Ako vybrať vertikutátor?

Kvalitný a hustý trávnik je pýchou každej záhrady. Základom úspechu je nielen pravidelné kosenie a zavlažovanie, ale aj prerezávanie a prevzdušňovanie. Výber perfektného stroja pre túto úlohu vám uľahčí náš radca Ako vybrať vertikutátor.

Kvalitný a hustý trávnik je pýchou každej záhrady. Základom úspechu je nielen pravidelné kosenie a zavlažovanie, ale aj prerezávanie a prevzdušňovanie. Výber perfektného stroja pre túto úlohu vám uľahčí náš radca Ako vybrať vertikutátor.

Doba čítania 7 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk
Ako vybrať vertikutátor sa dočítate v našom radcovi

Ako vybrať vertikutátor podľa typu pohonu

Prirodzenými procesmi dochádza časom k stláčaniu pôdy, čo má za následok nielen úbytok kyslíka, ale hlavne to vytvára ideálne podmienky pre machy, riasy, plesne alebo huby. 

Vertikutátor tomu účinne predchádza, trávnik týchto neduhov zbavuje a podporuje rast novej trávy. Pomocou nožov váš zelený koberec prevzdušní, a pomôže mu tak k vlahe, hnojivu aj ostatným živinám.

benzínový vertikutátor

Benzínový vertikutátor

Podobne ako pri inej technike, je aj v tomto prípade benzínový vertikutátor zárukou najvyššieho výkonu a jasnou voľbou pre majiteľov pozemkov väčších ako cca 800 m². Vysoký výkon ide navyše ruka v ruke so širším záberom stroja, preto sa hodí aj na členité záhrady s tvrdou pôdou.

Tieto výhody znamenajú ale aj vyššiu cenu, hmotnosť a hlučnosť. Údržba je tiež zložitejšia a servis častejší. To je dané aj širšími možnosťami na poli rôznych doplnkových funkcií. Obľúbený je napr. benzínový vertikutátor s pojazdom, ktorý ešte viac šetrí vašu energiu.

  • Absencia akumulátora aj prívodnej šnúry

  • Vhodný na členité pozemky

  • Vyšší výkon a širší záber

  • Vyššia hmotnosť a hlučnosť

  • Produkcia splodín

  • Zložitejšia údržba


elektrický vertikutátor

Elektrický vertikutátor

Pre malé až stredne veľké pozemky s rozlohou do 500 m² môže byť dobrou voľbou tichý elektrický vertikutátor. Práve tichá prevádzka je jednou z veľkých výhod elektromotorov, rovnako ako nižšia hmotnosť, absencia splodín a oveľa jednoduchšia údržba v porovnaní s benzínovými modelmi.

Pre menšie záhrady do 150 m² stačia modely s jednou nápravou a výkonom do 1 000 W, pre väčšie trávniky by mal postačiť výkon okolo 1 600 W. Samozrejmou nevýhodou je všadeprítomný a obmedzujúci prívodný kábel.

  • Nižšia hmotnosť a lepšia ovládateľnosť

  • Absencia splodín a ľahká údržba

  • Tichá prevádzka

  • Vhodný na menší pozemky

  • Obmedzujúci prívodný kábel

  • Nižší výkon


vertikutátor akumulátorový

Aku vertikutátor

Pre menšie pozemky môže byť vertikutátor akumulátorový dobrou alternatívou k elektrickému modelu. Ponúka podobné výhody, ale nie je obmedzený pripojením do zásuvky.

Absenciu kábla však vyvažuje nutnosť dobíjania batérie, ktorá má pomerne obmedzenú kapacitu. Ideálne je mať ich v zásobe viac, aby ste ich mohli v prípade potreby meniť.

  • Absencia prívodného kábla

  • Tichá a čistá prevádzka

  • Dobrá ovládateľnosť

  • Nutnosť dobíjania akumulátora

  • Vhodný na menší pozemky

  • Nižší výkon


ručný vertikutátor

Ručný vertikutátor

Tento typ si kúpte, pokiaľ sa staráte o skutočne malý pozemok do max. cca 150 m². Ručný vertikutátor je nielen cenovo veľmi dostupný, ale aj oveľa skladnejší, než iné typy. Ide buď o jednoduchý valec s nožmi a dlhou násadou alebo o vertikutačné hrable. Využijete ho aj na zle prístupných miestach.

Čisto mechanický vertikutátor môže ponúknuť ešte jeden typ konštrukcie - nožný. Jedná sa o vertikutačné návleky na podrážky topánok, z ktorých trčia dlhé hroty. Prevzdušňovanie potom vykonávate jednoduchou chôdzou po trávniku.

  • Dosiahne prakticky všade

  • Žiadna údržba

  • Nízka cena

  • Fyzicky náročné ovládanie

  • Len pre malé záhrady

  • Absencia motora

Prevzdušňovač trávnika a dôležité parametre

Kvalita spracovania a materiál

Vďaka nie tak frekventovanému používaniu tohto stroja môžete na jeho spracovanie klásť máličko nižšie nároky, než je tomu napr. pri kosačke na trávu. Najlacnejšie modely sa vyrábajú z tenkého a krehkého plastu. Drahšie vertikutátory sú z plastu tvrdeného a tie najlepšie stroje majú šasi z kovu. Kovová konštrukcia by mala byť robustná, pretože nie každý trávnik je na rovine a bez mačiny.

Ergonómiu tvorí mäkčená rukoväť, ideálne výškovo nastaviteľná, sklopná rukoväť a veľké kolesá. Farebné prevedenie je podobné ako u iných záhradných pomocníkov, ľahko tak vyberiete variant, ktorý bude ladiť s vašou kosačkou alebo traktorom. 

Medzi základné bezpečnostné prvky patrí brzda motora alebo brzda nožov a pri elektrických modeloch aj držiak kábla, ktorý ho uchytí na jedno miesto, a vám sa nebude pliesť pod stroj a nohy.

Výkon

Stroje osadené elektromotormi ponúkajú spravidla výkon cca do 1 500 W a vhodné sú pre plochy do max. 800 m². Vyšší výkon pri elektromotore neznamená väčšiu plochu, iba rýchlejšiu prácu.

Pre rozľahlé plochy vyberajte benzínové modely s výkonom vyšším ako 1 800 W. Na veľkých pozemkoch  av členitom teréne využijete vertikutátor s pojazdom, ktorý vám výrazne uľahčí prácu. Budete iba meniť smer jazdy a o zvyšok sa postará technika.

Valec a počet nožov

Klasický vertikutačný valec je osadený nožmi zarývajúcimi sa hlboko do pôdy. To je ideálne pre hĺbkové prevzdušnenie a robí sa iba 2× ročne. 

Oproti tomu prevzdušňovací valec je vybavený plastovými alebo oceľovými drôtmi, ktoré nezasahujú do hĺbky a viac-menej iba zbierajú mach alebo listy. Ideálne je samozrejme oba valce kombinovať.

  • V prípade počtu nožov platí jednoduchá poučka, že čím viac, tým lepšie

  • Bežne sa ich počet pohybuje medzi 15 – 20

  • S vyšším počtom navyše nie je nutné vertikutáciu vykonávať priečne aj pozdĺžne, ale iba v jednom smere

Rozmery, skladnosť a hmotnosť

Vertikutátor býva svojimi rozmermi porovnateľný s bežnými záhradnými kosačkami. Veľký dôraz by ste mali klásť na skladnosť, pretože s najväčšou pravdepodobnosťou použijete stroj len 2× ročne a po zvyšný čas bude odpočívať v garáži alebo v záhradnom domčeku. Minimálnou požiadavkou pre skladnosť je sklopná rukoväť, lepšia je však možnosť vertikutátor čiastočne zložiť alebo demontovať.

  • Jednoduchšie modely vážia okolo 10 kg, s rastúcim výkonom rastie aj hmotnosť

  • Štandardom býva cca 20-30 kg

  • Pri najvýkonnejších strojoch sa hmotnosť pohybuje aj okolo 40 kg a viac

Zberný kôš

Pokiaľ je vertikutátor vybavený zberným košom, pohybuje sa jeho objem bežne medzi 30 až 55 l. Menší kôš je síce ľahší, ale znamená aj častejšie vysypávanie. Pokiaľ sa rozhodnete pre model bez koša, trávny odpad dopadne späť na zem, a vy ho potom budete musieť pohrabať.

Aký vertikutátor podľa záberu

Šírka záberu

Najčastejšie sa pohybuje medzi 30 – 40 cm. Toto rozmedzie je ideálne aj pre väčšie trávnaté plochy do cca 1500 m². Platí, že s väčšou šírkou záberu ošetríte naraz väčšiu plochu trávnika. Zároveň sa ale s rastúcou šírkou so strojom horšie manipuluje.

Hĺbka záberu

Rez je možné regulovať zmenou výšky kolies pri lacnejších modeloch, zmenou výšky vertikutačného valca u tých drahších. To sa deje pomocou páčky, a to buď plynule, alebo v rámci prednastavených stupňov.

V popise produktu hľadajte informáciu o funkcii centrálneho nastavenia výšky vertikutácie. Čím jemnejší je celý mechanizmus nastavovania výšky, tým skôr nedôjde k poškodeniu trávnika. Hĺbka, pri ktorej nože trávnik prerežú, ale zároveň nepoškodia, je 2-4 mm. U veľa zaburinených trávnikov aj hlbšie.


Rady na záver

Oba stroje sú určené na odstránenie starej plsti a machu, sú si veľmi podobné a často sa zamieňajú. Napriek tomu medzi nimi nájdeme určité rozdiely. Vertikutátor disponuje úzkymi kovovými nožmi, ktorými zasiahne výrazne hlbšie do pôdy. Lepšie ju tak prevzdušní. 

Prevzdušňovače naopak nezasahujú tak hlboko, iba za pomoci oceľových pazúrikov zbierajú vrchnú vrstvu. K trávnikom sú oveľa šetrnejšie, a pracovať s nimi možno teda oveľa častejšie. Na trhu nájdete dnes samozrejme aj kombinované stroje, pri ktorých je ale potrebné meniť jednotlivé valce.

V prvom rade je dôležité starať sa o motor. Tie elektrické sú prakticky bezúdržbové, avšak v prípade benzínových je potrebné dopĺňať mazivo. Akumulátory dobíjajte pravidelne a cez zimu ich rozhodne nenechávajte v chladnej garáži zapojené do stroja. Po použití vždy očistite nože, pokiaľ je to nutné, tak aj valec. Vertikutátor odporúčame opláchnuť a uskladniť na suché miesto.

Ako už viete, vertikutátor budete používať najskôr len 2× ročne – na jar a na jeseň. Trávnik ideálne 2 týždne pred samotnou prácou pohnojte. Tráva by mala byť vysoká asi 2–4 cm.

Ak je trávnik udržiavaný, bude stačiť hĺbka cca 2–3 mm, keď je zanedbanejší, zvoľte až 5 mm. Potom už len rovnakým tempom po celej ploche trávnika prevzdušňujte. Po skončení práce môže výsledok vyzerať trochu drasticky, ale nezľaknite sa. Počas nasledujúcich 2 týždňov sa trávnik nielen spamätá, ale bude vyzerať lepšie ako kedykoľvek predtým.

Ak si vyberáte vertikutátor, myslite aj na bezpečnosť práce. V tomto prípade vás bude zaujímať predovšetkým správne zakrytovanie motora a bezpečnostná brzda nožov aj motora.

Iná záhradná technika

Kosačky

Kosačky

  • 1824 produktov

Kosačky
Záhradné traktory

Záhradné traktory

  • 389 produktov

Záhradné traktory
Kultivátory

Kultivátory

  • 500 produktov

Kultivátory
Krovinorezy

Krovinorezy

  • 1127 produktov

Krovinorezy
Vysávače lístia

Vysávače lístia

  • 508 produktov

Vysávače lístia
Nožnice na živý plot

Nožnice na živý plot

  • 925 produktov

Nožnice na živý plot