Typy subwooferov do auta

Aktívne subwoofery majú zabudovaný zosilňovač a nie je ich tak nutné pripájať k externému zosilňovaču. Výhodou tohto riešenia je kompaktnejšie prevedenie umožňujúce uloženie napr. pod sedačku a možnosť reproduktor ľubovoľne presúvať. Nevýhodou aktívnych subwooferov je to, že pokiaľ zlyhá zosilňovač alebo reproduktor samotný, nie je možné vymeniť iba jednu časť.
Nepotrebuje externý zosilňovač
Kompaktnejšie prevedenie
Viac možností umiestnenia
Vyššia cena
Vyššia miera zahrievania
Pasívne subwoofery do auta

Pasívne subwoofery neobsahujú vlastný zosilňovač a je tak nutné ich pripojiť k zosilňovaču externému. Celá sústava potrebuje viac miesta, preto sa príliš nehodí do menších áut. Obstaranie pasívneho subwoofera dáva obvykle zmysel v prípade, že už zosilňovač v aute máte, alebo chcete dosiahnuť vyšší RMS výkon.
Ako kombinovať subwoofer a zosilňovač?
Výkon zosilňovača by mal byť vždy o cca 15-20 % vyšší, než RMS výkon subwoofer pri danom odpore.
Pre 1 subwoofer s impedanciou 4 Ohmy – dvojkanálový zosilňovač zapojený do mostíka.
Pre 2 subwoofery alebo dvojcievkový subwoofer – tzv. monoblok s impedanciou do 1 Ohmu.
Obvykle vyšší výkon
Nutné dokúpiť zosilňovač
Náročnejšie zapojenie
Parametre subwooferov do auta
Konštrukčné riešenie ozvučnice
Uzavret é – Úplne utesnený subwoofer s robustným puzdrom. Väčšinou sa jedná o pasívne typy. Zvuk má minimálne skreslenie, je bez rezonancií, basy sú rýchle a presné. Vhodné najmä pre rock, metal a ďalšie dynamické žánre. Uzavreté subwoofery obvykle produkujú menšie množstvo akustického tlaku.
Basový reflex – subwoofer s bassreflexovým nátrubkom, basová zložka je sýta, stredne rýchla a je sprevádzaná dostatočným akustickým tlakom. Dokáže vykresliť prakticky všetky bežne počúvané žánre ako Pop, RnB, Rap a prakticky všetku modernú "komerčnú" hudbu. Vyskytuje sa pri aktívnych aj pasívnych modeloch.
Bandpass – podobný bassreflexovému boxu, bassový reproduktor sa nachádza vo vnútri v debne, vhodnejší na dosiahnutie čo možno najnižších frekvencií, či dosiahnutie čo najväčšieho akustického tlaku. Vynikajú najlepším podaním hlasu, sú však najdrahšie.
Základné typy subwooferov bývajú už nainštalované v ideálne spočítanej ozvučnici. Vyššie rady sú častejšie predávané bez ozvučnice, tú je potom vhodnejšie vyrobiť na mieru.
Priemer meniča
Významný vplyv na zvukový prejav subwoofera má ich veľkosť, resp. priemer zvukového meniča. Na rýchlu, dynamickú hudbu odporúčame používať subwoofery o veľkosti 8", 10" a 12" (a montáž do uzatvorenej ozvučnice). Na Hip Hop, RnB a popovú hudbu tak odporučíme skôr subwoofery s priemerom 10", 12" a 15" (a inštaláciu do bassreflexového boxu).

Výkon subwoofera
Výkon reproduktorov je udávaný vo Wattoch a obvykle sa stretnete s dvoma hodnotami - maximálnym výkonom a efektívnym výkonom (RMS). Maximálny výkon môže byť aj dvojnásobný, ale nejedná sa o príliš vypovedajúcu hodnotu.
Všeobecne platí, že čím je RMS výkon vyšší, tým hlučnejšie ozvučenie vozidla bude. Reálna hlasitosť však závisí od viacerých faktorov, napríklad od typu vozidla, do ktorého bude subwoofer namontovaný. Pri vozidlách typu hatchback, kombi, SUV a MPV nie je potrebný vysoký výkon, naopak pri vozidlách typu sedan alebo kupé sa hodí viac výkonu, pretože prepážka medzi interiérom a batožinovým priestorom zvuk utlmuje.
Pokiaľ si chcete spríjemniť počúvanie a získať zvuk bohatší na basy, postačí subwoofer s výkonom 150 - 300 W (RMS). Ak sa vyžívate v basoch, ktoré rozochvejú celé vaše telo, odporúčame výkon 300 – 600 W (RMS). Vyššie hodnoty sú pre bežnú prevádzku zbytočné.
Výrobcovia radi lákajú na čo najvyššie hodnoty a preto odporúčame výkon brať ako menej podstatný parameter.
Frekvenčný rozsah
Subwoofery sú zo svojej definície basové reproduktory, zamerané na reprodukciu nízkych kmitočtov. Spodná hranica frekvenčného rozsahu je najčastejšie od 16-30 Hz, maximum sa potom pohybuje najčastejšie od 50-250 Hz.
Príslušenstvo
Najčastejšie otázky
Ako subwoofer v aute umiestniť?
Aktívny subwoofer môžete umiestniť pod sedadlá. Pri pasívnom subwooferi závisí od typu vozidla a ozvučnice. Tak či tak je vždy nutné subwoofer v aute pevne ukotviť.
automobil typu kombi – subwoofer umiestnite reproduktorom alebo bassreflexovým nátrubkom v smere jazdy, teda smerom k sedačke.
automobil typu sedan – subwoofer umiestnite reproduktorom smerom k sedadlám, a to vo vzdialenosti cca 8 cm.
automobil typu hatchback – subwoofer smerujte reproduktorom nahor alebo do protismeru pohybu vozidla.
Ako subwoofer do auta zapojiť?
U aktívnych subwooferov bude zapojenie jednoduchšie, pretože vďaka integrovanému zosilňovaču odpadá nutnosť viesť káble k zosilňovaču externému. Celá inštalácia sa môže odvíjať niekoľkými smermi. Pokiaľ je autorádio vybavené RCA (cinch) výstupmi, bude zapojenie veľmi jednoduché. Pokiaľ rádio nemá RCA výstup (alebo je obsadený), jednou z možností je zaobstaranie tzv. High-low adaptéra, ktorý prepojenie s autorádiom umožní.
Môžem subwoofer poškodiť nesprávnym zapojením?
Pokiaľ bude celková impedancia reproduktorov vyššia, než je stabilná impedancia zosilňovača, ani jednu súčasť nezničíte. Iba tým výrazne znížite výsledný výkon. V opačnom prípade, keď nedodržíte najnižšiu hodnotu impedancie zosilňovača, môže dôjsť k poškodeniu zosilňovača aj reproduktorov. Preto odporúčame najnižšiu impedanciu, v ktorej je zosilňovač stabilný, dodržiavať.