V základe je možné UPS rozdeliť podľa prevedenia na voľne stojace a pre montáž do racku.
Rozdelenie UPS podľa prevedenia

Voľne stojace UPS
Klasické, samostatne stojace UPS záložné zdroje sú určené primárne pre bežných spotrebiteľov a domácnosti. Mávajú podobu veže (pripomínajú počítačovú skriňu) alebo skupiny zásuviek. Tieto UPS sú určené domáce počítače alebo do menších kancelárií.
Vhodné pre domáce použitie
Nižšia obstarávacia cena
Obvykle nižší výkon
Väčšinou aj menej funkcií

UPS do racku
UPS stvorené pre firemné použitie, pre napájanie serverov a dátových úložísk. Od klasických UPS sa líšia svojimi rozmermi, teda presnejšie povedané počtom zabraných pozícií v rackovej skrini.
Rackové UPS 1U – zaberajú jednu pozíciu v racku, väčšinou ponúknu nižší výkon a menší počet zásuviek.
Rackové UPS 2U – viac priestoru pre akumulátory a zásuvky, obvykle vyšší výkon ako pri 1U variantu.
Rackové UPS 3U – pre najnáročnejšie firemné použitie a veľké sieťové servery. Ponúkajú najvyšší výkon.
Všeobecne výkonnejšie, než samostatne stojace
Hodia sa do veľkých firiem
Pre náročnejšie sieťové riešenia
Vysoký výkon a maximum funkcií
Vysoká obstarávacia cena
Parametre dôležité pre výber UPS
Príliš veľa pojmov, ktoré vám nič nehovoria? Náš radca Ako vybrať CD prehrávač vám pomôže sa zorientovať a zvoliť správne.
Typ záložného zdroja
Offline - najlacnejšie a najjednoduchšie riešenie, vhodné do domácností alebo menších kancelárií. Offline UPS sa spína pri výpadku elektrickej energie, je však náchylný na nečakaný pokles napätia či prepätia a z toho dôvodu vydrží veľmi krátku dobu (cca 1 minútu). Výhodou je však vysoká spoľahlivosť a dlhá životnosť.
Line-Interactive - zdokonalený variant Offline UPS, podobný princíp, rozdiel je v schopnosti plynule manipulovať s napätím a reagovať na prípadné výkyvy v sieti. Vďaka tomu sa batérie vybíjajú pomalšie a dajú vám viac času na uloženie práce. Určené do náročnejších domácností aj menších firiem.
Online - najvýkonnejšie, ale aj najdrahšie riešenie. Akumulátory sú v prevádzke 24 hodín denne, neustále sa dobíjajú a majú nulové oneskorenie štartu. Navyše presne reagujú na výkyvy napätia a poskytnú dostatok času na bezpečné uloženie dát.
Výkon a kapacita
Výkon UPS by ste mali voliť s ohľadom na príkon pripojených spotrebičov, teda množstvo energie, ktorá je potrebná pre zachovanie funkčnosti týchto zariadení. Výkon UPS by mal byť ideálne o 1/3 vyšší, než koľko energie budete skutočne potrebovať.
Samotný parameter je udávaný v dvoch rôznych jednotkách - watty (W) pre skutočný/činný výkon, ktorý pripojené zariadenie čerpá a volt-ampéry (VA) pre zdanlivý výkon, ktorý je násobkom napätia a prúdu napájaného zariadenia. Platí, že činný výkon (W) býva až o 60 % nižší ako výkon zdanlivý (VA), v závislosti od typu záťaže.
Lacné modely ponúknu výkon okolo 500 W / 800 VA, čo pre bežný domáci počítač postačí. Drahšie UPS zvládnu výkon aj cez 3 000 W / 3 000 VA.
Záložná doba
Ruka v ruke s výkonom ide aj doba, počas ktorej zvládne UPS váš počítač, prípadne iné zariadenia napájať v prípade výpadku. Obvykle sa doba pohybuje v intervale jednej minúty až po desiatky minút. Čím drahší UPS je, tým dlhšia záložná doba obvykle je a tým viac času na uloženie rozrobenej práce získate. Domáce kancelárie si vystačia s dobou okolo 1 - 3 minúty, firmy a kancelárie využijú čas vyšší.

Výrobcovia obvykle uvádzajú záložnú dobu pri 50 % záťaže a pri 100 % záťaže. Odporúčame sa zamerať na druhý parameter.
Životnosť akumulátorov
Akumulátory vo vnútri UPS majú obmedzenú životnosť. Tá závisí predovšetkým na spôsobe dobíjania a prevádzkovej teplote. Štandardne sa životnosť UPS pohybuje okolo troch rokov. Najviac záložným zdrojom škodí trvalé prebíjanie, preto sa oplatí občas nechať UPS úplne vybiť a následne znova dobiť.
Ročná priemerná teplota | Zníženie kapacity v akumulátorov |
---|---|
20 °C | 0 % |
25 °C | 25 % |
30 °C | 50 % |
35 °C | 66 % |
40 °C | 75 % |
45 °C | 83 % |
Typ a počet zásuviek
Počet zásuviek obvykle rastie s cenou UPS záložného zdroja. U lacnejších nájdete 2 až 3, drahšie modely ponúknu 6 aj viac zásuviek. Vopred premyslite, čo všetko budete do záložného zdroja pripájať. Môže to byť napríklad tlačiareň, monitor alebo router.
Modernejšie verzie už bývajú navyše osadené aj USB konektormi a môžete z nich rovno nabíjať napríklad mobilné telefóny.
Dodatočné funkcie UPS
Užívateľsky vymeniteľné batérie – vyškoleným používateľom dovoľuje vykonávať upgrady a výmeny batérií.
Automatický test – pravidelná kontrola batérie, detekcia batérií, ktoré potrebujú výmenu.
Výstupy s prepäťovou ochranou - ochránia spotrebiče pred prepätím a špičkami.
Signalizácia – bežne zvuková aj svetelná, upozorní na rôzne stavy a prípadnú poruchu.
Shutdown – šetrné vypnutie po vyčerpaní kapacity batérií.
Čistý sínusový výstup pri prevádzke na batériu – najvyšší stupeň kompatibility pre aktívne servery PFC a citlivú elektroniku.
Softvér – prepojenie s počítačom prostredníctvom špeciálnych programov
Príslušenstvo
Najčastejšie otázky
Kedy sa mi oplatí kúpiť UPS zdroj?
UPS odporúčame zaobstarať v prípade, keď sa vo vašej domácnosti, kancelárii alebo firme stretávate s výpadkami prúdu, alebo hrozí podpätie či prepätie v sieti. Všeobecne sa nákup UPS oplatí každému, kto nechce prísť o neuloženú prácu alebo dáta v dôsledku nestabilnej elektrickej siete.
Ako dlho UPS vydrží dodávať prúd?
Tzv. záložná doba závisí od výkonu UPS zdroja. Čím vyšší je výkon, tým dlhšie UPS vydrží. Na domáce použitie stačí výdrž okolo jednej minúty. Náročnejším užívateľom a firmám odporúčame hľadať výdrž okolo 3-5 minút.
Ako vypočítať potrebný výkon UPS zdroja?
Vezmite do úvahy všetky zariadenia, ktoré má UPS chrániť.
Zistite, aké napätie a prúd každé zariadenie vyžaduje.
Pre každé zariadenie vynásobte napätie (V) a prúd (A), získate hodnoty zdanlivého výkonu (VA).
Všetky hodnoty zdanlivého výkonu sčítajte.
Vynásobte túto cifru koeficientom 1,2, aby ste vytvorili priestor pre rezervu.
Ako sa líšia záložné zdroje pre kotly a obehové čerpadlá?
Záložné zdroje sú nutným príslušenstvom aj pre kotly, resp. pre ich obehové čerpadlá. Umožňujú plynulé dochladenie vašej vykurovacej sústavy, bezpečné dohorenie paliva a chráni kotol pred prehriatím. Kotly na tuhé palivá či pelety potrebujú väčšie obehové čerpadlá a teda aj vyššiu kapacitu záložného zdroja. Všeobecne majú UPS ku kotlu dlhšiu výdrž a to až niekoľko hodín.