Veľkosť ukulele značne ovplyvňuje jeho zvuk a nepriamo aj rozpätie. Čím väčší model si vyberiete, tým bude zvuk hlasnejší, silnejší a plnší. Naopak malé ukulele má zvuk tenší, vyšší a menej hlasný.
Ako vybrať ukulele podľa veľkosti

Sopránové ukulele (najmenšie)
Pokiaľ sa chystáte oživiť svoje cestovanie hrou na ukulele, zrejme vám bude najviac vyhovovať práve sopránové ukulele ako najmenší variant s krátkym krkom, štyrmi strunami a malým počtom podvalov. Ladí sa do GCEA alebo A, D, Fis, H.
Typický „guľatý“ zvuk tradičného ukulele
Vhodné pre začiatočníkov a deti
Veľmi malé rozmery (53 cm)
Nízka cena
Pražce aj struny veľmi blízko pri sebe - ťažké pre jedincov s veľkými prstami
Menej melodický zvuk
Malý rozsah
Sopránové ukulele je na Havaji známe ako „štandardné“. Havajský názov ukulele pôvodne znamená „skákajúca blcha“, a to najskôr pre drobnosť a živý zvuk nástroja.

Koncertné ukulele (väčšie)
Koncertné ukulele je o trochu väčšie ako sopránová verzia, avšak zvukom sa mu stále veľmi podobá. Práve vďaka tomuto skvelému pomeru malých rozmerov a slušného výkonu je zo všetkých typov najobľúbenejší. Ladí sa do GCEA.
Melodickejší a plnší zvuk ako soprán
Hlasnejší ako soprán
Malé rozmery (58 cm)
Struny aj podvaly dostatočne ďaleko od seba
Dobrý rozsah
O trochu vyššia cena

Tenorové ukulele (ešte väčšie)
Skúsení a pokročilejší muzikanti môžu smelo presedlať na opäť o niečo väčšie tenorové ukulele, ktoré im poskytne mnoho priestoru na zdokonalenie techniky. Tento typ ukulele obyčajne meria o necelých 10 cm viac ako koncertné modely a disponuje 15 a viac pražcami. Ladí sa do GCEA alebo DGHE.
Hlasnejšie ako sopránové aj koncertné verzie
Silné a plné tóny s basovým charakterom
Veľký rozsah
Struny aj podvaly dostatočne ďaleko od seba
Väčšie rozmery (66 cm)
Vyššia cena

Barytónové ukulele (najväčšie)
Barytónové ukulele je zase o niečo dlhšie a trochu sa už podobá detskej gitare. Zvuk sa však od gitary líši a príliš sa nepodobá ani predchádzajúcim menším typom ukulele. Chýba už onen charakteristický zvuk typického ukulele, čo ale nie je nutne zle. Vyznačuje sa rovnakým ladením, ako posledné (najtenšie) štyri struny klasickej gitary - DGHE.
Hlasité, hlboké a hutné tóny
Jednoduchý prechod z gitary
Struny aj podvaly dostatočne ďaleko od seba
Veľké rozmery (nad 70 cm)
Vysoká cena

Špeciálne ukulele
Okrem vyššie spomenutých existuje aj celý rad špeciálnych konštrukcií a verzií ukulele, ktoré majú odlišné rozmery, počty podvalov a zvuk. Medzi tie známejšie patria gitarové ukulele (guitalele), banjové ukulele (banjolele) a basové ukulele.
Zobraziť viac
Gitarové ukulele (guitalele) Gitarová verzia stojí už len krôčik od klasickej štvrtinovej veľkosti gitary. Stále však môžeme očakávať praktický tvar tenorovo-barytónových ukulele. Herné vlastnosti spolu so šiestimi strunami už nás zase prenesú do gitarového sveta. Banjové ukulele Banjolele nám na prvý pohľad pripomenie banjo vďaka špecifickému tvaru tela. Od neho ho však líšia klasické ukulele ladenie a herný štýl. Zvuk sa pretína niekde vo veselých ukulele tónoch a prenikavých zvukoch banja. Basové ukulele Pre milovníkov basgitár predstavuje basové ukulele skvelé spestrenie. Rovnaké ladenie (EADG) a herný štýl umožní na basovú miniverziu preskočiť napríklad aj počas koncertu alebo na cestách.

Elektroakustické ukulele
Ak si nástroj kupujete s vidinou občasných koncertov a iného verejného vystupovania, odporúčame zaobstarať elektrické ukulele so snímačom. Keďže je totiž ukulele oveľa tichšie ako gitarový zvuk a mikrofónové nazvučenie vás môže mnohokrát potrápiť, je verzia so snímačom ideálnou voľbou. Kábel ľahko pripojíte do komba a môžete si užívať hranie naplno. Sú navyše často doplnené o zabudovanú ladičku, ktorá vám umožní nástroj spoľahlivo naladiť behom chvíľky. Okrem toho budete mať možnosť pracovať s množstvom efektov a prípadné nahrávanie bude oveľa jednoduchšie.
Výber ukulele podľa typu dreva
Výsledný zvuk záleží okrem rozmerov aj na type dreva. Nižšie nájdete zjednodušený popis, ktorý by ste však nemali úplne slepo nasledovať. Najmä drahšie nástroje si pred nákupom najskôr poriadne vyskúšajte. Veľa modelov sa navyše skladá z viacerých rôznych typov dreva v odlišných pomeroch.
Najčastejšie drevo:
Tradičné Koa: zvuk je dokonale vybalansovaný a udržateľný
Mahagón: zvuk je bohatý, mäkký, jemný a basový zároveň
Céder: dynamický, okrúhly a plný zvuk
Smrek: veľmi jasné a plné výšky
Lipa: ľahké, nežné a stabilné tóny
Javor: mierne, ľahké a jasné vibrujúce tóny
Príslušenstvo
Hrať na ukulele s trsátkom rozhodne nie je žiadnou hanbou.
Ak sa chystáte brať ukulele na cesty, nezaobídete sa bez kufra, alebo aspoň obalu na ukulele, ktorý nástroj nielen ochráni pred vlhkom a prachom, ale môže čiastočne utlmiť prípadný pád (hoci nie tak dobre ako kufor).
Okrem toho sa oplatí mať po ruke aj pár náhradných strún.
Pokiaľ nevlastníte elektroakustickú verziu so zabudovanou ladičkou, môžete dokúpiť aj jednoduchú klipovú ladičku na ukulele. Pre spomínané elektroakustické ukulele sa potom nezaobídete bez kábla. Pri koncertovaní určite oceníte popruh, vďaka ktorému môžete hrať pohodlne v akejkoľvek polohe.
Slovník pojmov
Pojem | Význam |
---|---|
Hmatník | Plocha, na ktorej sú natiahnuté struny. |
Ladiaca mechanika | Miesto, kde sú na kolíkoch zachytené struny. |
Podvaly | Úzke kovové pruhy, ktoré rozdeľujú hmatník. |
Kobylka | Zakončenie podopierajúcej struny, pomocou kobylky sa prenášajú vibrácie do ostatných častí nástroja. |

Tipy a rady
Aké vybrať ukulele pre začiatočníka?
Rozhodovať by ste sa mali medzi sopránovými a koncertnými modelmi, pričom koncertné ukulele má medzi podvalmi a strunami viac priestoru, čo ocenia ľudia so širšími prstami alebo ich zhoršenou motorikou. Pokiaľ u vás peniaze nehrajú rolu, voľte buď drevo kao alebo mahagón, ktoré majú najlepšie vlastnosti.
Ukulele akordy
Nielen pre havajský zvuk a drobné prevedenie sa ukulele teší veľkej obľube. Tiež jednoduchosť akordov prilákala mnohých začiatočníkov, ktorí sa nemôžu prehrýzť ťažkými začiatkami a ostrými kovovými strunami gitár. Najprv si stačí osvojiť naozaj len pár najjednoduchších akordov, akými je napríklad akord C. Gitaroví utečenci určite radi privítajú jednoduchosť akordu F, ktorý sa na gitare možno nikdy neboli schopní poriadne naučiť. Existujú aj tematické spevníky ľudových a populárnych piesní a melódií upravených pre hru na ukulele, ale aj piesní, ktoré boli originálne napísané pre hru na ukulele, ako napríklad Vance Joy – Riptide.
Ako vymeniť struny
Ak viete vymeniť struny pri gitare, zvládnete to aj na tomto jej drobnejšom kamarátovi. Na výmenu budete potrebovať kľučku na ladiaci kolík, štiepacie kliešte.
Umiestnite kľučku na ladiaci kolík. Povoľte struny a opatrne vysuňte z kolíka. Potom ich môžete zložiť aj z druhej strany na kobylke.
Pripravte si nové struny a vložte do kobylky.
Druhý koniec struny pretiahnite ladiacim kolíkom a niekoľkokrát ním potom otočte od stredu smerom k vonkajšej strane.
Štiepacie kliešte využijete na skrátenie prebytočných koncov strún.
Základom kempovacieho vybavenia je ukulele!
Aj keď… radšej sa predsa len pozrite, na čo všetko ďalšie nie je dobré zabudnúť na našej stránke o kempovaní v SR.