Ako vybrať svietidlo?

Buď svetlo! Dobre zvolené svietidlo by malo ladiť s nábytkom a buď presvetľovať celý priestor alebo dotvárať príjemnú atmosféru. Okrem dizajnu venujte pozornosť aj ďalším možnostiam, ako sú stmievateľnosť, úroveň tienenia či nastavenie smeru svetla. Zamerajte sa aj na nákup správnej kompatibilnej žiarovky.

Buď svetlo! Dobre zvolené svietidlo by malo ladiť s nábytkom a buď presvetľovať celý priestor alebo dotvárať príjemnú atmosféru. Okrem dizajnu venujte pozornosť aj ďalším možnostiam, ako sú stmievateľnosť, úroveň tienenia či nastavenie smeru svetla. Zamerajte sa aj na nákup správnej kompatibilnej žiarovky.

Doba čítania 8 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk
Vhodne zvolené svietidlá dodajú domovu na útulnosti

Ako vybrať LED svetlo

LED svetlo

Svietidlá môžeme rozdeliť na niekoľko druhov a práve LED svetlá sú veľmi obľúbené. To má hneď niekoľko dôvodov. Tento druh svietidla nevyžaruje ultrafialové, ultračervené ani tepelné žiarenie. Posvietiť si na citlivé materiály a dokonca potraviny preto nie je žiadny problém. Ďalšou výhodou je vysoká účinnosť, nízka spotreba, menšie rozmery, odolnosť voči otrasom a možnosť výberu farby. 

To znamená ale aj vyššiu pomernú cenu za 1 lúmen. Vyššie náklady na obstaranie však môže kompenzovať práve nižšia spotreba. V súčasnej dobe je navyše kvôli veľkej obľube LED technológie na trhu mnoho výrobkov s nekvalitnými diódami a pochybnou konštrukciou. Vyhnete sa im vďaka našim recenziám a overeným obchodom.

  • Vyššia účinnosť

  • Nižšia spotreba

  • Mechanická odolnosť

  • Neobsahuje žiadne toxické látky

  • Vyššia obstarávacia cena

  • Na trhu je mnoho nekvalitných variantov

LED svietidlá LED luster  LED svetlo do kúpeľne

Ďalšie druhy svetla

stropné svietidlo

Na strop

Stropné svietidlo je buď pripevnené celým telom, alebo zavesené na strope pomocou háčika alebo iného kotviaceho prvku. Luster je absolútna klasika a zvyčajne visí bližšie k stropu. Ak vám stropný luster celkom nevyhovuje, ale zároveň nepreferujete nemenné nízke osvetlenie, je pre vás dobrou voľbou sťahovací luster alebo iné sťahovacie svetlo. 

Pokiaľ naopak hľadáte nižšie zavesenie, napr. z vysokého stropu nad stôl, hľadajte závesné svietidlo. Či už chcete vyložene závesný luster, alebo hľadáte iné stropné závesné svietidlá. 

Luster Detský luster  Fialový luster  Ružový luster 

svetlo do kúpeľne

Do kúpeľne

Svetlo do kúpeľne je súčasť interiéru, ktorú nesmiete podceniť. V kúpeľni na seba totiž samozrejme potrebujete dobre vidieť. Aké svetlo do kúpeľne teda vybrať? Klasické kúpeľňové svietidlo perfektne rozptýli svetlo po celej miestnosti. V ponuke nájdete nástenné svetlá do kúpeľne, podhľadové svetlá do kúpeľne a svetlá s ľahko odlišnými vlastnosťami hľadajte na umiestnenie nad zrkadlo.    

Kvôli všadeprítomnej vlhkosti, ktorej sa v kúpeľni nevyhnete, je potrebné sa zamerať aj na stupeň krytia. Odolnú a zodpovedajúcu ochranu vám zaistia produkty s označením IP44 svetlo.

Svetlá do kúpeľne  Stropné svetlá do kúpeľne  Svetlá so stupňom krytia IP44

nástenné svietidlo

Nástenné

Nástenné svetlá sú vhodné ako doplnok svietidiel na strope, preto ich často zoženiete v úplne identickom štýle. Dokážu priestor osvietiť čiastočne a navodiť tak uvoľnenú atmosféru. Medzi nenápadné varianty sa radia nástenné okrúhle svetlá, ktoré jednoducho splynú s priestorom, podobne ako nástenné bodové svietidlá

Opakom môžu byť lustrové modely, ktoré vytvoria na stene dominantný prvok. K posteli na čítanie alebo nad zrkadlo a do komory je potom perfektné lampičkové vyhotovenie.   

Nástenné svietidlá

bodové svetlá

Bodové

Bodové svetlá, podobne ako podhľadové svetlo, sa hodia do horšie dostupných miest alebo napr. ku kuchynským skrinkám. Prevedenie s pohyblivou hlavou je možné navyše nasmerovať na ľubovoľné miesto. Zápustné svietidlá môžu byť pevne zapustené do stropu. 

To často využíva napríklad riešenie pre schodiskové svietidlo, kde ide viac ako o design o jeho funkčnosť.

Bodové svietidlá  Podhľadové svietidlá  Podhľadové bodové svietidlá

podskrinkové svetlo

Ostatné typy

Medzi ďalšie vyhľadávané typy svietidiel patrí napr. svetlo pod kuchynskú linku, smart svetlo, priemyselné svetlá a detské svietidlá.

Miestnosti a pätice

Pre maximálny úžitok vyberajte svietidlo hlavne podľa toho, kam ho chcete umiestniť.  V kuchyni je potrebné praktické, dostatočne žiarivé svetlo, ktoré osvieti pracovný priestor. Do obývacej izby zvoľte tlmené, príjemné svetlo, ktoré neoslňuje a zároveň vkusne dotvára štýl miestnosti. 

Na vonkajšie použitie vyberajte svietidlá s dostatočne odolným materiálom proti dažďu, krupobitiu, korózii, ale aj slnku. Do kúpeľne umiestňujte iba špeciálne kúpeľňové svetlá s vodeodolnou úpravou.

Pätica alebo závit je miesto, kam je možné pripojiť k svietidlu žiarovku, a prenášať tak do nej elektrický prúd zo siete. Ku každému svietidlu je nutné vybrať žiarovku so zodpovedajúcou päticou. Medzi najpoužívanejšie patrí skrutkovací závit (E14, E27).

  • E27 – závit bežných žiaroviek s priemerom 27 mm, na ktorý môžete naraziť aj pod názvom „veľký Edisonov závit“. Stretnete sa s ním v stropných aj nástenných svietidlách, lustroch, pri klasických aj úsporných žiarovkách.

  • E14 – označujú sa ako „malý Edisonov závit“. Tieto žiarovky majú menší príkon (25 W alebo 40 W) a bývajú v tvare kvapky alebo sviečky. Používajú sa pre nočné svetlá a lampičky, v kuchynských digestoroch či rúrach.

  • E40 – s priemerom 40 mm sa jedná o najväčší zo skrutkovacích závitov. Užíva sa na výbojky so silným výkonom až 400 W, hodí sa predovšetkým na vonkajšie a priemyselné použitie.

  • GU10 – písmeno U označuje tvar žiarovky. Jedná sa o päticu s dvoma výbežkami, medzi ktorými je rozteč 10 mm. Používa sa najmä pri bodových žiarovkách a podhľadových svietidlách. Montuje sa zasunutím a pootočením.

  • G9 – namiesto dvoch výbežkov má iba dva krátke piny s rozstupom 9 mm. Nájdete ju v bodových svetlách a podhľadoch, typicky v kúpeľniach a predsieňach. Jedná sa o nástrčnú päticu, spravidla do halogénových svietidiel.

Funkcie

Niektoré svietidlá ponúkajú aj prídavné funkcie. Vďaka stmievateľnému svietidlu lepšie prispôsobíte intenzitu svetla aktuálnym potrebám. Pri práci využijete 100 % svietivosť, na sledovanie televízie postačí len 25 %. 

Tieto svietidlá by mali byť vybavené stmievačom, teda špeciálnym ovládačom s kolieskom, ktorým sa sila svetla ovláda. Niektoré modely umožňujú aj zmenu farieb alebo smeru svietenia. Maximálne pohodlie pri zmenách farebného režimu ponúka svetlo na diaľkové ovládanie.

Materiál

Voľte samozrejme podľa vášho vkusu a spôsobu zariadenia interiéru. Klasikou sú sklenené svietidlá, ale v dnešnej dobe sa používa aj oceľ, a to nielen pri robustnejších kúskoch. V ponuke nájdete aj keramické, plastové alebo drevené svetlá. 

Na vonkajšie účely lepšie poslúžia odolné plasty či pevné nerezové kovy. Keramika a sklo plnia skôr dekoratívnu funkciu v spálňach alebo obývacích izbách.

Parametre

Príkon a výkon

Príkon je množstvo energie spotrebovanej za jednotku času a ovplyvňuje, koľko zaplatíte za spotrebovanú elektrickú energiu. Výkon svietidla sa udáva vo wattoch (W) a určuje jeho intenzitu. Pokiaľ hľadáte čo najväčšiu svietivosť, hľadajte maximálny výkon. To však znamená vyššiu spotrebu energie.

Ak chcete šetriť energiou, zaujímajte sa o čo najmenší príkon. S ním ale súvisí malá výkonnosť svietidla. Ideálne je vyberať modely s čo najmenším príkonom a čo najväčším výkonom.

Napätie

Napätie v dome a napätie, pre ktoré je určené svietidlo, by sa malo zhodovať. Bežne sa stretnete so svetlami o hodnote 230 V, čo vyhovuje klasickým európskym domácnostiam. Mimo Európy však môžete naraziť na odlišné čísla, napr. v Amerike sa používa napätie 120 V.

Teplota svetla

Vašu pohodu ovplyvní farba svetla, tzv. teplota chromatickosti. Tá sa udáva v kelvinoch (K) a platí, že čím viac kelvinov, tým je svetlo chladnejšie, až modré. Teplota chromatickosti denného svetla sa pohybuje okolo 5000-7000 K.  

Pokiaľ hľadáte to správne svetlo na prácu (k stolu, nad kuchynskú dosku), voľte chladnejší tón v rozmedzí 5000–6000 K. V obývacej izbe a spálni oceníte teplejší odtieň 2800–3300 K. Pre porovnanie – obyčajná sviečka dosahuje 1900 K.

Typ svietidla

Miestnosť

Teplota svetla (K)

Stropné

Obývacia izba

3 000

Nástenné dekoračné

Chodba

Menej ako 3 000

Podhľadové

Kuchyňa

5 000

Vstavané na čítanie

Spálňa

5 500

Stupeň krytia

Svietidlá do kúpeľní aj exteriérov by mali byť odolné voči vode aj ďalším vonkajším vplyvom. Mieru odolnosti voči preniknutiu vody udáva tzv. stupeň krytia. Ten sa označuje písmenami IP a dvoma číslicami. Prvá číslica znamená odolnosť pred vniknutím cudzích telies, druhá číslica udáva odolnosť voči vode. Max. stupeň krytia je IP69.

Rady na záver

Svetlá sa pripevňujú pomocou hmoždiniek alebo skrutkovacích háčikov. Než sa pustíte do vŕtania, nezabudnite na vypnutie poistiek! Vhodné je použiť aj ochranné okuliare, aby ste predišli napádaniu prachu do očí. Dbajte na výber správnej veľkosti vrtáka, ktorý musí zodpovedať veľkosti hmoždinky. Skrutkovacie háky a hmoždinky zase musia zodpovedať váhe lustra.

Pri montáži stropného a závesného osvetlenia je nutné vziať do úvahy, že stropy sú často z betónu, preto by ste mali použiť zodpovedajúce vybavenie, napr. vŕtacie kladivo. Vždy sa uistite, že sa v mieste vrtu nenachádzajú žiadne vodiče.

Efektívny spôsob na pestovanie rastlín doma je vďaka nízkej spotrebe a možnosti konkrétneho nastavenia LED osvetlenia. Fotosyntézu rastlín podporuje fialová farba svetla. Rôzna dĺžka svietenia je potom vhodná pre rôzne fázy rastliny. Vo vegetatívnom stave potrebujú svetlo dlhšie, než vo fáze kvetu.

Ako pred každou manipuláciou, aj tu najprv vypnite poistky a zamyslite sa, či si naozaj trúfate na prácu s elektrickým vedením. Ak máte akékoľvek čo i len najmenšie pochybnosti, zavolajte radšej elektrikára. Fáza má čiernu alebo hnedú farbu, nula je modrá a ochranný uzemňovací kábel je žltozelený. Prívodné vodiče potom spojte s káblami v svietidle pomocou izolačnej svorky podľa farieb.

Odpojiť starý luster je zvyčajne jednoduché. Ako prvé vypnite poistky a používajte iba izolované náradie. Potom ide v podstate len o to demontovať kryt, ktorý ukrýva elektrické vedenie. Väčšinou stačí uvoľniť jednu skrutku. Potom uvoľnite aj svorky na vodičoch. Ako posledný zložte luster z háčika alebo z ukotvenia v strope.

Pre dlhú životnosť aj zachovanie dobrej účinnosti svietidla sa oplatí jeho pravidelné čistenie. Hoci bežný nábytok v byte zbavujete od prachu niekoľkokrát do mesiaca, na svietidlá sa často zabúda. Stropné svetlá a lustre postačia dôkladne vyčistiť za použitia vody 2× do roka. 

Pred čistením nezabudnite svetlá odpojiť od elektriny a následne povrch starostlivo vysušiť. Pokiaľ bude potrebné, môžete na miskové svietidlá použiť aj vysávač so štrbinovým nadstavcom. Tak zbavíte svetlo nánosov prachu alebo hmyzu.

Iné svietidlá

Žiarovky

Žiarovky

  • 17857 produktov

Žiarovky
Lampičky

Lampičky

  • 15941 produktov

Lampičky
Záhradné lampy

Záhradné lampy

  • 25888 produktov

Záhradné lampy
Vianočné osvetlenie

Vianočné osvetlenie

  • 8700 produktov

Vianočné osvetlenie

Ďalšie užitočné články