Video nákupný rádca
Ako vybrať stan podľa konštrukcie

Plážový
Viete, ako najlepšie prežiť horúce dni? Ničím nerušeným odpočinkom v tieni pri vode. K tomu majte po ruke plážový stan, ktorý vás ochráni pred ostrým slnkom. Tieto stany sú ľahké, skladné a jednoduché na konštrukciu. Samozrejme sa v nich nedá prenocovať, zvyčajne sa nedajú zavrieť a sú veľmi malé. Často sú to samorozkladacie plážové stany.

Samorozkladací
Samorozkladací stan (známy aj ako vyhadzovací stan) je určený pre všetkých nedočkavcov, ktorých nebaví dlhé skladanie stanu. Tieto stany stačí vyhodiť do vzduchu a po dopade sa samé postavia. Tiež ich zloženie je potom veľmi jednoduché. Sú ľahké a skladné. Podobne ako v predchádzajúcom prípade však ponúkajú menej vnútorného priestoru.

Rodinný
Ste skôr rekreační výletníci, ktorí do kempu dorazia autom a dovolenku si najviac užijú na jednom mieste? Voľte pokojne ťažší rodinný stan, v ktorom sa pohodlne vyspí viac osôb. Počítajte však s vyššou váhou, veľkými rozmermi a náročnejšou konštrukciou.

Expedičný
Expedičný stan vám poskytne prístrešie aj v extrémnych podmienkach. Nezastaví vás ani sneh, nieto silný dážď alebo horský vietor, a vy si tak budete môcť naplno vychutnávať všetky dobrodružstvá. Je odolný, stabilný, ľahký a jednoduchý na postavenie. To je však vykúpené aj vyššou cenou.

Turistický
Na všetky vaše výlety s prespaním, vodácke kurzy, cyklistické prejazdy alebo napríklad festivalové víkendy oceníte turistické stany. Využijete ich od jari do jesene aj v mokrom počasí. Ide opäť o jednoduchú konštrukciu, ktorá je navyše ľahká a skladná. Ponúka vo vnútri menej priestoru.
Zvláštny druh veľkej poľnej konštrukcie je vojenský stan. Vyhľadávanou farbou do prírody sú potom samozrejme maskáčové stany.
Aký stan podľa jeho tvaru a počtu ľudí
Kupola
V slovenských kempoch väčšinou narazíte na kupolové stany so štvorcovým pôdorysom pripomínajúcim stan iglu. Tieto stany sa dobre skladajú, sú pevné a maximálne využijú vnútorný priestor. Či už hľadáte rodinný alebo expedičný stan, kupolu nájdete vo všetkých základných kategóriách. Tento tvar vás teda neminie, ani pokiaľ hľadáte ultraľahký stan.
Kupolám sa veľmi podobajú tzv. geodetické stany. Tie sú obvykle väčšie a na postavenie potrebujú viac prútov. Tým získavajú väčšiu stabilitu a odolnosť.
Tunel
Obdĺžnikový pôdorys je typický pre stan s tunelom, ktorý musí byť na rozdiel od kupoly vždy ukotvený. Hlavný prút určuje polomer v najširšom bode, ostatné prúty po bokoch slúžia na väčšiu stabilitu. Pri tunelovom prevedení vás prekvapí vynikajúci pomer priestoru k hmotnosti. Tento typ stanu odporúčame stavať po smere vetra, kde konštrukcia vykazuje maximálnu stabilitu. Naopak, bočné nárazy vetra bude stan znášať ťažšie.
Áčko
Notoricky známy stan áčko sa dnes hodí snáď len na príležitostné spanie, keď nemáte k dispozícii žiadny iný, a to z dôvodu zle riešeného vnútra. Stan postavíte pomocou dvoch tyčí, ktoré podopierajú dva vrcholy stanu. Zvyšok plachty vypnete pomocou laniek a kotiev. Pri väčšom daždi sa bočné steny prevesia a ľahko tak prepustia vodu.
Teepee
Na trh prenikol aj teepee stan napodobňujúci či presne kopírujúci tvar klasického indiánskeho teepee. Nejedná sa pritom iba o stany pre deti, ale aj o plnohodnotné prístrešky pre dospelých. Evidentnou výhodou je vysoký strop, hoci iba v jednom alebo niekoľkých málo miestach.
Jurta
Niekde na pomedzí kopulovitých a teepee stanov možno nájsť jurtové stany, ktoré tvarom napodobňujú tradičné prístrešky mongolských kočovníkov. Bezchybne sa hodia na rodinné kempovanie kvôli skvelému využitiu vnútorného priestoru.
Počet ľudí
Stan môžete samozrejme vyberať aj podľa počtu ľudí. To ovplyvní nielen celkové rozmery a hmotnosť stanu, ale aj jeho vnútorné riešenie, orientáciu úložných priestorov ako sú vrecká a pod. a samozrejme konštrukciu ako takú. V našej ponuke nájdete všetky najčastejšie možnosti, od stanu pre sólo dobrodruha až po veľké skupiny.
Stan pre 1 Stan pre 2 Stan pre 3
Ďalšie možnosti
Ako si vybrať stan podľa materiálu a spracovania
Plášť
Hornej vrstve stanu sa hovorí plášť. Na výber máte jednoplášťové alebo dvojplášťové stany, ktoré sú obvykle vyrobené z polyamidu alebo polyesteru.
Polyester a polyuretánová úprava – najčastejší typ vrchnej vrstvy, nižšia cena, skvelá priedušnosť, vyššia váha a nasiakavosť
Polyester, polyuretánová úprava a silikónový záter – drahšie stany, vyššia odolnosť proti UV žiareniu, nenasiaka vlhkosť, vyššia váha, menšia priedušnosť, pevné
Polyester, polyuretánová úprava, silikónový záter a Ripstop látka – nižšia hmotnosť, vysoká odolnosť a pochopiteľne aj cena, nenasiaka vlhkosť
Nylon, vonkajší aj vnútorný silikónový záter a Ripstop látka – nízka hmotnosť, ochrana pred UV žiarením, nenasiakavý materiál, horšie priedušný, vyššia cena, nemožnosť podlepenia švov
Jednoplášťové stany
Občasné použitie v miernych podmienkach
Nízka hmotnosť
Jednoduché zostavenie
Skladnosť
Hromadenie vlhka v stane
Priedušnejšie modely sú oveľa drahšie
Dvojplášťové stany
Zamedzuje kondenzácii vody vo vnútri
Dobré vysúšanie stanu
Vyšší komfort
Vyššia hmotnosť
Náročnejšia stavba
Viac o dvojplášťových stanoch
Pokiaľ máte doma dvojplášťový stan, pravdepodobne je jeho vrchná vrstva, teda tropiko, vyrobená z polyamidu či polyesteru. Vďaka týmto syntetickým materiálom vám do stanu nebude zatekať.
A pokiaľ bude ešte ošetrený polyuretánovým záterom alebo úpravou na báze silikónu, môžete bez obáv vyraziť aj do nepriaznivého počasia. Silikónové úpravy síce o niečo zvýšia váhu stanu, s tým ale aj jeho odolnosť voči nízkym teplotám. Niektoré stany je možné zakúpiť s ripstopovou konštrukciou. Tá zabráni roztrhnutiu a ďalšiemu šíreniu trhliny.
Vnútorná sieň
Spálňa vášho stanu by mala byť hlavne priedušná. Práve preto sa vnútorné vrstvy vyrábajú z ľahkých sieťových materiálov alebo tenkej látky. Sieťky z nylonu lepšie dýchajú a sú ľahšie. Oproti tomu látky viac izolujú a chránia pred okolitými vplyvmi. Spálňa sa často vyrába v žltej a oranžovej farbe, ktorá opticky zväčší priestor a krásne ho presvetlí. A nemusí byť iba jedna. Obľúbeným variantom je práve jeden stan - dve spálne. Poprípade stan s predsieňou.
Podlážka
Na podlahe sa leží, sedí, stojí a vo všeobecnosti sa na ňu kladie väčšia záťaž ako na ktorúkoľvek inú časť stanu. Preto by mala byť čo najodolnejšia a nepremokavá. Na to je opäť ideálny syntetický materiál z polyesteru alebo polyamidu. Tieto materiály sú dostatočne odolné a nevytvoria vám v stane mokrú kaluž.
Okrem toho lacnejšie prekladané PVC je náchylnejšie na popraskanie, a preto je vhodnejšie na príležitostné kempovanie v miernych podmienkach.
Prúty
Pred vztýčením stanu musíte obvykle zložiť prúty, nosné piliere celej konštrukcie. Čím viac prútov, tým bude stan pevnejší a stabilnejší.
Laminátové prúty – patria k lacnejším riešeniam, konštrukcie sú ťažšie, náchylnejšie na prasknutie, vhodné pre nenáročné turistické stany
Durawrapové prúty – pevnejší laminát ošetrený polyuretánovou fóliou, menej sa láme, je pevnejší, stále však pomerne ťažký
Duralové prúty - kvalitnejšie prevedenie s nižšou hmotnosťou, ale vyššou pevnosťou a odolnosťou, vyskytujú sa u drahších turistických a expedičných stanov, prúty sa jednoduchšie preťahujú tunelmi vďaka hladkému spracovaniu
Oceľové prúty – prevedenie pre rodinné stany, vysoká odolnosť a životnosť, prúty sa neohýbajú, sú predtvarované priamo z výroby, najvyššia hmotnosť, nevhodná na nosenie na chrbte
Skandiové tyče - tyče vyrobené zo zliatiny duralu a skandia sú pevnejšie a ľahšie v porovnaní s klasickým duralom, za tento typ však zaplatíte oveľa viac, používa sa v expedičných modeloch
Existuje však aj nafukovací stan, ktorý si nevyžaduje žiadne zložité prestrkovanie a prepletanie tyčí. Stačí ho len nafúknuť. Okrem toho je celé balenie podstatne ľahšie.
Vodný stĺpec
Vodný stĺpec stanu udáva, ako veľmi bude váš stan vodoodolný. Číselný údaj sa meria v milimetroch a čím vyššie číslo, tým lepšie materiál odolá priesaku vody, avšak horšie dýcha. O to viac by ste v takom prípade mali siahnuť po stane s dobre riešeným odvetrávaním.
Často sa rozlišuje vodoodolnosť plášťa a podlahy:
Odporúčaný vodný stĺpec plášťa
Vodný stĺpec (mm) | Určené pre |
---|---|
1 500–2 000 | mierne podmienky (vodné kvapky s rýchlosťou do 90 km/h) |
2 000–3 000 | daždivejšie podmienky |
6 000–10 000 | náročné expedície a vysokohorské podmienky |
Odporúčaný vodný stĺpec podlahy
Vodný stĺpec (mm) | Určené pre |
---|---|
5 000 | bežná turistika v SR |
5 000–8 000 | daždivejšie podmienky |
8 000–10 000 | náročné a extrémne podmienky, prípadne ťažšie osoby |
Švy
Kvalitné podlepenie švov je dôležité preto, aby vám do stanu nezatekalo. Práve tieto miesta sú totiž najnáchylnejšie na prienik vody. Kvalitnejšie stany zoženiete v tzv. bezšvovej úprave. Také prevedenie maximálne odolá náporom dažďa.
Kvalitný stan je základom, ale sám o sebe nezabezpečí dobrý zážitok z kempovania. Tipy pre pohodlný pobyt v prírode alebo v kempe nájdete v našom článku Čo si vziať pod stan. A poznatky, ktoré sa vám rozhodne budú pri pobyte v prírode hodiť, si osviežte na našej stránke Ako najlepšie založiť oheň v ohnisku.
Stany a výbava
Vo väčšine stanov dnes nájdete moskytiéru, vďaka ktorej dovnútra pustíte viac vzduchu bez dotieravého hmyzu. Okrem plášťov a prútov na vás v balení ďalej vyskočia kolíky. Najlepšie sú duralové kolíky so štvorcovým alebo trojuholníkovým prierezom. Okrúhle profily sa totiž ľahšie ohnú.
Pri výbere ďalej zohľadňujte praktickosť úložného priestoru. Budete mať vo vnútri stanu kam uložiť telefón alebo okuliare? Nachádzajú sa v spálni sieťované vrecká? Aj tieto zdanlivé detaily pre vás môžu byť po rokoch kľúčové. Veď nepremokavé úpravy má dnes už väčšina stanov.
Počet vchodov
Viac vchodov znamená lepšie vetranie, možnosť postaviť vchod na záveternej strane a pohodlnejšie vychádzanie, napríklad počas noci, keď nechcete rušiť spoluobyvateľov. Na druhej strane stan s jedným vchodom býva ľahší, a preto je vhodnejší pre turistické a expedičné modely.
Typ vchodov
Vchody môžeme ďalej rozdeľovať podľa prevedenia na kryté a nekryté. Do nekrytého stanu sa dostanete priamo cez prvý zips a moskytiéru, zatiaľ čo do krytého stanu vstupujete cez predsieň či apsidu. Rozdiel medzi apsidou a predsieňou je v prevedení. Apsida vznikne napnutím tropika pred stan, predsieň má vlastnú nosnú konštrukciu, teda aj viac miesta.
Vetranie
V stane s vyšším vodným stĺpcom vás síce nebude rušiť presakujúca voda, zato sa vám ale bude možno zle zaspávať kvôli vydýchanému vzduchu. Z toho dôvodu by mali mať (nielen) tieto nepremokavé stany dobre riešený odvetrávací systém.
Ten okrem dvoch vchodov podporíte špeciálnymi uzatvárateľnými ventilačnými otvormi, ktorých môže byť v stane rôzny počet. Otvory sa umiestňujú do spodnej časti tropika, na vrchol konštrukcie alebo do stredu.
Ventilačné otvory v spodnej časti sú bližšie k hlave, preto lepšie odvádzajú vydychovaný vzduch, odvod však nie je tak efektívny, vlhkosť sa zráža v hornej vrstve tropika
Ventilačné otvory v hornej časti konštrukcie ponúkajú optimálnu cirkuláciu vzduchu na úkor väčšieho úniku tepla
Ďalšia výbava na kempovanie

Spacáky
1544 produktov

Karimatky
849 produktov

Svetlá a baterky
2855 produktov

Impregnácia
376 produktov

Outdoorové variče
567 produktov

Outdoorové kotlíky
2666 produktov

Čelovky
1811 produktov

Záhradné stoličky a kreslá
2556 produktov

Záhradné stoly
2020 produktov

Autostany
28 produktov
Rady na záver
Ako sa o stan správne starať?
Po každom použití stan starostlivo vysušte a zbavte vnútorných nečistôt.
Nevkladajte stan do práčky ani sušičky!
Na odstránenie nečistôt použite teplú vodu s mydlom.
Pri stavaní stanu dbajte na to, aby sa na zemi nenachádzalo niečo ostré, čo by mohlo vytvoriť dieru do podlahy.
Prúty a zipsy pred sezónou premažte silikónovým sprejom.
Po sezóne uložte stan na tmavé, suché a skôr chladnejšie miesto.
Ak by ste stan pretrhli, opravte trhlinu záplatou. Pre tieto prípady so sebou odporúčame nosiť opravu stanov.
Topánky nechávajte ideálne v predsieni. Drobné nečistoty ako ostrý piesok a kamienky by mohli pretrhnúť podlahu.
So stanovými prútmi pracujte pomaly a opatrne, v opačnom prípade by ste ich mohli po čase odrieť, a tak oslabiť pevnosť celej konštrukcie.
Stan ponechávajte najlepšie v prítmí, ostré slnko mu nerobí dobre.
Aký veľký stan si zaobstarať?
Na to, aby ste sa v stane dobre vyspali, budete potrebovať voľný priestor široký aspoň 55–60 cm. Stany pre 2 osoby potom vyžadujú dvojnásobok, a tak ďalej.
Skontrolujte si tiež dĺžku vybraného stanu. Tá by mala byť minimálne o 25 cm dlhšia ako výška osoby, ktorá v stane bude spať.
Pokiaľ stan nie je vybavený predsieňou, môžete pripočítať ešte priestor navyše pre bagáž. Veľké rodinné stany ešte počítajú s veľkou rezervou na výbavu.
Aký je rozdiel medzi podlepenými a prelepenými švami?
Žiadny. Švy sú vždy zalepené zo spodnej strany. Zaujímať by ste sa však mali o konkrétnu kvalitu prevedenia, pretože lacnejšie modely môžu aj napriek prelepeniu presakovať. Preto si švy pred nákupom (či tesne po ňom) starostlivo skontrolujte po celom obvode stanu.