Použitie ortéz a špecifikácie ich nosenia by ste vždy mali konzultovať s lekárom - ich zbytočné, alebo príliš časté nosenie vám môže naopak uškodiť. Na noc by ste ich mali dávať dole. Telo je nastavené tak, že pohybom sa lieči, preto je dobré využívať bandáže a ortézy len v najnutnejších prípadoch, aby sa boľavé časti po zahojení dokázali zase zotaviť a získať potrebné svaly a hybnosť. Ortézy a bandáže pomôžu, nenahradia však rehabilitáciu.
Rozdelenie podľa časti tela

Kolenná ortéza sa využíva najčastejšie po operácii menisku, pretrhnutých väzoch v kolene a ďalších úrazoch, kedy je potrebné koleno zafixovať a obmedziť jeho pohyb. Bandáž na koleno má oproti tomu najčastejšie podobu návleku z elastického, alebo neoprénového materiálu. Využíva sa častejšie v športe, kde síce spevňuje, ale príliš neobmedzuje pohyb.
Členok

Ortézy na členok sú vhodné pri zlomeninách, či vyvrtnutí členku. Zaobstarať si môžete tiež chodiacu ortézu na členok, pokiaľ to povaha vášho zranenia umožňuje. Bandáž na členok sa využíva častejšie pri miernejších problémoch oproti ortéze. Väčšinu z nich ľahko obujete do topánky, jej účelom nie je členok znehybniť, ale len spevniť a uľaviť kĺbom a šľachám pri námahe.
Zápästie

Ortézu na zápästie využijete najčastejšie pri syndróme karpálneho tunela. V takom prípade je najlepšie zvoliť ortézu vybavenú kovovou výstuhou, aby zápästie zostalo v pokoji. Karpálny tunel postihuje palec, ukazovák a prostredník ruky, môžete preto siahnuť rovno po ortéze na zápästie a palec. K dispozícii sú aj ortézy na jednotlivé prsty, ktoré naopak zbytočne neobmedzia pohyb zápästia. Bandáž na zápästie v podobe omotávky (oproti návleku) predstavuje výhodu v tom, že môžete ovplyvniť silu spevnenia jej utiahnutím. Niektoré bandáže na zápästie v podobe návleku disponujú navyše pásikom na prichytenie, ten však nemusí vždy ovplyvniť spevnenie práve tej časti ruky, ktorá vás trápi.
Lakeť

Lakťová ortéza fixuje kĺb po operácii, alebo pri bolestiach - napríklad ak trpíte tenisovým lakťom. Ten nepostihuje len tenistov, ale potrápi vás pri akejkoľvek pre vás neobvyklej činnosti, kedy jednostranné cvičenie nekompenzujete preťahovaním, alebo posilňovaním. Namáhané šľachy a svalové úpony ortéza na lakeť znehybní a uľavé tým od bolesti.
Chrbát

Bedrový pás a pás na chrbát predstavujú úľavu od bolesti chrbta v oblasti kríža. Vyberať môžete zo širokej ponuky materiálov, podľa povahy vašich problémov - hrejivý neoprénový pás na bedrá, pružný elastan, ktorý priľne k telu a pritom nebráni v pohybe, alebo priedušný nylon, ktorý je príjemný na tele.
Dlahy
Dlaha slúži na znehybnenie členka, zápästia, alebo na lakte. Najčastejšie sa využíva na znehybnenie kĺbov v okolí zlomenín, prípade pri zápale šliach. Dlahy môžu byť jednorazové, napríklad zo sadrového ovínadla, či opakovane použiteľné z plastu. Špecifickým typom sú vákuové dlahy, kedy sa sypký materiál v uzavretom priestore prispôsobí tvaru tela. Následne je vákuovaný a vytvorí dokonalý kompaktný odtlačok tela na úrovni sadry. Tieto dlahy využívajú aj záchranári (v podobe kompletných matracov, v ktorých je pacient bezpečne transportovaný do nemocnice). Ich výhodou je tiež priepustnosť röntgenových lúčov, takže ich nemusíte pri vyšetrení dávať dole.

Podľa čoho vyberať
Materiál
Bandáže a ortézy sú spravidla z pružného a pevného materiálu s úchytmi na suchý zips.
Nylon - Priedušný a ľahký, zároveň dostatočne pružný. Bandáže z nylonu nedráždia pokožku a sú príjemné takmer ako pri prírodnom materiáli.
Elastan - Pružný materiál, ktorý drží tvar a zároveň umožňuje istú slobodu pohybu. Priľne dobre k telu a neprekáža. Často je použitý v kombinácii s ostatnými materiálmi, najčastejší materiál pre bandáže.
Neoprén - Skvele drží teplo a hreje. Pevne fixuje boľavé miesto a zároveň je pohodlný, je preto najčastejšie využívaný na bedrové pásy a fixovanie ramena.
Prevedenie
Omotávky Omotávky sú podobné ovínadlám, elastické, alebo neoprénové pásky možno omotať okolo boľavej časti tela. Niektoré omotávky sú špecificky určené napríklad na zápästie - majú výrez na palec.
Návlek Bandáže z jedného kusu látky, tzv. návleky</ a>.
Pásky Páskové bandáže slúžia aj ako prevencia proti tenisovému lakťu, alebo podpora kolena pri výraznej záťaži (napríklad pri skokoch).
Tejpy Špecifickým typom sú tzv. tejpovacie pásky, s ich výberom a použitím vám pomôžeme v našom radcovi. Ako vybrať správny tejp.
Veľkosť
Veľkosti bandáží sa označuje obdobne ako oblečenie, každý výrobca sa ale rozmerom môže líšiť, je preto dobré nájsť si rozmerovú tabuľku pri každej ortéze, ktorú si chcete kúpiť a porovnať ju so svojou zmeranou veľkosťou.
Ako zmerať veľkosť
Všeobecne sa dá pri výbere veľkosti riadiť týmito rozmermi:
Koleno ohnite do 45° a zmerajte obvod priamo pod jabĺčkom. Potom odpočítajte 16 cm od stredu jabĺčka smerom k telu (hore) a zmerajte obvod stehna v tejto výške. Potom zmerajte obvod lýtka 5 cm pod jabĺčkom.
Zápästie:
Veľkosť | Obvod zápästia |
---|---|
S | 14–16 cm |
M | 16–18 cm |
L | 18–20 cm |
XL | 20–21 cm |

Príslušenstvo
Najčastejšie otázky
Aký je rozdiel medzi ortézou a bandážou?
Bandáže sú lacnejšie, ich úlohou je spevniť a podporiť pri bolestiach, možno ich použiť aj ako prevenciu. Ortézy majú často pevné výstuhy z kovu alebo plastu a lekári ich predpisujú po úrazoch, alebo operáciách. Možno ich zaobstarať aj bez predpisu, ako to robia napríklad skúsení športovci, ktorí vedia, čo a ako potrebujú vyliečiť.
Aký je rozdiel medzi bandážou a návlekom?
Bandáž spevňuje a podporuje pri bolestiach, návlek pôsobí skôr ako hrejivá pomôcka, jeho úlohou nie je znehybniť ani obmedziť pohyb.
Ako sa od ortézy a bandáže líšia tejpy?
Tejpy sú pružné pásy, ktoré sa lepia v presne stanovenom poradí, tvare a mieste tela. Kineziologické tejpy pozitívne pôsobia na prúdenie krvi a lymfy, zmierňujú opuchy a krvné výrony . Možno ich tiež využiť v korekčných technikách na uvoľnenie kŕčov, alebo na ovplyvnenie väzov, šliach, fascií a lymfatického systému.
Krížový tejp v mieste ovplyvňuje povrchové napätie kože, podporuje prekrvenie a tým pádom prispieva na obnovu homeostázy v mieste aplikácie. Svoje využitie n ájde aj pre staré jazvy, ktoré vám stále robia problémy (začervenanie, pichanie, bolesť). Kombinovať ho možno s kinezio tejpom a ďalšími liečebnými technikami.
Ďalšie druhy tejpov a ich využitie vám vysvetlíme v našom radcovi Ako vybrať správny tejp.