Ako vybrať USB flash disk?

USB flash disky zriedkakedy bývajú väčšie ako bežný zapaľovač, napriek tomu môžu pojať aj stovky gigabajtov dát. Pri výbere však hrá úlohu aj celý rad ďalších parametrov. Majte svoje dáta vždy pri ruke.

USB flash disky zriedkakedy bývajú väčšie ako bežný zapaľovač, napriek tomu môžu pojať aj stovky gigabajtov dát. Pri výbere však hrá úlohu aj celý rad ďalších parametrov. Majte svoje dáta vždy pri ruke.

Doba čítania 6 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Rozhranie

USB 2.0

Štandard existujúci už od roku 2000 má na dnešné pomery veľmi obmedzenú prenosovú rýchlosť, preto ho možno odporučiť len na občasné použitie s malým množstvom dát. Výhodou je nízka cena.

USB 3.0 (tiež 3.1 Gen 1)

Rýchlejší variant USB, ktorý má už teoretickú maximálnu rýchlosť prenosu 5 GB/s. Je teda postačujúci aj pre prenos väčších súborov, jediné, na čo nepostačuje, je prehrávanie videí vo vysokej kvalite priamo z flash disku. USB 3.0 je spätne kompatibilný s verziou 2.0, avšak takýmto použitím sa znižuje rýchlosť na úroveň staršej verzie.

USB 3.1 (tiež 3.1 Gen 2)

Najrýchlejší variant klasického veľkého USB má teoretické maximum až na 10 GB/s. Kvalitnejšie USB flash disky s verziou 3.1 (Gen 2) môžu stačiť aj na prehrávanie 4K videa priamo z nich a prenos aj desiatky GB veľkých súborov nezaberie večnosť. Aj tu platí spätná kompatibilita, daňou za to je opäť nižšia rýchlosť.

USB-C

Nová generácia konektora USB je výrazne menšia a obojstranná, čím odpadávajú zložitosti pri zapájaní. Teoretická rýchlosť činí maximálne 10 GB/s v prípade štandardu 3.1, možno sa stretnúť aj s typom 3.0. Nevýhodou je v súčasnej dobe stále menšie rozšírenie, avšak u chytrých telefónov a notebookov sa USB-C objavuje v čoraz väčšej miere a do budúcnosti pôjde o nový štandard. 

MicroUSB

S týmto typom konektora sa stretnete prevažne u inteligentných telefónov a tabletov, hoci ho pozvoľna nahrádza práve novšie USB-C. Úplne stranou stoja zariadenia od spoločnosti Apple s konektorom Lightning. Nevýhodou je pomalšia prenosová rýchlosť a nekompatibilita s počítačmi, pokiaľ ale potrebujete často prenášať súbory medzi mobilnými zariadeniami či mať zásobu filmov do tabletu, môže ísť o zaujímavú voľbu.

Lightning

Konektor, s ktorým sa stretnete výlučne u mobilných zariadení od spoločnosti Apple. Možno ho tak použiť so zariadeniami iPad a iPhone k prenosu súboru medzi nimi, ak je flash disk vybavený aj štandardným USB konektorom, potom aj medzi ďalšími zariadeniami.

Kombinácia konektorov

Flash disky môžu mať aj viac než len jeden konektor. Najčastejšie sa používa kombinácia microUSB/USB, prípadne Lightning/USB a USB-C/USB tak, aby bola zaistená kompatibilita s počítačmi aj mobilnými zariadeniami v jednom úložisku. Nájsť môžete ale aj kombináciu viacerých konektorov. Flash disky tohto typu bývajú síce drahšie, ale majú výhodu v univerzálnosti využitia.

usb s více konektory

Parametre

Rýchlosť čítania a zápisu

Čítacia rýchlosť značí, ako rýchlo je možné z flash disku súbory kopírovať a prehrávať, rýchlosť zápisu potom označuje, ako rýchlo sa na flash disk dáta ukladajú. Čítanie býva zvyčajne vyššie, v praxi je rozdiel ešte o niečo väčší vtedy, ak nové súbory prepisujú na flash disku tie staré.

Rozumným minimom je dnes aspoň 50 MB/s čítacou rýchlosť a 15 MB/s rýchlosť zápisu. Najlepšie flash disky dokážu čítať a zapisovať rýchlosťou až 300 MB/s, ich ceny sú ale spravidla vysoké. V praxi tiež flash disky obvykle dosahujú o niečo nižších hodnôt. Vplyv na to má predovšetkým množstvo súborov, keď jeden 10 GB súbor bude prenesený výrazne rýchlejšie ako tisíc súborov o rovnakej veľkosti. Ďalším atribútom je tiež zariadenie, z ktorého je na flash disk zapisované.

Kapacita

Udáva množstvo dát, ktoré je na flash disk možné uložiť. Štandardom sú dnes 16GB disky do 10 eur, najväčší potom umožní uložiť až 512 GB dát. V praxi rovnako ako u pamäťových kariet platí, že skutočná kapacita je vždy zhruba o 7 % nižšia ako tá deklarovaná. 10 GB znamená v praxi priestor pre približne 150 minút videa v HD kvalite, 2 500 fotografií v rozlíšení 12 Mpx či 2 500 hudobných skladieb vo formáte MP3. Je ťažké ale určiť presné čísla, pretože tieto typy súborov sa môžu veľkostne výrazne líšiť.

Rozmery

Najmenšie flash disky dnes majú do všetkých strán doslova jednotky centimetrov, aj vtedy ale dokážu ponúknuť kapacitu s desiatkami GB. Väčšina flash diskov sa potom vojde do rozmerov 5 x 2 x 1 cm (výška x šírka x hrúbka). Rozmery môžu hrať úlohu napríklad vtedy, keď flash disk bude pripojený do autorádia, či vtedy, ak máte obmedzený počet USB portov blízko seba. Niektoré flash disky totiž môžu presahovať natoľko, že znemožnia použitie ďalšieho blízko umiestneného USB portu. 

výsuvné usb

Funkcie

Flash disk je veľmi malé zariadenie, preto ho možno ľahko stratiť. Pokiaľ na ňom hodláte uchovávať a prenášať nejaké citlivé dáta, potrebné pracovné dokumenty alebo účtovníctvo, oplatí sa siahnuť po modeli so šifrovaním a ochranou dát. To môže fungovať tak, že po pripojení k počítaču musíte zadať heslo alebo PIN kód, alternatívou sú flash disky s číselnou klávesnicou priamo na tele.

U flash diskov sa môžete stretnúť so zvýšenou odolnosťou proti pádom, vode a prachu. Tá sa označuje pomocou certifikácia IP, kedy prvé číslo udáva odolnosť proti prachu a druhé proti vode. Napríklad certifikát IP68 značí kompletnú odolnosť proti prachu a vode pri ponorení do určitej hĺbky, IP54 zase čiastočnú odolnosť proti prachu a plnú proti striekajúcej vode.

Niektoré flash disky umožňujú zasúvať USB konektor dovnútra tela, čím zmenší svoje rozmery. Nevýhodou riešenia je náchylnosť mechanizmu k poškodeniu či uvoľneniu, po ktorom je pripájanie ku konektoru ťažké.

Jedným zo spôsobov, ako sa ubrániť strate flash disku, je jeho upevnenie na kľúče či šnúrku napríklad za zips na batohu. Ak preferujete toto riešenie, zamerajte sa pri výbere na to, aby flash disk disponoval niektorou z foriem uchytenia a to napríklad vďaka pútku na kľúče či šnúrku.

Vybrané flash disky majú na tele stavovú LED diódu, ktorá indikuje rôzne informácie. Dióda sa rozsvieti vtedy, ak flash disk správne zapojíte, a ak je viacfarebná, môže ďalšími farbami signalizovať napríklad prebiehajúce čítanie/zápis či vyčerpanú kapacitu.

Podpora OTG značí, že je flash disk prispôsobený pre používanie s mobilnými zariadeniami.

pogumované usb

Materiál

Väčšina flash diskov má telo vyhotovené z plastu, ktorého kvalita môže byť rôzna a rovnako tak aj povrchová úprava. Výhodou je nízka hmotnosť aj cena, nevýhodou o niečo menšia odolnosť. Práve tú sa výrobcovia snažia zvýšiť pogumovaním, niektoré flash disky potom majú telo pogumované i celé. Nie nevyhnutne ale platí, že čím viac pogumovania, tým vyššia je odolnosť, celková kvalita spracovania hrá tiež svoju rolu. Alternatívou sú flash disky z kovu, ktoré pôsobia odolnejšie a viac toho aj vydržia, čo sa mierne prejavuje na ich cene a hmotnosti. V kategórii flash diskov sú však tieto rozdiely zanedbateľné.