Umiestnenie a požiadavky
Akú funkciu má vlastne osvetlenie vo vašej záhrade plniť? Možno vám otázka pripadá triviálna, ale odpovede môžu byť rôzne a podľa nich sa bude ďalej odvíjať váš výber. Môžete totiž zaobstarať rýdzo praktické modely, ktoré ale nie sú príliš estetické. Skvele však osvetlia napr. príjazdovú cestu, schodisko alebo terasu.
Na druhom póle sú potom dekoratívne lampy, ktoré budú ozdobou každej záhrady a svojim svetlom zviditeľnia jazierko, bazén alebo ktorýkoľvek iný výrazný prvok.
Lampa samozrejme plní aj bezpečnostnú funkciu, keď napr. náhle spustené svetlo spoľahlivo zastraší prípadného zlodeja. Rozmiestnenie lámp je potrebné naplánovať tak, aby ste čo najviac sťažili nevidený presun od hraníc pozemku až do domu.
Využívaná energia
Klasickou možnosťou je zapojenie lampy do elektrickej siete. To je najspoľahlivejšie a často aj najvýkonnejšie. Dnes už sa vyrábajú aj záhradné zásuvky maskované ako kamene, takže odpadáva obava o estetiku. Ak sa bavíme o druhu napájania, existujú lampy s použitím štandardného (240 V) alebo nízkeho (12 / 24 V) napätia.
Ďalším variantom je solárna energia. Tu nemusíte riešiť žiadne prívodné káble, lampy navyše vydržia svietiť 6–8 hodín, max. potom okolo 12 hodín. Väčšinou sa zapínajú automaticky vo chvíli, keď intenzita okolitého svetla klesne pod kritickú hranicu. Akokoľvek potom ušetríte za elektrinu, mali by ste počítať s o niečo menším svetelným výkonom.
Tretím spôsobom je využitie batérie, najčastejšie 12 V.
K menej častým riešeniam patrí využitie biopalív (olej, petrolej alebo rôzne horľavé gély) a vodná energia.
Materiál a kvalita spracovania
Vzhľadom na to, že záhradné lampy sú už zo svojej definície umiestnené vonku, treba sa zamerať na čo najodolnejší materiál. Ideálny bude kov, napr. hliník. Pozornosť venujte tiež difúzoru, ktorý môže byť sklenený, plastový, z polykarbonátu alebo z kombinácie vyššie uvedených materiálov.
Hrany by mali byť dôkladne zabrúsené a skrutky zapustené, aby nedošlo k poraneniu. Pokiaľ má lampa kábel, mal by byť pevne uchytený a rozhodne musia byť všetky drôty starostlivo obalené.
S kvalitou spracovania úzko súvisí aj IP odolnosť. Tú poznáte z telefónov a hovorí vám, aký je výrobok odolný proti prírodným vplyvom, konkrétne voči vode a pevným časticiam. Bude vám stačiť, keď si zapamätáte, že sa táto odolnosť udáva vo formáte IP XY, kedy prvé číslo označuje ochranu proti prachu (môže byť od 0 do 6) a druhé voči vode (od 0 do 8). A samozrejme platí, že čím vyššia, tým lepšia. Konkrétne pre vonkajšie použitie hľadajte označenie aspoň IP 44, najlepšia však bude samozrejme IP 68.
Design
Záhradné lampy sa dnes vyrábajú v mnohých variantoch, kedy si vyberie každý. Či už vám vyhovuje rustikálny alebo vintage štýl, či dávate prednosť lešteným hliníkovým plochám, ponuka je dostatočne široká. Ide predovšetkým o zladenie záhrady, domu a svietidiel do jedného harmonického celku.
