, a to brzdenia a samotnej prevádzky. Ideálne si preto porovnajte obe hodnoty.
Napájanie
Drvivá väčšina modelov potrebuje na svoj chod napájanie. Môžete si vybrať, či zvolíte napájanie zo siete, alebo akumulátorové pomocou batérií, ktoré musíte pravidelne nabíjať a meniť. Akumulátor zaistí väčšiu mobilitu rotopedu, ale musíte počítať s pravidelným nákupom batérií. V prípade napájania zo siete musíte umiestniť rotoped tak, aby sieťový kábel dosiahol až k zásuvke.
Ďalšie tipy a rady nájdete na našich stránkach Ako vybaviť domácu posilňovňu a Ako najlepšie schudnúť.
Na čo sa ďalej zamerať
Spôsob ovládania záťaže
Ovládanie záťaže môže byť buď mechanické – manuálne, alebo elektronické – riadené pomocou mobilu, tabletu či priamo cez zabudovaný počítač. Rotoped s touto možnosťou ovládania sa nazýva rotoped ergometer. Záťaž si môžete pridávať sami alebo vám ju rotoped mení sám podľa vopred nastaveného programu. V prípade manuálneho ovládania máte k dispozícii otočné koliesko s niekoľkými záťažovými stupňami. Otáčaním pridávate a uberáte záťaž.
Ergometre sú múdrejšou verziou rotopedov. Majú zabudovaný počítač, ktorý upravuje záťaž podľa vašej tepovej frekvencie tak, aby ste dosiahli prednastavené ciele. Napríklad pri spaľovaní tuku vás udržia na 55–65 % vašej maximálnej tepovej frekvencie. Ergometre sú vybavené počítačom riadenou indukčnou brzdou.
Kvalita spracovania
Pokiaľ budete rotoped používať často alebo na ňom bude na imaginárne výlety chodiť celá rodina, voľte kvalitný model s bohatou ponukou nastavenia, ktorý má oceľovú nosnú konštrukciu, zotrvačník a pedále. Detaily ako riadidlá, pedále, ochranné kryty, riadiace kolieska a displeje môžu byť z plastu. Všeobecne platí, že čím je rotoped ťažší, tým je pevnejší.
Pozíciu sedla a riadidiel je možné pri niektorých modeloch nastavovať len vo zvislom smere. Väčšiu variabilitu však majú rotopedy, pri ktorých môžete pozíciu meniť aj na horizontálnej úrovni a pri ktorých je možné najlepšie meniť aj náklon sedla a riadidiel.
Dôležité je aj tvarovanie a polstrovanie sedla. Nepohodlné sedadlo by mohlo zapríčiniť vašu nechuť na používanie rotopedu. Ideálnou voľbou sú modely, pri ktorých je možné v prípade potreby sedlo vymeniť za iné rovnako, ako to je možné pri bicykli. K najpohodlnejším sedlám patria tie gélové.
Pocit z jazdy ovplyvňuje aj kvalita šliapacieho stredu alebo zotrvačníka. Pri jeho výbere platí jednoduché pravidlo, čím je zotrvačník ťažší, tým je komfort pri jazde väčší, a navyše získate aj možnosti pri zmenách zaťaženia. V rámci svojho rozpočtu si kúpte model s čo najťažším zotrvačníkom.
Stabilita
Stabilita rotopedu závisí od veľkosti a tvarovania stabilizátorov alebo horizontálnych tyčí, ktoré slúžia ako základňa. Čím širšie a masívnejšie sú, tým je rotoped stabilnejší. Pokiaľ doma máte nerovnú podlahu alebo chcete umiestniť rotoped sčasti na koberec a sčasti na podlahu, bude sa vám hodiť systém na vyrovnávanie nerovnosti. Pomocou aretačných koliesok ľahko vyrovnáte nevhodný povrch pod rotopedom.
Ak budete s rotopedom často manipulovať a chcete ho po každom tréningu uložiť do komory, vyberajte modely s transportnými kolieskami. Rotoped s nimi len ľahko nadvihnete a preveziete. U masívnych rotopedov s ťažkou konštrukciou sú kolieska výhodou, aj keď budete s rotopedom hýbať len pri upratovaní.
Dostupnosť servisu a záruka
Dôležitým, ale často zabúdaným parametrom je dĺžka záruky, dostupnosť náhradných dielov a servisu. Ešte pred nákupom si zistite, či daná značka alebo predajca ponúka servis. Ak áno, za akých podmienok. Niektorí servis síce ponúkajú, ale musíte celý rotoped rozobrať, zabaliť do krabice a poslať do servisného strediska. Iní za vami prídu až domov a prístroj opravia priamo tam alebo si ho sami naložia a odvezú na opravu.
Dobre sa zoznámte aj s dĺžkou a rozsahom záruky. U niektorých rotopedov sa môžete stretnúť s predĺženou záručnou dobou na celý stroj alebo len na niektoré časti. Záruky aj servis sa môžu líšiť nielen medzi jednotlivými značkami, ale aj medzi predajcami.
Design
Pokiaľ si chcete rotopéd umiestniť do obývacej izby pred televízor či kamkoľvek inam v byte, kde bude prístroj na očiach, zamerajte sa aj na dizajn. Drvivá väčšina prístrojov síce neoplýva výraznými farbami, ale okrem čiernej a hliníkovej nájdete na trhu aj čisto biele, bronzové či vesmírne sivé modely.
Čo sa tvarovania týka, môžete si vybrať medzi rotopedmi, ktoré majú zotrvačník krytý plastovým či kovovým krytom hranatého, alebo zaobleného tvaru.
Rotoped a ako vybrať podľa doplnkových funkcií
Meranie kalórií - užitočný údaj, ktorý využijú predovšetkým tí, ktorí sa snažia schudnúť. Počas chudnutia musí byť výdaj nižší ako príjem. Na displeji vidíte, koľko kalórií ste počas jazdy spálili. Rotoped hodnoty počíta na základe rýchlosti, najazdených kilometrov a tiež pomocou snímača tepovej frekvencie. Pri vyspelejších modeloch si môžete do počítača zadať aj svoje pohlavie, vek, výšku a váhu. Čím viac údajov má prístroj k dispozícii, tým presnejšie dáta ukazuje.
Meranie vzdialenosti - jedna zo základných funkcií, ktorá vám dáva prehľad o najazdených kilometroch.
Meranie rýchlosti - rotoped vás môže informovať, akou rýchlosťou práve idete, väčšinou v km/h.
Snímač tepovej frekvencie - podobne ako meranie kalórií je táto funkcia užitočná najmä pre tých, ktorí chcú pomocou rotopedu schudnúť. Najjednoduchším a zároveň najmenej presným variantom je meranie tepu pomocou snímačov, ktoré sú umiestnené na riadidlách. Presnejšie údaje vám poskytne meracia jednotka pripnutá na uchu. Najpresnejším variantom je hrudný pás. Snímače sú vybavené batériami, ktoré musíte pravidelne meniť.
Možnosť prepojenia s tabletom či smartfónom - niektoré hi-tech modely umožňujú prepojenie so smartfónom. Vďaka tomu získate lepší prehľad o svojich športových výkonoch. Na spracovanie údajov potrebujete aplikáciu, ktorá sa spáruje s rotopedom. Vďaka nej uvidíte najazdené kilometre, čas, spálené kalórie a tiež náročnosť v prehľadných grafoch. Pomocou aplikácie je možné niektoré modely tiež ovládať. Môžete si zvyšovať či znižovať záťaž, poprípade nastaviť profil reálnej trate podľa Google máp. Táto funkcia je ideálna pre domáce cyklo trenažéry.
Rady na záver
Chudnutie na rotopede
Telo čerpá z tukových zásob len pri určitej tepovej frekvencii, a preto sa oplatí poznať tú svoju. Počíta sa z hodnôt maximálnej tepovej frekvencie. Tá sa získava tak, že muži odčítajú od čísla 220 svoj vek, ženy postupujú rovnako, ale odčítajú od čísla 226. Z maximálnej tepovej frekvencie si spočítate 55 až 65 % a získate frekvenciu, pri ktorej spaľujete. Treba dodať, že telo siaha do tukových zásob po 20 - 40 minútach.
Spinning vs. rotoped
Hlavná otázka, ktorú by ste si pri výbere mali položiť, je, prečo si rotoped kupujete? Pokiaľ chcete aktívne tráviť čas napr. pri televízii, zaradiť iný druh rekreačného tréningu a zhodiť pár kíl, bude klasický rotoped s jednoduchšou konštrukciou ideálnou voľbou. Naopak robustnejší cyklo trenažér, alebo spinningový bicykel, slúži ambicióznym športovcom a aktívnym cyklistom, ktorí o jazdu na bicykli nechcú prísť ani v zime.
Stretnúť sa môžete aj s cyklistickým trenažérom (valcom), ktorý slúži na prichytenie vášho bicykla. Toto zariadenie je určené pre cyklistov srdciarov. Zaberá viac miesta a jeho prevádzka býva hlučnejšia.
Ako správne cvičiť na rotopede
1. Nastavte si rotoped do vhodnej pozície tak, že si upravíte výšku aj náklon sedla a riadidiel. Mali by ste sedieť rovno, aby ste rukami pohodlne dosiahli na riadidlá, po prešliapnutí pedála by mala byť noha v kolene ľahko pokrčená. Sedenie musí byť pohodlné.
2. Predtým, ako začnete, si natiahnite a zahrejte svaly ľahkým cvičením. Pripravíte ich tak na záťaž a znížite riziko zranenia.
3. Ak to váš rotoped umožňuje, nastavte si program a trasu, ktorú prejdete, prípadne si stanovte vlastný cieľ. Napríklad prejdem 20 km. Na začiatku si dajte niekoľko minút jazdy s nízkou záťažou. Rozohriate svaly môžete vystaviť vyššej záťaži.
4. Tréning ukončite pomaly, znížte rýchlosť aj záťaž a pomaly uvoľnite svaly, nechajte ich takpovediac na voľnobeh.
5. Po zosadnutí sa opäť dôkladne pretiahnite a vydýchajte.
Ako dlho byť na rotopede
Dĺžka cvičenia na rotopede sa odporúča zhruba od 30 do 60 minút a to 3× až 5× týždenne. Vždy najneskôr 3 hodiny pred spaním a 2 hodiny po jedle. Optimálne výsledky dosiahnete prostredníctvom tzv. HIIT tréningu, kedy sa strieda dĺžka a intenzita cvičenia.
Rotoped v tehotenstve
Jazda na rotopede v tehotenstve je jednou z obľúbených a odporúčaných aktivít, ktoré nepredstavujú riziko. Vo všeobecnosti by sa tehotné ženy mali zamerať na aeróbne aktivity, ktoré nezaťažujú kĺby a nehrozí pri nich riziko zranenia.
Údržba
Po každej prechádzke utrite sedlo a riadidlá vlhkou handričkou od potu. Zvyšné časti pravidelne utierajte aj od prachu a iných usadených nečistôt. Niekoľkokrát za rok rozoberte aj ochranný kryt, pod ktorým je uložený zotrvačník, a očistite ho.
Cena
Najlacnejšie šliapadlá bez sedla sa dajú kúpiť za menej ako 40 €. Základné mechanické rotopedy so sedlom sa pohybujú od 80 €. Cena sa zvyšuje v závislosti od použitých materiálov, technológie a dostupných funkcií.
Na druhom konci spektra stoja masívne hi-tech modely so širokou škálou cvičebných programov a zabudovaným televízorom. Ich cena sa pohybuje medzi 4 000 až 10 000 € a možno ich využívať aj na komerčné účely.
Príslušenstvo a trenažéry

Inteligentné hodinky
1138 produktov

Športtestery
233 produktov

Bežecké pásy
596 produktov

Cyklotrenažéry
282 produktov

Recumbenty
87 produktov

Air Bikes
31 produktov