Rozmery
Pri výbere tašky, puzdra, batohu alebo brašne si vždy prekontrolujte, či sa vám tam statív zmestí. Je potrebné zmerať jeho šírku a výšku a hodnoty porovnať s údajmi o taške. Vždy by ste ale mali počítať aj s istou niekoľkocentimetrovou rezervou, aby statív nebol v taške natesno a nevyberal sa ťažko. Vyberať môžete podľa dĺžky, šírky aj hĺbky.
Hmotnosť
Zatiaľ čo niektoré statívy majú o niečo viac ako 100 alebo 200 g, iné môžu vážiť pokojne aj pol kilogramu. Pokiaľ si vyberiete kufor alebo tašku na statív, kam sa vám zmestí oveľa viac vecí, potom musíte počítať aj s vyššou váhou. Čalúnené tašky tiež bývajú o niečo ťažšie ako tie, ktoré žiadne čalúnenie nemajú.
Materiál
Tašky sa najčastejšie vyrábajú zo syntetických materiálov, ktoré odpudzujú vodu. Prípadne si môžete zakúpiť tašku z balistického nylonu, ktorý je odolný proti odreniu. Niekedy sa tiež stretnete s koženými puzdrami. Tie sú však skôr designovou, luxusnejšou záležitosťou. Koža vám vydrží celú večnosť a s pribúdajúcimi rokmi získava nezameniteľnú patinu. Tiež sa vám hneď tak nepredrie, ale na druhú stranu zase nemá čalúnené vnútro. Často môžete naraziť aj na tašky z odolného rip-stop materiálu, ktorý býva doplnený ochranným elastickým neoprénom.
Typy popruhov
Na taškách sa stretnete hneď s dvoma typmi popruhov. Niektoré popruhy sú prirobené k taškám napevno, iné môžete pomocou kovovej alebo plastovej karabíny vyvliecť. Tak je možné v prípade potreby popruhy meniť. Veľmi populárne sú také popruhy, ktoré majú čalúnenie v mieste, kde sa popruh dotýka ramena. Popruhy sa najčastejšie vyrábajú z nylonových vlákien. Iné sa zase zhotovujú z polyesterového materiálu, ktorý je veľmi pevný a má nízku ťažnosť. A opäť aj tu sa môžete stretnúť s koženým popruhom. Ten však nie je príliš praktický, pretože môže rezať do ramena.
Rovnako si nezabudnite zistiť, ako je popruh dlhý, aby sa vám nestalo, že si ho napríklad nebudete môcť prehodiť cez rameno či krížom cez hrudník. Dnes už je ale našťastie väčšina popruhov voľne nastaviteľná.
