Ako vybrať štiepačku na drevo?

Kúrenie drevom je stále populárnejšie a nie je sa čo čudovať. Pri nízkej cene dreva môžete ročne ušetriť desiatky eur, v niektorých prípadoch dokonca niekoľko stoviek eur. Pokiaľ však chcete vykurovať celoročne, alebo ide o veľké priestory, môže ísť o časovo aj fyzicky náročnú prácu. Ušetrite si prácu aj čas s naším radcom Ako vybrať štiepačku na drevo.

Kúrenie drevom je stále populárnejšie a nie je sa čo čudovať. Pri nízkej cene dreva môžete ročne ušetriť desiatky eur, v niektorých prípadoch dokonca niekoľko stoviek eur. Pokiaľ však chcete vykurovať celoročne, alebo ide o veľké priestory, môže ísť o časovo aj fyzicky náročnú prácu. Ušetrite si prácu aj čas s naším radcom Ako vybrať štiepačku na drevo.

Doba čítania 6 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk
Šetrite svoj chrbát - nechajte štiepať stroje

Ako vybrať štiepačku na drevo podľa typu

vertikálna štiepačka na drevo

Vertikálne

Štiepačky dreva možno v zásade rozdeliť na 2 základné typy podľa spôsobu uchytenia polena. Vertikálna štiepačka dreva si, samozrejme, vyžaduje umiestnenie dreva na výšku. Drevo tak štiepete podobným spôsobom ako sekerou. 

Tieto stroje majú pomerne veľkú a masívnu základňu, čo zaručuje stabilitu, ale zároveň znižuje prenosnosť. Štiepací klin na klát spúšťate zhora a s vyšším tlakom ako pri horizontálnych modeloch. Ide o ideálny typ pre všetkých, ktorí potrebujú spracovať 15 a viac kubíkov dreva ročne.

Vertikálna štiepačka na drevo  Štiepacie kliny

horizontálna štiepačka na drevo

Horizontálne

Horizontálna štiepačka na drevo štiepe drevo vodorovne. Stroj si môžete predstaviť ako drevenú kozu na rezanie dosiek. V prednej alebo spodnej časti je umiestnený motor a v hornej časti nájdete plochu na klát. Ten je potom tlačený proti pevne uchytenému klinu. 

Všeobecne ide o menej výkonné modely určené na občasné využitie. Udávaná kapacita sa pohybuje do 10 kubíkov dreva ročne. Výhodou je však nižšia cena a vyššia mobilita.

Horizontálna štiepačka na drevo

Akú štiepačku na drevo podľa pohonu

Ručné

Ručná štiepačka dreva je prakticky iba štiepací klin, ktorý je uchytený v stabilnej konštrukcii. Vďaka tomu môžete bezpečne štiepať napr. iba pomocou kladiva. V ponuke nájdete aj pákový variant, ktorý pripevníte na stenu. Klát jednoducho uchytíte a páka samotná potom funguje ako klin.

Ručná štiepačka dreva

Benzínová

Benzínová štiepačka na drevo je najťažším a tiež najdrahším variantom. Ako pri inej technike to znamená, že je tiež najvýkonnejšia a navyše nie je nijako obmedzená napr. prívodným káblom. Môže vážiť aj oveľa viac ako 100 kg, ale dokáže rezať kláty veľkých priemerov a dĺžok. Môže obsahovať pásový prepravník na jednoduchý transport dreva.

Benzínová štiepačka na drevo

Elektrická

Elektrická štiepačka na drevo vyžaduje samozrejme zapojenie do siete, čo do istej miery obmedzuje jej mobilitu. Štiepačka na drevo 230 V je klasickým variantom, ktorej stačí obyčajná zásuvka. Tie najvýkonnejšie modely však môžu potrebovať až 400 V. Elektrické motory sú samozrejme tichšie, než tie benzínové. Tieto modely tiež spravidla disponujú mnohými bezpečnostnými prvkami.

Elektrická štiepačka na drevo

Hydraulická

Práve elektromotorom je tiež najčastejšie osadená hydraulická štiepačka na drevo. Funguje však aj so štvortaktným benzínovým pohonom. Motor rozhýbe olej v hydraulickom okruhu, čím sa začne posúvať aj piest so štiepacím klinom. Klát je potom rozštiepený silou niekoľkých ton.

Hydraulická štiepačka na drevo

Na čo sa zamerať

Využitie

Pretože niektoré drevo (buk, dub) je tvrdšie, zatiaľ čo iné (breza, smrek) mäkšie, voľte podľa jeho druhu aj výkon štiepačky. Ľahší model voľte v prípade častých presunov. Ťažšie a stacionárne stroje sú však spravidla výkonnejšie. Úlohu pri výbere hrá aj presnosť štiepania.

Maximálna dĺžka a priemer polena

Ak štiepete drevo do krbových kachlí, vyberte si horizontálny variant, ktorý si poradí s polenami s dĺžkou približne 55 cm a priemerom 25 cm. Ak však chcete kúriť vo väčších kotloch, vyberte si vertikálnu štiepačku. Tá si poradí s veľkými kusmi dreva o dĺžke viac ako 1 m a s priemerom 50 cm.

Ergonómia a jednoduchosť obsluhy

Vždy dbajte na to, aby ste mohli štiepačku ovládať oboma rukami. V prípade vertikálnych strojov je to dokonca nariadené zákonom. Zároveň sa uistite, že je štiepačka dostatočne stabilná, nenakláňa sa a nie je možné ju prevážiť na ktorúkoľvek stranu, a to ani silou. Ideálne bude aj nastavenie výšky, kedy sa nebudete musieť k polenám nijako naťahovať.

Kvalita materiálu a spracovania

Berte do úvahy, že pracujete s veľkými silami a že stroj je z kovu, a drevo vám tak môže skĺznuť. Preto by ste mali siahnuť po preverených značkách. U nich máte istotu použitia kvalitnej ocele a pevných spojov. Nikde by nemali byť nezabrúsené hrany a všetky spínače musia mať istý chod.

Dostupnosť servisu a náhradných dielov

Značkové prístroje majú ďalšiu výhodu v širšej servisnej sieti. V prípade reklamácie alebo opravy nebudete musieť na nič čakať. Rovnako sa môžete spoľahnúť na dostatok náhradných dielov a väčšie množstvo príslušenstva.

Parametre

Príkon

Horizontálne štiepačky sú o niečo menej výkonné, napriek tomu počítajte s príkonom cca 2 000–3 000 wattov. Pri vertikálnych modeloch sa potom hodnoty pohybujú bežne okolo 4 000 W aj viac.

Výkon

Výkon je hodnota, ktorou štiepačka reálne pôsobí na poleno. Pri menej výkonných horizontálnych strojoch čakajte hodnoty zhruba 2 300 wattov. U vertikálnych štiepačiek výkon rastie až na hodnoty cez 4 000 W.

Rozmery a hmotnosť

Menšie horizontálne štiepačky môžu byť používané v podstate kdekoľvek. Môžete tak bez obáv štiepať aj v interiéri, napr. v garáži. To ale nemusí platiť pre vertikálny variant, ktorý je ideálny používať vonku (pre prevoz môže mať kolieska). Hmotnosť prístrojov sa pohybuje približne do 50 kg pri najľahších modeloch až po 300 a viac kg pri poloprofesionálnych a profi modeloch.

Štiepací tlak

Hovorí, ako veľmi bude štiepačka tlačiť poleno na klin (alebo klin na poleno). Udáva sa v tonách a platí, že čím väčšia, tým lepšia a tiež drahšia. Napriek tomu je rozumné tlak naddimenzovať, aby ste potom nemuseli väčšie polená doštiepavať alebo rôzne dotrhávať. Vyšší tlak si tiež ľahšie poradí s rôznymi hrčami a tvrdším drevom.

Pre vašu orientáciu platí, že horizontálne štiepačky disponujú tlakom cca 4–7 ton. Vertikálne potom 6–25 ton, kedy hodnota 20 znamená profesionálny stroj. Pre domáce potreby ale stačia modely s tlakom do 15 ton.

Napätie

Menej výkonné stroje budú požadovať zapojenie 230 V. Pri výkonnejších strojoch si však dajte pozor, aby bola dostupná aj 400 V zásuvka.

Praktické príslušenstvo

Štvorramenný klin

Dokáže poleno rozštiepiť nie na 2 polovice, ale na 4 rovnaké časti. Dochádza tak k zrýchleniu práce a zároveň zjednodušeniu následného vyrovnávania. To isté platí aj pre šesťramenný klin.

Predĺžený klin

Je určený skôr pre vertikálne štiepačky a je približne 2-krát dlhší ako bežný klin. Vďaka tomu si poradí aj s polenami dlhými 135 cm a viac. Jeho opakom je rozširujúci klin. Ten je kratší, ale výrazne širší, a preto dobre rozštiepi široké a pokrútené polená.

Časté otázky

Drevo vždy štiepte, keď je suché. Ak nie, nechajte ho vyschnúť. Bude sa vám s ním pracovať oveľa lepšie. Vždy štiepte v smere vlákien, nikdy nie naprieč.

Výroba vlastnej štiepačky dreva môže byť určitou výzvou pre každého domáceho majstra. Teoreticky vám na výrobu takéhoto stroja stačí pár starých pneumatík, pružina napr. z podvozku a tiež piestnica zo starého traktora, ktorá dodá smer a tlak. Samozrejme, nezaobídete sa bez motora a štiepacieho klinu. V praxi však bude vždy bezpečnejšie kúpiť si profesionálny stroj, pri ktorom pri správnej manipulácii nehrozí žiadne riziko úrazu.

Najskôr by ste si mali preštudovať návod, z ktorého vyčítate napr. to, ako čo najrýchlejšie štiepačku vypnúť. Samozrejmosťou by mali byť ochranné pomôcky, ako sú rukavice a ochranné okuliare. Ako ochranné prvky môžu slúžiť aj jednotlivé časti štiepačky - napr. zakryté ovládacie páčky slúžiace ako kliešte.

Pokiaľ vám má štiepačka slúžiť čo najdlhšiu dobu, mali by ste sa o ňu riadne starať. Po každej práci ju preto očistite. K potrebným úkonom patrí aj výmena hydraulického oleja a premazanie pohyblivých častí.

Iné spracovanie dreva

Sekery

Sekery

  • 1816 produktov

Sekery
Reťazové píly

Reťazové píly

  • 1359 produktov

Reťazové píly
Stolové píly

Stolové píly

  • 463 produktov

Stolové píly
Pokosové píly

Pokosové píly

  • 517 produktov

Pokosové píly
Okružné píly

Okružné píly

  • 951 produktov

Okružné píly
Ručné píly

Ručné píly

  • 1808 produktov

Ručné píly

Ďalšie užitočné články