Ako vybrať stolný počítač?

Hľadáte nadupaný herný stroj, pracovného "ťahúňa" alebo všestranný multimediálny počítač a neorientujete sa v parametroch počítačových komponentov? Stolný počítač už dávno nemusí byť iba neforemná krabica umiestnená pod stolom, vojsť sa môže aj rovno do monitora. Každé riešenie však má svoje úskalia, poradíme vám, aká konštrukcia je pre vás vhodná a na aké parametre sa zamerať.

Hľadáte nadupaný herný stroj, pracovného "ťahúňa" alebo všestranný multimediálny počítač a neorientujete sa v parametroch počítačových komponentov? Stolný počítač už dávno nemusí byť iba neforemná krabica umiestnená pod stolom, vojsť sa môže aj rovno do monitora. Každé riešenie však má svoje úskalia, poradíme vám, aká konštrukcia je pre vás vhodná a na aké parametre sa zamerať.

Doba čítania 12 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Rozdelenie stolných PC podľa konštrukcie

Desktop

Desktop je klasická konštrukcia, kde je celý počítač ukrytý do veľkej skrine, najčastejšie uloženej pod stolom, prípadne stojí na pracovnej doske.

 • Pojme väčšie komponenty

 • Najlepší pomer cena/výkon

 • Jednoduchá údržba aj výmena komponentov

 • Zaberie veľa miesta na pracovnej doske

 • Nie je možné ho prenášať

All-in-one

Všetky počítačové komponenty sú integrované v obrazovke, ktorá môže byť aj dotyková.

 • Úspora miesta

 • Jednoduché zapojenie

 • Nižší výkon oproti desktopom

 • Nie je vhodný ako herný počítač

All-in-One PC

Mini PC

Mini PC sú malé krabičky, v podstate miniatúrne desktopy, ktoré môžete prenášať a pripájať k ľubovoľným monitorom a ďalším perifériám.

 • Prenosné a skladné rozmery

 • Cenovo dostupný počítač

 • Obmedzený počet konektorov

 • Spravidla nižší výkon

Mini PC

Parametre

Pri výbere počítača zohľadnite predovšetkým účel, za akým prístroj kupujete. Bežný domáci počítač nepotrebuje vysoký výkon a hlavným kritériom bude plynulý a tichý chod. Kancelársky počítač tiež nevyžaduje výkonné komponenty, zásadná bude predovšetkým úsporná prevádzka, ak má fungovať osem a viac hodín denne. Drahšie modely bývajú vybavené vyššími verziami operačných systémov, ktoré umožnia napríklad pokročilé nastavenie sietí. Profesionálny počítač potom býva najčastejšie využívaný pre prácu s videom a grafikou a iné činnosti náročné na výpočtový aj grafický výkon. Je stavaný na dlhodobú záťaž (napríklad niekoľkohodinové renderovanie videa) a obsahuje vysoko výkonné komponenty, vďaka čomu môže byť aj niekoľkokrát drahší ako bežný kancelársky počítač. Herný počítač potom obsahuje výkonný procesor a grafickú kartu, ktorá zvládne náročné hry bez kosenia a vo vysokej kvalite. Veľmi dôležité je tu chladenie, pretože komponenty často pracujú aj niekoľko hodín na maximálny výkon, kvôli čomu produkujú veľké množstvo tepla. Často je hráčom na mieru prispôsobený aj design, napríklad priehľadnou skriňou či osvetlením. Sú drahšie ako bežné počítače pre domácnosť, konkrétna cena sa odvíja od požadovaného výkonu.

Pri výbere počítača zohľadnite parametre podľa účelu použitia.

Procesor

Procesor je v podstate mozog notebooku, ktorý sa stará o chod všetkých procesov. Z veľkej časti na ňom tak závisí výpočtový výkon zariadenia. Ten sa udáva v GHz, v dnešnej dobe ale nepredstavuje príliš dôležitý údaj, pretože rýchlosť procesora záleží aj na dôležitejších faktoroch, napríklad počet jadier, možnosti pretaktovania a použité technológie. Procesory pre stolné počítače a notebooky vyrábajú prakticky len dve spoločnosti na svete - Intel a AMD. Nedá sa povedať, ktorá značka je lepšia, je dôležité zamerať sa skôr na konkrétny model.

Dôležitým údajom je tiež počet jadier procesora. Jednotlivé jadrá viacjadrových procesorov môžu spracovávať nezávisle na sebe rôzne výpočty a aplikácie, potom môžu pracovať výrazne rýchlejšie. Jadrá sa teda výkon nenásobia, ale záleží na konkrétnom type úkonu - napríklad práca s videom, hranie niektorých náročnejších hier, úprava veľkých fotografií, renderovanie 3D modelov alebo práca s hudbou dokážu využiť plne potenciál viacjadrových procesorov.

Niektoré procesory majú tiež schopnosť tzv. hyper-threadingu (virtuálneho vytvorenia ďalších jadier), o plnohodnotnú náhradu viacjadrového čipu sa však nejdná. Existujú tiež procesory s odomknutým násobičom, ktoré môžete pretaktovať (zvýšiť frekvenciu), pochopiteľne ale iba do tej miery, aby sa neprehrievali. Obvykle je to možné rádovo niekoľko desiatok percent, avšak procesor pri vyššom takte spotrebuje viac energie a vyprodukuje viac tepla. Niektoré procesory sa pretaktujú pri zvýšenej záťaži na krátku dobu automaticky.

Operačná pamäť (RAM)

Operačná pamäť slúži na ukladanie procesov a dočasných súborov aplikácií, vrátane operačného systému. Čím je väčšia, tým viac toho počítač zároveň dokáže vykonávať.

Nenáročným užívateľom stačí menej ako 8 GB, limitovať môže napríklad pri väčšom množstve otvorených záložiek v prehliadači v kombinácii s ďalšími programami.

Zlatým stredom je 8GB RAM, ktorá zvládne väčšinu úkonov vrátane hier. Profesionáli zaoberajúci sa úpravou videí a grafiky by potom mali siahnuť po 16 GB RAM a väčších. Pokiaľ sú na základnej doske ďalšie voľné sloty, dá sa RAM jednoducho a pomerne lacno rozšíriť.

Pevný disk

Pevný disk ukladá všetky užívateľské dáta.

 • Klasický HDD, tiež známy ako platňový, je výrazne pomalší a kvôli pohyblivým častiam náchylnejší na poškodenie. Jeho výhodou je veľmi nízka cena za jednotku pamäte, ani drahšie modely ale neoslnia rýchlosťou.

 • Nízka cena za jednotku pamäte

 • Náchylnejšie na poškodenie vďaka pohyblivým častiam

 • Pomalší oproti SSD

 • SSD disky vynikajú vysokou rýchlosťou, oproti HDD až desaťkrát vyššia. Navyše sú menšie a vďaka absencii pohyblivých častí aj absolútne tiché. Ich cena je však znateľne vyššia. Výhodnou kombináciou je inštalácia operačného systému a najčastejšie používaných aplikácií na menší SSD a ukladanie ostatných dát na väčší HDD.

 • Tichá prevádzka

 • Väčšia odolnosť

 • Cena oproti HDD výrazne vyššia

Grafická karta

Grafická karta vytvára grafický výstup na displeji, jej hlavnou súčasťou je grafický procesor GPU, ktorý slúži pre rýchle a efektívne zmeny obsahu grafickej pamäte a tým obrazu na displeji. Dnes sú veľmi častým riešením tzv. integrované grafické karty, ktoré sú súčasťou procesora alebo menej často základnej dosky. Tie lepšie pritom postačia nielen na základnú kancelársku prácu, ale aj multimédiá a jednoduchšie hry. Výhodou je tiež tichá prevádzka a nižšia spotreba energie vďaka absencii vlastného chladenia.

Pokiaľ potrebujete vyšší grafický výkon, potom siahnite po dedikovanej karte. Tá je úplne nezávislou jednotkou, ktorá síce pridá na spotrebe energie aj hlučnosti, umožní však používanie náročných grafických programov či najnovších hier. Je potrebné rozlišovať profesionálne a herné grafické karty, líšia sa predovšetkým v ovládačoch a distribúcii výkonu. Profesionálne karty na dlhodobú rovnomernú záťaž, zatiaľ čo herné na poskytovanie čo najvyššieho výkonu v danej chvíli.

Zdroj

Stará sa o dodávanie energie jednotlivým komponentom, jeho výkon preto vždy musí byť vyšší ako súhrn príkonu jednotlivých komponentov. Pokiaľ si kupujete hotovú zostavu, výrobca na to už myslel za vás, pri stavbe PC alebo výmene komponentov sa však na tento parameter nezabudnite zamerať.

Pokiaľ budete PC zostavovať sami, uistite sa, že máte dostatočne silný zdroj.

Operačný systém

Operačný systém je rozhranie, cez ktoré sa spúšťa aplikácia a cez ktoré ovládate funkcie počítača. Najbežnejším pri stolných počítačoch je Microsoft Windows 10, najnovšie počítače potom prichádzajú s novými Windows 11. Jeho prítomnosť síce zvyšuje základnú cenu počítača, avšak ihneď po vybalení z krabice je pripravený na plnohodnotné použitie a funguje s najviacerými aplikáciami. Od začiatku plnohodnotným je tiež Mac OS, ktorý nájdete predinštalovaný v počítačoch od Apple. V porovnaní s Windows má síce menšiu ponuku kompatibilných aplikácií (predovšetkým sa to týka hier), ale niektoré kvalitné programy sú naopak nedostupné pre Windows.

Konektivita

Každý počítač disponuje určitou ponukou konektorov, ktoré rozhodujú o množstve príslušenstva, ktoré je možné pripojiť.

 • Počet USB konektorov je dôležitým faktorom, pričom rozlišujte základné USB 2.0, rýchlejšie USB 3.0 (obvykle bývajú modré) a moderné obojstranné USB-C. Okrem samotného počtu USB konektorov berte do úvahy aj ich umiestnenie, najmä pri desktopoch oceníte, keď vďaka konektorom na prednej strane nebudete zakaždým nútení sa pri pripájaní flash-disku dostávať ku konektorom na zadnej strane.

 • Obrazové výstupy - starší VGA konektor už dávno nie je samozrejmosťou, využíva sa skôr univerzálny HDMI alebo profesionálny DisplayPort. Zistite teda, aký vstup využíva váš monitor či televízor, nezabudnite tiež, že pri využívaní viacerých monitorov vyžaduje každý svoj vlastný výstup.

 • Bezdrôtové pripojenie nie je na rozdiel od notebookov pravidelnou výbavou. Pokiaľ hodláte využívať bezdrôtové zariadenia alebo sa bezdrôtovo pripájate k internetu, uistite sa, že bude počítač vybavený WiFi a Bluetooth. Tieto funkcie je síce možné doplniť pomocou špeciálnych USB adaptérov či kariet do vnútra počítača, znamená to však investíciu navyše a permanentne obsadený USB port.

 • LAN konektor zaisťuje najstabilnejšie pripojenie k internetu prostredníctvom ethernet kábla. Najmä pri mini PC a all-in-one počítačoch však nebýva vždy.

 • Zvuk síce dokáže prenášať aj HDMI a DisplayPort, avšak pre pripojenie externej repro sústavy budete potrebovať aj klasický 3,5 mm jack. Niektoré počítače majú druhý výstup určený pre mikrofón, pri iných budete v prípade používania headsetu potrebovať USB.

Ďalšia výbava

All-in-one počítače často bývajú vybavené webkamerou, jej kvalita však býva rôzna. Pokiaľ teda využívate videohovory často, zvážte zakúpenie externej webkamery.

Najmä pri mini PC či all-in-one nebýva samozrejmosťou prítomnosť CD/DVD mechaniky, bez ktorej sa dnes už veľa užívateľov úplne zaobíde. Pokiaľ tento typ nosičov používate, uistite sa, že ním počítač disponuje. Núdzovým riešením sú externé mechaniky, ide však o ďalší výdaj navyše a obsadí vám jeden slot USB.

Ak ste vyznávači bezdrôtového pripojenia slúchadiel a reproduktorov, myslite vo výbave na Bluetooth.

Výmena komponentov a individuálna PC zostava

Výhodou desktopovej konštrukcie je pomerne ľahký prístup ku komponentom a teda možnosť ich výmeny. U hotových PC sústav to však niekedy býva znemožnené alebo bývajú zapečatené a zásahom do vnútrajška počítača prídete o záruku. Čas na výmenu komponentov však väčšinou prichádza až po záruke, kedy ich výkon začne pokrivkávať. Nemusíte meniť celý počítač, ale napríklad iba grafickú kartu alebo pridať ďalší pevný disk. Niektoré obchody ponúkajú aj možnosť zostavenia PC z vami definovaných komponentov, a to vrátane prípadnej inštalácie operačného systému a sprevádzkovania.

Údržba a servis

Počítač je potrebné pravidelne čistiť tak, aby usadený prach nebránil prúdeniu vzduchu a nespôsobil prehrievanie. Najjednoduchším riešením je otvorenie skrine a odstránenie prachu mechanicky, tým ale pri hotových zostavách porušíte záruku. Využiť teda môžete stlačený vzduch, ktorým odstránite prach z vetracích otvorov. V závislosti od vyťaženia počítača je vhodné nechať raz za čas počítač profesionálne vyčistiť a vymeniť teplovodivú pastu na procesore, ktorá sa stará o odvod tepla.

Najčastejšie otázky