Video nákupný rádca
Druhy vitamínov
Vitamíny a minerály v ľudskom tele zabezpečujú správny priebeh biochemických reakcií a metabolických procesov. Až na niekoľko výnimiek si ľudské telo nedokáže vitamíny a minerály vyprodukovať samo, a preto ich musí prijímať z pestrej stravy, prípadne prostredníctvom suplementov.
Užívanie vitamínov a minerálov pomáha organizmu napr. pri únave, pri zvýšenej fyzickej alebo psychickej záťaži a pri niektorých ochoreniach. Odpovedzte si s nami na otázku aké vitamíny užívať tak, aby ste maximalizovali ich účinok.
Vitamíny rozpustné vo vode
Medzi vitamíny rozpustné vo vode patria tie zo skupiny B a vitamín C. Ľudský organizmus ich neukladá a pri nadbytočnom príjme ich vylúči močom, aj napriek tomu ale môžete prekročením ich odporúčanej dennej dávky svoje zdravie ohroziť.
Vitamín B1 (tiamín) podporuje činnosť nervovej sústavy a pomáha zvládať stres. Zlepšuje pamäť a posilňuje chuť do jedla. Spolu s ostatnými vitamínmi skupiny B sa predáva pod názvom B-komplex.
Vitamín B2 (riboflavín) sa podobne ako betakarotén zaraďuje medzi vitamíny na vlasy, nechty a pokožku. Prispieva k správnemu fungovaniu obehového systému a podporuje celkový metabolizmus organizmu. Má priaznivý vplyv na nervovú sústavu. Užíva sa počas zvýšenej fyzickej záťaže, pretože podporuje okysličovanie svalových buniek.
Vitamín B6 pôsobí preventívne proti kardiovaskulárnym ochoreniam. Napomáha pri metabolických procesoch v mozgu pri tvorbe serotonínu, dopamínu a noradrenalínu. Jeho nedostatok v organizme spôsobuje napr. kŕče, zábudlivosť a zápaly.
Vitamín B12 (kobalamín) zaisťuje správnu funkciu nervového systému, podieľa sa na krvotvorbe a chráni obehovú sústavu. Nedostatok tohto vitamínu v strave býva spájaný s vegánskou diétou. Jeho deficit sa v organizme prejavuje hlavne chudokrvnosťou, únavou a bolesťami kĺbov a svalov.
Vitamín C (kyselina L-askorbová) chráni organizmus pred pôsobením voľných radikálov. Napomáha pri tvorbe kolagénu, zmierňuje prejavy prechladnutia, urýchľuje hojenie a posilňuje celkovú obranyschopnosť. Pomáha vstrebávať železo prijímané z potravy. Podľa špecifických nárokov môžeme tieto produkty deliť napr. na:
Vitamín C na pleť Vitamín C pre deti Vitamín C tablety
Medzi ďalšie vo vode rozpustné vitamíny patria tiež:
Vitamín H (biotín, vitamín B7) pôsobí priaznivo pri kožných ochoreniach. Podieľa sa na metabolizme tukov a bielkovín. Podporuje činnosť nervovej sústavy a pohlavných žliaz. Zlepšuje kvalitu vlasov aj nechtov. Jeho nedostatok sa prejavuje únavou, zápalmi kože a bolesťou svalov.
Kyselina listová (vitamín B9) pomáha pri tvorbe krvi a je nevyhnutná pre správny vývoj plodu. Zabraňuje srdcovým ochoreniam a môže znižovať riziko vzniku rakoviny. Starším a chorým ľuďom a tehotným ženám sa odporúča užívať vyššiu dávku ako je DDD.
Vitamín B3 Vitamín B17 Vitamín B-komplex
Vitamíny rozpustné v tukoch
Vstrebávanie vitamínov rozpustných v tukoch je v ľudskom tele podmienené dostatočným príjmom správnych tukov z potravy. V určitom množstve m ôžu byť ukladané v ľudskom tele, preto pri ich nadmernom príjme hrozí riziko predávkovania. Aké vitamíny teda užívať?
Vitamín A (retinol) podporuje „ostrý“ zrak a napomáha pri tvorbe pohlavných buniek. Ďalšie doplnky na ostré videnie nájdete v špeciálnej kategórii vitamíny na oči. Ďalej pôsobí ako antioxidant a priaznivo ovplyvňuje stav vnútorných slizníc a kostí. Ľudský organizmus prijíma vitamín A biochemickou premenou z beta karoténu. Pri prekročení DDD dávkovania počas tehotenstva hrozí vážne riziko poškodenia plodu, preto vždy čítajte príbalové letáky.
Vitamín D3 zlepšuje kondíciu kostí, zubov aj svalov. Podporuje hojenie pri zlomeninách, užíva sa ako prevencia osteoporózy a iných kĺbových problémov. A aký vitamín D pre tých najmenších a najzraniteľnejších? V našej ponuke nájdete vhodný vitamín D pre bábätká.
Vitamín E napomáha v boji proti rakovine a pôsobí preventívne proti kardiovaskulárnym chorobám, vrátane akútnych príhod (infarkt, mŕtvica). Jeho užívanie sa odporúča pri ženskej aj mužskej neplodnosti a poruchách menštruačného cyklu.
Vitamín K je dôležitý pre zrážanlivosť krvi.
Vitamín K2 podporuje dobrú kondíciu kostí a kĺbov.
Multivitamíny sú prípravky, ktoré obsahujú komplex vitamínov a minerálov vo vyváženom pomere zodpovedajúcom odporúčanej dennej dávke.
Koenzým Q10 sa podieľa na premene energie, ktorú prijímame v potrave, na energiu využiteľnú pre telo. Nájdeme ho predovšetkým v doplnkoch stravy a potravinách bohatých na tuky.
Viac inšpirácie nájdete na našich stránkach Ako posilniť imunitu a Ako na detoxikáciu tela.
Druhy minerálov
Minerály a stopové prvky sú nevyhnutnou zložkou našej stravy, a to aj napriek tomu, že nie sú nositeľmi energie.
Horčík (Mg) zaisťuje funkciu nervovej sústavy a pečeňových buniek. Pôsobí ako antistresový faktor, veľmi významný je aj pre výkon srdcového aj ostatného svalstva. Jeho nedostatok je v populácii pomerne častým javom.
Nedostatočný príjem horčíka rieši organizmus jeho odoberaním z kostí. Dlhodobý nedostatok sa začne prejavovať neschopnosťou sústrediť sa, podráždenosťou, svalovými zášklbmi a triaškou, kŕčovitými záchvatmi. Hrozia vážne zdravotné komplikácie, srdcová arytmia, angína pectoris alebo infarkt. Môžete ho zohnať v pohodlnej forme tabliet horčíka a aj špeciálny horčík pre deti.
Zinok (Zn) pomáha udržiavať nízku hladinu cholesterolu v krvi a prispieva k posilneniu imunitného systému. Je významný pre tvorbu kolagénu. Podporuje hojenie rán a ekzémov, ale pomáha aj inak, veľmi hľadaná je forma zinok na vlasy, nechty a pokožku. Zoženiete ho ako zinkové tablety alebo tiež napr. ako zinok v spreji. Ďalšie doplnky pre vašu obranyschopnosť nájdete v kategórii vitamíny na imunitu.
Jód (I) sa podieľa na tvorbe hormónov štítnej žľazy. Nedostatok jódu sa prejavuje únavou, zvýšeným výskytom akné a zhoršeným stavom vlasov a kože Obľúbenou formou sú jódové kvapky.
Vápnik (Ca) má zásadný vplyv na rast a pevnosť kostí. Na správne pôsobenie vápnika v organizme je nevyhnutný dostatočný prísun horčíka a vitamínu D. Pohodln é dávkovanie ponúkajú napr. vápnikové tablety.
Železo (Fe) sa vyskytuje v najväčšej miere v červených krvinkách a je absolútne nevyhnutné na prenos kyslíka v tele. K tvorbe červených krviniek aj samo prispieva. Tiež prispieva k zníženiu únavy a vyčerpania.
Draslík (K) je v našom tele dôležitý pre normálnu činnosť nervovej sústavy, rovnako ako svalov a srdca a na udržanie normálneho krvného tlaku. Jeho funkciou je aj prenos elektrických signálov medzi bunkami. Draslíkové tablety zaručujú jednoduché dávkovanie.
Selén (Se) chráni bunky pred voľnými radikálmi, čo priamo podporuje prevenciu chronických ochorení. To pomáha nášmu imunitnému systému, a tým pádom to tiež zosilňuje odolnosť organizmu voči infekciám.
Bór (B) pomáha organizmu predísť strate vápnika, horčíka aj fosforu močom, rovnako tak sa podieľa aj na metabolizme vitamínu D3. Tým všetkým výrazne podporuje zdravie kostí aj kĺbov.
Chróm (Cr) je zásadným prvkom počas prenatálneho vývoja plodu. Je tiež dôležitý pre syntézu bielkovín. Môže zmierniť bolesti hlavy a pomáha aj pri astme alebo pri udržiavaní normálnej hladiny glukózy v krvi.
Kremík (Si) dokáže pomôcť pri problémoch s kosťami alebo zubami a stojí aj za zdravým vzhľadom vlasov, nechtov i kože. Je súčasťou mnohých enzýmov a rovnako sa tiež podieľa na mnohých metabolických procesoch.
Fosfor (P) sa v ľudskom tele nachádza predovšetkým v kostiach a zuboch. Jeho nedostatok spôsobuje únavu a telesnú slabosť.
Meď (Cu) má preventívne účinky na vysoký krvný tlak, podieľa sa na tvorbe kolagénu. Napomáha vstrebávaniu železa a je potrebná pri tvorbe červených krviniek.
Za zmienku stojí aj organická kyselina taurín. Podieľa sa na prenose nervových vzruchov a signálov v nervovej sústave. Chráni mozog a zabraňuje poškodeniu nervových buniek.
Aké vitamíny užívať v tehotenstve a počas dojčenia
Vitamíny pre tehotné a suplementácia rôznymi výživovými doplnkami je počas tehotenstva dôležitá, pretože sa dá povedať, že tehotná žena už vlastne neživí len samu seba. Okrem toho je organizmus vyčerpaný nevoľnosťami a často aj zmenami chutí, čo sa môže prejaviť určitým nutričným deficitom. Zabezpečiť bábätku všetky potrebné zložky pre jeho zdravý vývoj je tak zásadné.
Dôležitá je predovšetkým kyselina listová, ktorá sa zúčastňuje na tvorbe červených krviniek. Jej nedostatok môže spôsobiť niekoľko aj veľmi vážnych zdravotných komplikácií. Jej suplementáciu preto počas tehotenstva rozhodne nepodceňujte. Rast a zdravý vývoj detských kostí podporí vitamín D3. Jeho odporúčanú dennú dávku je vhodné prijímať počas tehotenstva aj dojčenia.
Zásadný pre správnu funkciu štítnej žľazy dieťaťa je jód. Jeho nedostatok môže viesť k vrodeným vadám. Ďalšími dôležitými vitamínmi a minerálmi sú železo, vitamín C, horčík, vápnik. Mimo túto skupinu je to predovšetkým cholín a omega-3 kyseliny. Počas tehotenstva sa neodporúča užívanie vitamínu A, pri dojčení je potom vhodné ho dopĺňať. V našej ponuke nájdete ďalšie špeciálne určené vitamíny pre dojčiace matky.
Aké vitamíny pre deti, ženy a mužov
Vitamíny majú mnoho všeobecných špecifík, ale rozdelenie podľa pohlavia a veku umožňuje sa viac sústrediť na špecifické potreby každej skupiny.
Vitamíny pre mužov majú popri udržaní energie a boji s únavou kľúčovú úlohu predovšetkým v podpore mužskej plodnosti. Pre ideálnu tvorbu spermií a hormónu testosterónu je dôležitý zinok. Kvalitu spermií priaznivo ovplyvňuje aj selén alebo vitamín E pre mužov. Tieto doplnky sú často kombinované s najrôznejšími bylinami na podporu erekcie a prostatu.
Vitamíny pre ženy sú špecifické tým, že ich potreba sa viac líši podľa jednotlivých fáz života. Železo je obzvlášť dôležité na prevenciu anémie, ktorá je bežná najmä počas menštruácie a tehotenstva. Medzi ďalšie dôležité minerály patrí vápnik a horčík. Dôležité sú aj vitamíny B, C a E. Prispievajú k dobrému imunitnému systému, zdravým vlasom a pokožke a rovnako nezaprú antioxidačné vlastnosti.
Vitamíny pre deti sa zameriavajú najmä na budovanie a posilňovanie ich imunity. Sú dostupné v rôznych formách, aby ich užívanie bolo pre deti (a ich rodičov) čo najjednoduchšie. V ponuke tak nechýbajú rôzne cmúľacie cukríky, želé alebo napríklad sladké ovocné sirupy.
Rady na záver
Ako rýchlo doplniť železo a horčík?
Medzi najlepší zdroj železa patria živočíšne potraviny ako pečeň, červené mäso alebo ryby. Z rastlinných zdrojov to sú strukoviny, horká čokoláda, orechy kešu alebo napríklad tekvicové semienka. Za zmienku stojí aj tofu alebo listový špenát.
Pre horčík je to zelená listová zelenina, avokádo alebo strukoviny. Z mäsa to bude typicky makrela a ďalšie ryby.
Aké sú najlepšie vitamíny pre srdce?
Medzi najpopulárnejšie doplnky prospešné pre srdce patria okrem omega-3 mastných kyselín aj koenzým Q10, rovnako ako vitamíny C a E alebo horčík.
V akej potravine je najviac vitamínu C?
Napriek všeobecnému presvedčeniu, že citróny a citrusy vo všeobecnosti musia v tejto disciplíne viesť, nie je tomu tak. Na prvom mieste je paprika, najmä žltá, oranžová alebo červená.
Ako doplniť vápnik a draslík v tele?
Najväčšími zdrojmi vápnika sú mlieko a mliečne výrobky, ale aj mak, orechy, kakao a sója. Medzi skvelé zdroje draslíka patrí hovädzie mäso, pečeň, banány, hrozno alebo fazuľa.
Ako doplniť vitamín B12?
Pre konzumentov živočíšnych výrobkov sa ponúka mlieko, mäso aj vajcia. Ostatné môžu tieto zdroje do istej miery nahradiť fermentovanými potravinami alebo riasami.
Čo s vitamínmi po dátume spotreby?
Ak ste nespotrebovali celé balenie vitamínového prípravku a uplynula jeho doba trvanlivosti, odneste ho do lekárne, ktorá zabezpečí jeho bezpečnú a ekologickú likvidáciu.
Ako na správne skladovanie?
Prípravky skladujte podľa pokynov uvedených v príbalovom letáku a hlavne mimo dosahu detí. Niektoré vitamínové preparáty treba skladovať na suchom a tienistom mieste pri izbovej teplote (do 25 °C), iné vyžadujú skladovanie v chladničke (pri 2 °C až 8 °C).
Iné doplnky pre zdravie

Ostatné doplnky stravy
10237 produktov

Voľne predajné lieky
1750 produktov

Doplnky stravy na kĺby, kosti, svaly
1821 produktov

Podpora trávenia a zažívania
2289 produktov

Zdravotné bandáže a ortézy
4204 produktov