Ako vybrať spacák?

Radi raz za čas zaspávate za zvukov prírody ďaleko od domova? Zaobstarajte si na tieto nezabudnuteľné chvíle kvalitný spacák. Kúpa provizórneho lôžka pritom nie je žiadna veda. Predovšetkým sa zamyslite nad tým, kam budete chodiť najčastejšie a v akom ročnom období. Všetko sa dočítate v našom sprievodcovi Ako vybrať spacák.

Radi raz za čas zaspávate za zvukov prírody ďaleko od domova? Zaobstarajte si na tieto nezabudnuteľné chvíle kvalitný spacák. Kúpa provizórneho lôžka pritom nie je žiadna veda. Predovšetkým sa zamyslite nad tým, kam budete chodiť najčastejšie a v akom ročnom období. Všetko sa dočítate v našom sprievodcovi Ako vybrať spacák.

Doba čítania 6 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Ako vybrať spacák podľa ročného obdobia

Letný

Letný spací vak využijete v kempe, na vode, tábore či pre dieťa na prespanie na záhrade. Pre svoju nízku váhu ho práve deti taktiež pohodlne unesú. Tieto spacáky sa hodia aj na bicykel a na spanie tzv. na divoko v rámci pešej turistiky. Logicky sú vybavené najmenšou izoláciou, a preto sa nehodia do miest s teplotou pod cca +5 °C.

Letné spacáky

Zimný

Zimný spacák vám ponúkne dobrý komfort aj v tuhom mraze. Moderné spacáky si poradia aj s teplotou okolo -30 °C alebo suchými mrazmi a pritom nemusia robiť kompromis v oblasti vášho pohodlia. Vzhľadom na svoje vlastnosti prekvapia nové modely tiež nižšou hmotnosťou. Počítajte však s vyšším objemom a cenou. Z pochopiteľných dôvodov je nepraktické ho využívať v lete.

Zimné spacáky

Trojsezónny

Trojsezónny spacák prekvapí vysokým teplotným komfortom od jari do jesene. Ide preto o skutočne univerzálny typ pre všetkých milovníkov prespávania vonku. To všetko navyše s prívetivou cenovkou. Oproti letným modelom je však ťažší a nie je vhodný do vyšších mrazov. Maximálne počítajte s cca -5 °C.

Trojsezónne spacáky

Teplotné hranice

Sezónnosť spacáku sa určuje podľa jednotnej normy teplotných hraníc: komfortná, limitná a extrémna.

Teplotná hranica

Charakteristika

Komfortné

pohodlie rovnaké ako v domácom prostredí

Limitné

vhodnejšie pre osoby menej pociťujúce chlad

Extrémne

osoby sa zahrejú v skrčenom stave, môže hroziť prechladnutie

Ako vybrať spací vak podľa jeho tvaru

Dekový

Spací vak dekový sa dá rozopnúť po celom obvode, a pripomína preto hrejivú deku. Je síce priestranný, ale o to horšie sa v ňom zahrejete. Pokiaľ príde v lete ochladenie, nemusí vám stačiť.

Istým kompromisom medzi dekovým a múmiovým prevedením je oválny tvar. Ten čiastočne kopíruje ľudské telo, ale s oveľa väčšou vôľou. Vy tak získate väčšiu slobodu pohybu so zachovaním dobrých izolačných vlastností.

Dekové spacáky

Múmia

Spacák múmia svojim tvarom kopíruje ľudské telo. Väčšie obopnutie však znamená aj nižší komfort. Ponúka skvelú tepelnú izoláciu a oceníte ho aj na cestách, je totiž oveľa skladnejšie. Často má aj kapucňu pre väčšie zateplenie.

Múmiové spacáky

Aký spacák s ohľadom na dôležité parametre

Rozmery

Majte vždy na pamäti, že veľký spacák je komfortnejší, ale zle sa vyhrieva. Viac vás zahreje ten tesný. Či už vyberáte spacák pre mužov, dámsky spacák alebo detský spacák, vždy si skontrolujte rozmery udávané výrobcom. Dĺžka spacáku by mala byť aspoň o 15–20 cm dlhšia, než je vaša výška a dostatočnú rezervu (cca 25 cm z každej strany) by ste mali mať aj do šírky. Aj v múmiovom spacáku by ste sa mali byť schopní otočiť.

S rezervami to však nepreháňajte, väčší spací vak sa ťažšie „zahrieva”.  Spacáky sa dnes dajú zohnať takmer v akejkoľvek dĺžke. Niektoré modely sa dajú rozšíriť zapnutím zipsov až na dvojlôžkovú verziu. Existuje aj spacák pre dvoch, ktorý má častejšie tvar deky.   

Detské spacáky

Dámske spacáky

Spacáky pre dvoch

Hmotnosť

Hmotnosť spacieho vaku bude mať zásadný význam, napr. na túre s krosnami alebo na viacdňovom cyklistickom výlete. Obvykle sa pohybuje okolo 1,5 - 2 kg. Na častejšie túry si vyberte ultraľahký spacák. Tie najľahšie vážia okolo 500 g, za takéto modely si priplatíte a využijete ich až od vyšších teplôt.

Najlepší pomer váhy a dobrej izolácie ponúka páperový spacák. V ponuke potom nechýba ani spojenie tých najlepších vlastností, ako je ultraľahký páperový spacák alebo letný páperový spacák a ľahký spacák do zimy.

Ultraľahké spacáky

Páperové spacáky

Výběr spacáku a jeho náplně

Materiál

Syntetické materiály sa ľahko čistia a dajú sa prať v práčke. Odolajú vlhkému prostrediu a sú vhodné pre alergikov. Mikrovlákna ponúknu navyše dobré termoizolačné vlastnosti a vyššiu skladnosť.

Perie je zárukou pre kvalitný a ľahký spacák, ktorý vám vydrží dlhšie ako syntetické kúsky a zahreje aj v najnáročnejších podmienkach. Oproti umelým vláknam sa však horšie udržuje a čistí. Pri páperových modeloch sa ďalej stretnete s dvoma dôležitými parametrami:

  • Naplnenosť - označuje kvalitu páperia a jeho izolačnú schopnosť. Vyjadruje sa v kubických palcoch (cuin), štandardné hodnoty sa pohybujú okolo 600 cuin.

  • LOFT – určuje tzv. nadýchateľnosť. Čím vyššie číslo, tým lepšia izolácia.

Konštrukcia

O kvalite izolácie vám viac prezradí konštrukcia náplne, ktorá sa delí na 4 typy:

  • Jednovrstvová náplň – objavuje sa u ultraľahkých spacákov (cca 0,5 kg) napr. pre cyklistov. Väčšinou sa používajú od jari do jesene.

  • Sendvičová náplň – spojením viacerých vrstiev získava spacák výrazne lepšie izolačné vlastnosti. Pokiaľ navlhne vonkajšia strana vreca, vďaka oddeleniu vrstiev to neovplyvní vlhkosť vo vnútri. Najľahšie typy vážia okolo 1 kg.

  • Šindľová náplň – izolačná vrstva je prišitá k vrchnej tkanine z jednej strany, k vnútornej z druhej, a to vo forme prekrývajúcich sa pásov. Časť je vyplnená iba vzduchom, také riešenie sa prejaví na veľkom rozdiele medzi extrémnou a komfortnou teplotou.

  • Komorová náplň - najdrahšia, ale najúčinnejšia konštrukcia. Využíva komory na zabránenie pohybu náplne vo vnútri spacieho vaku, čím viac komôr, tým stabilnejšia je tepelná izolácia. Najúčinnejšia je kombinácia horizontálnych a vertikálnych komôr.

Druh aktivity

Slovenské kempovanie: Ak sa na miesto dopravíte autom alebo napríklad vlakom, môžete vybrať aj objemnejší spacák, do ktorého sa krásne zababušíte.

Túry: Pre potulky po slovenskej krajine využijete trojsezónny spacák, ktorý váži od 1 do 1,8 kg. Siahnite po skladnom múmiovom prevedení.

Cesta okolo sveta: Budete sa pohybovať niekde medzi morom a horami? V takom prípade vyberajte medzi trojsezónnymi spacákmi, zamerajte sa na dobré funkčné prvky (YKK zipsy, priedušnosť) a čo najmenej vodopriepustnú vonkajšiu tkaninu. Váhu voľte do 2 kg a nebojte sa investovať do drahšieho kúsku.

Cyklistické potulky: Na letné potulky si vyberte ľahké letné spacáky, ktoré nepresiahnu 1 kg. Oceníte to najmä na dlhých horských túrach, keď pocítite každý gram navyše.

Expedície: Do extrémnych a premenlivých poveternostných podmienok vyberte kvalitný a funkčný spacák. Je síce drahší, zato vás nenechá v štichu ani vo vysokých mrazoch. Odporúčame páperové spacáky s ochranou pred vlhkom.

Ďalšie outdoorové vybavenie

Stany

Stany

  • 1509 produktov

Stany
Karimatky

Karimatky

  • 849 produktov

Karimatky
Turistické batohy

Turistické batohy

  • 3299 produktov

Turistické batohy
Vreckové nože

Vreckové nože

  • 16107 produktov

Vreckové nože
Outdoorové variče

Outdoorové variče

  • 567 produktov

Outdoorové variče
Čelovky

Čelovky

  • 1811 produktov

Čelovky

Rady na záver

Po každom použití nechajte spacák v rozopnutom stave vysušiť a vyvetrať. Zabránite tým vzniku plesní a poškodeniu tkanín. Drobné znečistenia odstraňujte iba handričkou a teplou vodou. Horúcu mydlovú vodu však nepoužívajte, časté pranie totiž nesvedčí žiadnemu spacáku.

Pokiaľ je pranie nevyhnutné, používajte pracie prostriedky určené priamo pre spacáky, tie bežné sú príliš agresívne. Zároveň perte na čo najnižšiu teplotu a spacák následne sušte iba vo vodorovnej polohe mimo priameho slnka či vykurovacieho telesa. Páperové spacáky pri sušení niekoľkokrát denne pretraste, inak perie zľahne.

Na dlhodobé skladovanie je vhodnejšie nechať spacák rozložený, nie zabalený. Predĺžite tak životnosť vlákien.

V lete budete skôr riešiť odhadzovanie vrstiev ako hľadanie ďalšej mikiny. V nižších teplotách vás už nevhodne zvolené oblečenie môže v noci potrápiť. Dôležité je predovšetkým to, aby ste mali suché oblečenie. Optimálne sú 2 vrstvy, spodná z kvalitnej termobielizne a horná z fleecu.

Pri veľkej zime pravdepodobne siahnete po ďalších vrstvách, pozor však na množstvo. Pokiaľ budete príliš stláčať izolačnú vrstvu spacáku, môžete zhoršiť jej vlastnosti. Zima pôsobí v prvom rade od chodidiel, siahnite preto po voľných, silných ponožkách.

Pokiaľ chcete mať aspoň trochu istotu, že sa vám zips nerozbije, zamerajte sa na kvalitné zipsy YKK alebo české zipsy Ws20. Zips by mal byť vždy krytý vnútornou zatepľovacou légou, ktorá zabráni úniku tepla. Na výber máte pravý alebo ľavý zips podľa toho, či ste ľaváci alebo praváci. Všeobecne sa odporúča pre pravákov zips ľavý a naopak.

Ďalšie užitočné články