Umiestnenie
Skôr než sa zameriate na parametre jednotlivých produktov zmerajte priestor, kam šmykľavku umiestnite. Myslite na to, že dieťa sa tiež musí pohodlne dostať k schodíkom a potrebuje dosť miesta na bezpečný dojazd. Na trhu nájdete malé prevedenia ideálne do detskej izby i veľké modely vhodné do záhrady a ihrisko.
Pokiaľ chcete získať lepšiu predstavu o tom, ako bude všetko v skutočnosti vyzerať, vyplňte požadovanú plochu na zemi novinami alebo kartónom zo škatule.
S umiestnením šmykľavky súvisí aj odolnosť voči poveternostným podmienkam. Produkty určené do exteriéru musia byť odolné voči UV žiareniu – v opačnom prípade na slnku rýchlo vyblednú. Pri drevených a kovových modeloch nezabúdajte ani na ochranu pred vlhkosťou (náter, povrchová úprava).
Vek dieťaťa
Pri veľkosti šmykľavky berte do úvahy vek vašej ratolesti. V popise každého výrobku sa v tomto smere nachádza odporúčanie zohľadňujúce rozmery konštrukcie i schopnosti dieťaťa. Výrobcovia ponúkajú krátke varianty pre deti do 2 rokov i väčšie, na ktorých sa zabavia drobci, ktorí dovŕšili aspoň 5 rokov.
Materiál
Najrozšírenejším a zároveň najlacnejším riešením je plast, ktorý sa uplatní v interiéri i vonku v záhrade. Môžete si vybrať z rozsiahleho spektra farebných odtieňov a prevedení. Tieto modely vynikajú dokonale hladkou plochou na šmýkanie. Na druhej strane počítajte i s nevýhodami (predovšetkým pri menej kvalitných vyhotoveniach) v podobe krehkosti a farebnej nestálosti. Blednutiu však zabránite povrchovou úpravou s UV filtrom. Do kategórie plastových šmykľaviek možno zaradiť aj nafukovacie fungujúce ako doplnok k bazénu alebo skákaciemu hradu. Plastové konštrukcie nesmú obsahovať zdraviu škodlivé látky (spomaľovače horenia, dioxíny alebo ftaláty).
Na dotyk teplé drevené prevedenia upútajú svojim vzhľadom. Drevo je navyše ekologické a trvalo udržateľné. Popri tom však menej zvláda mechanické poškodenie a poveternostné vplyvy. Týmto šmykľavkám budete preto musieť venovať dôkladnejšiu pozornosť Vlhké drevo sa môže v dôsledku nekvalitnej a opotrebovanej povrchovej úpravy zdeformovať a predstavovať tak ideálne prostredie na množenie zdraviu škodlivých plesní. Pri drevenom modeli musíte častejšie kontrolovať dokonalú hladkosť plochy na šmýkanie, aby nehrozilo riziko zadrenia triesky alebo iného vážnejšieho zranenia. Drobné nedostatky je v prípade potreby nutné zbrúsiť. Myslite tiež na pravidelné nátery, aby ste sa vyhli vlhkosti a poškodeniu.
Robustné kovové modely len tak niečo nepoškodí. Na druhej strane sú však náchylné na koróziu, takže ich musíte pravidelne ošetrovať nátermi. Za nevýhodu možno považovať vysokú tepelnú vodivosť. Keď sa do kovovej plochy na šmýkanie intenzívne opierajú slnečné lúče, dieťa sa môže popáliť. Počas chladných dní zasa býva nepríjemne studená. Pri kovových produktoch si všímajte spoje a každý detail. Všetko musí byť hladké.
Kvalita a bezpečie
Kvalita kráča ruka v ruke s bezpečnosťou pri používaní šmykľavky. Základom je dobrá stabilita, zaoblené hrany a dokonale hladká plocha na šmýkanie, aby sa dieťa pri hre neporanilo o spoj či nejakú nerovnosť. Podesta, schodíky či rebrík by mali disponovať protišmykovými prvkami na zaistenie stability, aby sa deti nepošmykli. Súčasťou podesty musia byť i madlá, ktorých sa môžu držať.
V prípade plastových modelov venujte pozornosť kvalite a zdravotnej nezávadnosti materiálu. Keď šmykľavku rozbalíte, nemali by ste cítiť ostrý pach chemikálií. Exteriérovým prevedeniam nesmie chýbať ochrana pred UV žiarením, ktorá zabráni vyblednutiu farieb.
Predtým, než dieťa pustíte na šmykľavku, skontrolujte, či sú všetky prvky v poriadku a ukážte mu, ako ju má používať.
Dizajn
Tento aspekt je otázkou vkusu. Pri rozhodovaní berte do úvahy pohlavie dieťaťa i miesto, kde hračku upevníte. V obchodoch objavíte pestrofarebné prevedenia, modely vychádzajúce z rozprávkových postavičiek i neutrálne riešenia v bielom, hnedom alebo sivom odtieni.
