Ako vybrať slúchadla?

Strácate sa v technických parametroch a nie ste si istí, podľa čoho vybrať slúchadlá s kvalitným zvukom? Či už zháňate bezdrôtové Bluetooth, s mikrofónom pre pohodlné vybavovanie telefonických hovorov, alebo na hry, v našom radcovi získate prehľad ako vybrať slúchadlá a podľa čoho spoznať tie najlepšie pre účel, aký s nimi zamýšľate.

Strácate sa v technických parametroch a nie ste si istí, podľa čoho vybrať slúchadlá s kvalitným zvukom? Či už zháňate bezdrôtové Bluetooth, s mikrofónom pre pohodlné vybavovanie telefonických hovorov, alebo na hry, v našom radcovi získate prehľad ako vybrať slúchadlá a podľa čoho spoznať tie najlepšie pre účel, aký s nimi zamýšľate.

Doba čítania 11 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Video nákupný rádca

Ako vybrať slúchadlá podľa konštrukcie

Ako vybrať slúchadlá do uší (intraaurálne)

Slúchadlá do uší nájdete v prevedení štupľové a kôstkové. Vkladajú sa priamo do zvukovodu, alebo na jeho okraj.

Aké slúchadlá štuple

Štupľové slúchadlá majú výhodu vo svojej konštrukcii, ktorá je vždy uzavretá a teda neprepúšťa hudbu von do okolia, ktorého hluk tiež lepšie izoluje. Spravidla dostanete v balení tri rôzne veľkosti nadstavcov, takže máte istotu, že vám vždy dobre padnú. Zavádzajú sa priamo do zvukovodu, napriek tomu však nie sú o nič škodlivejšie pre sluch ako kôstky, pretože vďaka lepšej izolácii vám dovolia počúvať pri nižšej hlasitosti. Kvalitnejšie štuple však izolujú tak dobre, že si musíte dávať pozor v meste na prevádzku.

Aké slúchadlá kôstky

Polootvorená konštrukcia kôstkových slúchadiel prepúšťa zvuky okolia, čo je v prípade počúvania na bicykli alebo rušnej ulici výhodou. Obľúbite si ich tiež v prípade, že nemáte radi tlak v ušiach, ktorý vytvoria štupľové slúchadlá. Nevýhodou je u týchto slúchadiel pevná plastová konštrukcia, ktorú nijako neupravíte (ako to umožňujú štuple).

 • Skladné, ľahko sa zmestia do vrecka

 • Vhodné na šport

 • Kvôli malým meničom je kvalita zvuku obmedzená

 • Po dlhšej dobe užívania môžu byť lacnejšie modely nepríjemné.

Typy slúchadiel cez hlavu

Slúchadlá cez hlavu sú obľúbené vďaka kvalitnému zvuku, čo ide ruka v ruke s väčšími meničmi. Ovládanie nájdete na kábli, často ale aj priamo na mušli slúchadla. Najčastejšie sa stretnete s 3,5 mm jack konektorom.

Supraaurálne - na uši

Supraaurálne slúchadlá majú molitanové vypchávky položené na ušiach. Ide o klasické prenosné slúchadlá, ktoré slúžia pri pohybe mestom. Otvorené slúchadlá netesnia zvuky a pri vyššej hlasitosti, okolie počuje, kto vám hrá. Uzavreté slúchadlá naproti tomu nenechajú zvuk putovať von - veľkú rolu tu hrá konštrukcia mušlí a kvalita molitanových vypchávok.

Circumaurálne - cez uši

Circumaurálne slúchadlá objímu celú ušnicu do mušle a vďaka uzavretej konštrukcii poskytujú kvalitnú reprodukciu s odhlučneným okolím. Sú často používané ako štúdiové slúchadlá, alebo pre domáce počúvanie - predovšetkým pre väčšie pohodlie

 • Kvalitné odhlučnenie okolia

 • Kvalitnejší zvuk vďaka väčším meničom (oproti štupľovým)

 • V zime zahrejú uši

 • Menej skladné oproti štupľovým

 • Niektoré modely môžu po dlhšom nosení tlačiť

Bone Conduction

Bone conduction slúchadlá sú konštrukciou vizuálne podobné slúchadlám za uši, na rozdiel od nich ale nezakrývajú ušnice, ani sa nevkladajú do zvukovodu. Sú totiž posadené na lícnych kostiach, cez ktoré je potom prenášaný zvuk do vnútorného ucha vibráciami. To vám zaistí perfektný prehľad o okolí, ktoré stále budete počuť a ​​výrazne zníži riziko poškodenia sluchu.

Ako vybrať bezdrôtové slúchadlá

Ak sa nechcete trápiť so zamotanými a polámanými káblami, zvoľte bezdrôtové slúchadlá. Zďaleka najčastejším spôsobom bezdrôtového prenosu je Bluetooth, ktorý pri novších modeloch takmer splní kvalitu káblového pripojenia, takže sa s USB slúchadlami nemusíte obávať straty kvality zvuku.

Aké bezdrôtové slúchadlá do uší

Bezdrôtové slúchadlá do uší majú mnoho podôb a prevedení pre každú situáciu aj každý typ poslucháča - nájdete bezdrôtové slúchadlá štuple, rovnako ako bezdrôtové slúchadlá kôstky.

True Wireless

TWS slúchadlá nemajú žiadny kábel, ani na spojenie medzi sebou. Pre ich nabíjanie je dodávané puzdro, ktoré ešte len disponuje USB konektorom pre kábel. Výdrž batérie sa často odvíja od ceny, kedy lacnejšie modely zvládnu hrať až 6 hodín, zatiaľ čo drahšie aj 30 h.

S tylovým mostom

Tieto slúchadlá sú bezdrôtovo spojené so zariadením (najčastejšie pomocou Bluetooth), ale medzi sebou sú prepojené káblom, do ktorého je integrovaná batéria. Možno ich nechať voľne visieť na krku, keď práve nič nepočúvate, čo je výhodou jednak pri športe, ale aj pokiaľ máte občas problém niečo nájsť.

Aké Bluetooth slúchadlá cez hlavu

Bezdrôtové slúchadlá cez hlavu sú často doplnené odnímateľným káblom, ktorý slúži pre prípad, že Bluetooth zlyhá, alebo vám dôjde batéria. Pokiaľ však narazíte na parameter "odnímateľný kábel", nenechajte sa ukolísať falošným pocitom bezpečia - odnímateľný kábel môžu mať aj slúchadlá, ktoré bezdrôtovým pripojením nedisponujú.

Aké bezdrôtové slúchadlá k televízoru?

Najvhodnejšie slúchadlá k televízoru sú tie s circumaurálnou konštrukciou, teda zakrývajúce celú ušnicu ucha. Poskytnú nielen pohodlie, ale aj kvalitnejší zvuk, ktoré aj bezdrôtové slúchadlá k televízoru ponúkajú veľmi kvalitný. Bezdrôtové slúchadlá k TV sú spravidla dodávané s dobíjacou stanicou, ktorá sa k televízoru pripojí káblom a potom slúži ako prijímač pre slúchadlá. Siahnuť môžete aj po bežných Bluetooth modeloch, ale dávajte pozor, aby váš TV prijímač podporoval prenos zvuku pomocou BT.

Ako vybrať herné slúchadlá

Herné slúchadlá sú najčastejšie circumaurálne a káblové pre kvalitný prenos zvuku. Herné slúchadlá s mikrofónom bývajú vybavené ramenným mikrofónom (môže byť odnímateľný). Bezdrôtové herné slúchadlá však nezostávajú pozadu a lákajú ponukou väčšej voľnosti pohybu. Ich reprodukcia poskytuje predovšetkým výrazné basy, ktoré vám pomôžu lepšie prežiť herný svet. Populárne sú podsvietené herné slúchadlá, ktoré môžete zladiť s ďalším vybavením svojho herného setu.

Aké slúchadlá k PS4

Okrem oficiálneho headsetu PlayStation slúchadiel Pulse 3D a ďalších certifikovaných modelov je možné ku konzole pripojiť slúchadlá pomocou 3,5 mm jacku na ovládači, alebo zvoliť herné slúchadlá USB, ktorá zapojíte do portu na tele konzoly. Bezdrôtové slúchadlá k PS4 alebo PS5 spárujete s konzolou pomocou USB adaptéra - obyčajné Bluetooth slúchadlá nemusia byť kompatibilné.

Aké slúchadlá na Xbox (One)

Herné Xbox slúchadlá si môžete vyberať z celého radu certifikovaných modelov, alebo siahnuť po tých s konektorom 3,5 mm jack a pripojiť ich cez ovládač. Na rozdiel od PS nedokážu USB konektory na Xboxe prenášať audio, takže USB headset ku konzole nepripojíte. Bezdrôtové slúchadlá Xbox zoženiete len tie oficiálne - Xbox totiž nepodporuje Bluetooth slúchadlá.

 • Konštruované pre pohodlie aj po dlhšej dobe

 • Väčšia konštrukcia nie je vhodná na použitie na cestách

Aké slúchadlá pre deti?

Slúchadlá pre deti spoznáte väčšinou už iba pohľadom a to vďaka farebným motívom, alebo obrázkom zvieratiek či filmových postavičiek.

Najzásadnejším parametrom, ktorý definuje detské slúchadlá je však obmedzenie hlasitosti, ktorá nepresiahne 90 dB. Sluch dieťaťa je tým chránený pred poškodením spôsobeným hlasnými zvukmi. Aby vaša ratolesť mala absolútnu voľnosť pohybu, môžete vyberať medzi detskými bezdrôtovými slúchadlami.

 • Chránia detský sluch pred poškodením

 • Konštrukcia prispôsobená veľkosti detskej hlavy

 • Veselé motívy

 • Obmedzená životnosť

Aké slúchadlá k mobilu

Slúchadlá k mobilu majú jeden zásadný parameter, na ktorý si musíte dať pozor pri kúpe slúchadiel s drôtom, a tým je konektor.

 • Slúchadlá jack - sú kompatibilné takmer so všetkými zariadeniami. Niektoré mobilné telefóny však tento konektor nepodporujú, v takom prípade máte možnosť buď hľadať inde, alebo siahnuť po redukcii.

 • USB-C slúchadlá

 • Slúchadlá Lightning - nájdete medzi nimi predovšetkým slúchadlá pre jabĺčkarov, ale aj ďalšie značky, ktoré ponúkajú slúchadlá s týmto konektorom.

 • iPhone slúchadlá - kompatibilné pre všetkých vyznávačov telefónov s nahryznutým jablkom. Ak sa nechcete trápiť s konektormi a zlámanými káblami, siahnite po bezdrôtových slúchadlách iPhone.

 • Slúchadlá s mikrofónom na mobil - handsfree slúchadlá využijete nielen za volantom, alebo na bicykli.

Podľa čoho vybrať slúchadlá

Prenosné

Vyberajte slúchadlá, ktoré sú skladné a predovšetkým odolné. Pri slúchadlách s hlavovým mostom dbajte na starostlivosť o spoje konštrukcie mušlí s mostom, ktoré sú často obeťou skazy - predovšetkým pri lacnejších modeloch. Citlivým miestom je tiež spoj kábla a audio konektora, ktorý dostáva zabrať najviac a drôty vo vnútri kábla sa vplyvom neustáleho pohybu nakoniec lámu. V tomto prípade sú ideálne slúchadlá s odnímateľným káblom, kedy jednoducho zaobstaráte nový audio kábel. Bezdrôtové slúchadlá vás navyše ušetria zápolenia a rozmotávania káblov.

Prenosné circumaurálne slúchadlá s hlavovým mostom

Domáce slúchadlá

Spravidla majú väčšiu a pohodlnejšiu konštrukciu. V prípade drôtových slúchadiel majú dlhší kábel, ktorý umožní viac pohybu po izbe, alebo po štúdiu.

Domáce slúchadlá s hlavovým mostom

Športové

Slúchadlá, ktoré s vami absolvujú tréning v posilňovni, kardio v lese, alebo lekciu spinningu by mali byť odolné voči potu – aspoň IPx4, dobre sedieť na hlave, alebo v ušiach a nemali by vám prekážať v pohybe. Ako športové slúchadlá frčia tie do uší, hoci nájdete aj športové slúchadlá cez hlavu, štuple a kôstky hrajú prím predovšetkým vďaka tomu, že nezakrývajú ušnicu a umožňujú vám lepšie regulovať telesnú teplotu.

Športové slúchadlá do uší

Ako vybrať slúchadlá - parametre

Citlivosť

Citlivosť sa vyjadruje v decibeloch (dB). Oznamuje hodnotu akustického tlaku, ktorý slúchadlá vytvoria v uchu, inými slovami ide o hodnotu akustického výkonu slúchadiel, ktorá tiež ovplyvňuje ich hlasitosť. (Detské slúchadlá by nemali presiahnuť hodnotu citlivosti 90 dB.) Pre počúvanie z vreckového prehrávača sú vhodné slúchadlá s vysokou hodnotou citlivosti a nízkou impedanciou, pretože tieto zariadenia majú všeobecne nízky výstupný výkon.

Impedancia

Impedancia sa udáva v Ω (Ohm) a ide o elektrický parameter meničov, určujúci odpor celého obvodu v slúchadlách. Slúchadlá pre bežné počúvanie z počítača, alebo prenosných prehrávačov mávajú hodnotu impedancie do 100 Ω. Vyššie hodnoty zháňajte pokiaľ budete využívať zdroje s vyšším výkonom (napríklad v štúdiu), aby ste nepoškodili zosilňovače slabších slúchadiel.

Frekvenčný (kmitočtový) rozsah

Frekvenčný rozsah zdravého ľudského ucha je približne 16–20000 Hz. Pri slúchadlách tento parameter oznamuje, aké frekvencie sú schopné reprodukovať. Dôležitá je tiež tolerancia, ktorá pri modeloch strednej triedy je väčšinou ±10 dB (tzn. časti deklarovaného frekvenčného rozsahu môžu byť výrazne utlmenejšie než iné). Pri kvalitných slúchadlách by tento parameter nemal prekračovať ±3 dB.

Vodeodolnosť a prachuodolnosť

Údaj IPxx uvádza mieru ochrany slúchadiel. Prvá číslica určuje stupeň ochrany pred vniknutím cudzích teliesok (prach, piesok, hlina) a mechanického poškodenia (potrhanie, odrenie). Druhá číslica udáva stupeň ochrany pred kvapalinou (voda, pot).

Funkcie a vlastnosti

Bluetooth

Keď sa povie bezdrôtové, najčastejšie sa myslia Bluetooth slúchadlá. Niektoré domáce modely majú ale základňu prepojenú káblom so zdrojom a vysielajú rádiový signál. Kvalita zvuku je vyššia prenosom cez Bluetooth, stále však prehrávajú s drôtovými slúchadlami. Rozdiel tiež spoznáte vo verzii, ktorú slúchadlá podporujú - čím vyššia verzia Bluetooth, tým kvalitnejší zvuk. Pokiaľ však zháňate maximálnu kvalitu a chcete do počúvania investovať viac peňazí, high-endovým modelom drôtových slúchadiel sa zatiaľ žiadny bezdrôtový model stále nevyrovná.

ANC (Active Noice Cancelling)

S touto funkciou sa stretnete pri drahších modeloch slúchadiel, ktoré majú zabudovanú batériu. Slúchadlá s aktívnym potlačením hluku dokážu eliminovať okolité ruchy aj vo chvíli, keď nepočúvate žiadnu hudbu. Noise cancelling slúchadlá odstránia rušivé zvuky vášho okolia na princípe negácie amplitúdy - vypustia rovnakú zvukovú vlnu oproti tým, ktoré na vás vysielajú zdroje hluku v okolí. Nižšie frekvencie (hovor v kancelárii, šum okolitej dopravy) likviduje veľmi účinne, pretože ide o konštantný hluk. Vo chvíli keď však vznikne náhly ruch (klaksón auta alebo siréna) tento zvuk budete počuť. Slúchadlá s ANC totiž pracujú s vlastným mikrofónom, ktorý sníma okolie a vyhodnotí, akú amplitúdu vyslať naproti. Nečakané zvuky, ktoré rýchlo odznejú, tak väčšinou nestihne spracovať.

Odnímateľný kábel

Pre slúchadlá, ktoré disponujú Bluetooth je odnímateľný kábel alternatívou počúvania v prípade vybitej batérie. Stretnete sa však aj so slúchadlami, ktoré nemajú bezdrôtové pripojenie, ale kábel je možné odňať. Známy je tým napríklad výrobca Marshall, kde slúchadlá dovolia vybrať si v ktorej mušli (ľavej či pravej) chcete mať kábel zapojený, čo uvítajú poslucháči ľaváci. Ďalšou výhodou odnímateľného kábla je ľahká výmena vo chvíli, keď sa vám polámu drôty vo vnútri a hudbu tak počujete už len z jedného slúchadla.

Mikrofón

Handsfree slúchadlá predstavujú bezpečnú funkciu napríklad v aute, avšak uľahčia život aj večným poslucháčom, ktorých nebaví neustále loviť telefón vo vrecku. Pokiaľ prichádzajúci hovor naruší počúvanie vášho obľúbeného playlistu alebo podcastu, vybavíte hovor jednoduchým stlačením tlačidla na slúchadlách s mikrofónom.

Ovládanie hlasitosti

Slúchadlá s mikrofónom bývajú spravidla vybavené aj ovládaním hlasitosti. To príde vhod predovšetkým pre slúchadlá k mobilnému telefónu, pretože ním je možné nielen prijímať a ukončovať hovory, ale aj púšťať a pozastavovať hudbu, alebo preskakovať skladby v playliste.

Príslušenstvo k slúchadlám

Najčastejšie otázky