Ako vybrať žiarovku?

Výber tej najvhodnejšej žiarovky je z ekonomického hľadiska vcelku zásadný a mali by sme mu venovať dostatočnú pozornosť. Ak premýšľate o nákupe nových žiaroviek, potom iste s ohľadom na úsporu energie, ale nezabudnite aj na ďalšie dôležité parametre, ktoré ovplyvnia ich funkciu. Všetko sa dozviete v našom radcovi Ako vybrať žiarovku.

Výber tej najvhodnejšej žiarovky je z ekonomického hľadiska vcelku zásadný a mali by sme mu venovať dostatočnú pozornosť. Ak premýšľate o nákupe nových žiaroviek, potom iste s ohľadom na úsporu energie, ale nezabudnite aj na ďalšie dôležité parametre, ktoré ovplyvnia ich funkciu. Všetko sa dozviete v našom radcovi Ako vybrať žiarovku.

Doba čítania 10 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk
Ako vybrať žiarovku sa dozviete v našom radcovi

Ako vybrať žiarovku podľa základného delenia

klasická žiarovka

Klasická

Pod všeobecným pojmom žiarovka si väčšinou predstavíme práve tento typ. Klasická žiarovka je charakteristická tenkým vláknom z volfrámu. To je zahrievané elektrickým prúdom, a tým pádom produkuje svetlo a teplo. 

Úplnou väčšinou však prevláda teplo (zhruba až z 90 %), čo znamená vyššie prevádzkové náklady. Táto jednoduchá a neúsporná technológia sa však odráža aj v nízkej obstarávacej cene. Banka je z čistého skla, z toho vyplýva aj pomerne nízka životnosť priemerne cca 1 000 hodín. 

halogénová žiarovka

Halogénová

Halogénová žiarovka funguje na podobnom princípe, pričom banka je naplnená halogénom, napr. brómom. Vlákno tak môže byť zahriate na vyššiu teplotu. Produkuje tak viac svetla pri nižšej spotrebe.

Po zapnutí sa ihneď naštartuje na plný výkon a kvôli vyšším prevádzkovým nákladom sa používa v miestach, kde sa svieti často, ale krátko. Životnosť má zhruba 2 000 – 3 000 hodín a zoženiete ju vo všetkých klasických päticiach, ako je napr.: halogénová žiarovka E27 alebo halogénová žiarovka G9.

Halogénová žiarovka E40   Halogénová žiarovka G4



úsporná žiarovka

Úsporná

Úsporná žiarovka má za cieľ plne nahradiť klasický variant, čomu zodpovedá aj to, že je až o 75 % úspornejšia. Po zapnutí chvíľu trvá, kým sa rozsvieti naplno a postupom času stráca svoju pôvodnú svietivosť. Sú vhodné do miest, kde sa svieti dlhú dobu v jednom kuse. Ich životnosť je (v prípade iného ako LED variantu) zhruba 6 000 – 15 000 hodín.

Ako vybrať LED žiarovku

LED žiarovka

LED žiarovky sú určite tou najviac sofistikovanou a najúspornejšou technológiou. Napriek svojej úspornosti a minimálnej spotrebe ponúka však maximálnu svietivosť. Nevadí im časté zapínanie a vypínanie.

Naplno sa rozsvieti prakticky okamžite a zoženiete ich vo všetkých najčastejších päticiach, ako napr.: LED žiarovky E27 alebo LED žiarovky G9. Okrem všetkých pätíc na trhu tiež nechýba ani prevedenie do všetkých klasických typov osvetlenia. 

Obľúbeným variantom je LED žiarivka v tvare trubice. Štandardne ide o typ LED trubice T8, prípadne tenká T5.

LED žiarovky E14   LED žiarovky GU10

Ovládanie

Stále viac elektronického vybavenia našej domácnosti sa stáva inteligentným a osvetlenie nie je výnimkou. Už skôr bola na trhu napr. stmievateľná žiarovka, RGB žiarovka alebo rôzne dekoratívne žiarovky, ale práve LED technológia tieto obzory značne rozšírila. 

Inteligentná žiarovka prináša možnosti ovládania nielen cez diaľkové ovládanie, ale aj priamo z vášho mobilného telefónu. RGB LED žiarovku môžete zafarbiť podľa konkrétnej príležitosti a nálady jednoduchým pridaním do domácej WiFi siete, alebo kúpou Bluetooth žiarovky.  

Životnosť

Maximálnej životnosti 20 000 – 50 000 hodín môžeme sami jednoducho pomôcť. Na rozdiel od kompaktných žiariviek sa technológia LED nechladí vyžarovaním tepla, ale potrebuje chladič, ktorý teplo rozptýli do vzduchu.

Keďže sú LED diódy na zahrievanie pomerne citlivé, pokiaľ ich umiestnite do svietidla, kde je prúdenie vzduchu obmedzené, môžu sa prehrievať a časom bude klesať ich svietivosť.

Pokiaľ teda chcete docieliť maximálnu životnosť, je pri LED žiarovkách dôležité myslieť na chladenie, zvlášť pri LED so spotrebou nad 3 W. Je dobré používať svietidlá, v ktorých dochádza k zaručene dobrej cirkulácii vzduchu vetracími otvormi. U LED s príkonom nad 0,5 W býva už väčšinou prítomná plôška na odvod tepla.

Aké žiarovky podľa pätice a závitu

Základným rozdielom medzi päticou a závitom je v type umiestnenia do svietidla. Pätica sa doň zasúva, závit sa logicky skrutkuje. Ide o výrazy, ktoré označujú spodnú, spravidla striebornú, časť žiarovky. Závit aj pätica sa pritom musia vždy zhodovať s vaším osvetlením.

typy pätíc žiarovky

  • Žiarovka E14 označuje klasický malý závit s priemerom 14 mm. Ten sa vizuálne javí ako užší a aj LED žiarovky E14 sú o niečo menšie. Hovorovo sa pätici hovorí „miňonka“ alebo „malý Edisonov závit“. Žiarovky s týmto závitom majú menší príkon (25 W alebo 40 W).

  • Žiarovka E27 je klasickým a najpoužívanejším veľkým závitom s priemerom 27 mm. Ten sa vyskytuje pri všetkých typoch žiaroviek – klasických, úsporných, halogénových, s LED diódami. Písmeno „E“ je odvodené od mena Edison.

  • Žiarovka G9 predstavuje päticu pre najmenšie vysokonapäťové žiarovky, ktoré nevyžadujú pripojenie cez transformátor a sú stmievateľné a vhodné aj do otvorených svietidiel. Jedná sa o nástrčnú päticu, spravidla do halogénových svietidiel.

  • Žiarovka G4 je nástrčnou päticou, ktorá sa do svietidla iba zasúva. Vyskytuje sa u LED žiaroviek s napätím 12 V (bodovky), preto sa tiež niekedy značí ako LED žiarovky G4 12 V. Číslo 4 udáva vzdialenosť dvoch kolíkov od seba - 4 mm. Nízke prevádzkové napätie 12 voltov predurčuje tento variant napr. pre bodové žiarovky.

  • LED žiarovky GU10 sú bodovky s klasickým napätím 230 V. Písmeno „G“ je odvodené z anglického slova „globular“ (guľovitý), písmeno „U“ značí tvar žiarovky a číslo „10“ vzdialenosť kolíkov 10 mm. Žiarovka GU10 potom stačí zacvaknúť a ľahko pootočiť.

Ďalšie parametre

Svetelný tok

Svetelný tok sa značí gréckym písmenom Φ a jednotkou je lumen (lm). Označuje svetelnú energiu, ktorú zdroj vyžiari za 1 s. Veľkosť tejto jednotky nám hovorí, ako bude daný svetelný zdroj svietiť.

Podľa svetelného toku sa vyberajú predovšetkým LED žiarovky. Je to preto, že spotreba LED žiaroviek je o približne 80–90 % nižšia ako pri klasických žiarovkách. Platí prirovnanie, že čím viac lúmenov, tým jasnejšie svetlo je.

Pre orientačný prehľad výkonu LED žiaroviek sa riaďte prepočtami z klasickej žiarovky. Pokiaľ potrebujete náhradu za 60 W žiarovku, tak by ste mali siahnuť napr. po LED žiarovke s hodnotou aspoň 700 lm.

Svetelný tok

Klasická žiarovka

Halogénová žiarovka

Úsporná žiarovka

LED žiarovka

200 lm

25 W

18 W

6 W

3 W

400 lm

40 W

28 W

9 W

4 W

700 lm

60 W

42 W

12 W

8 W

900 lm

75 W

52 W

17 W

10 W

1 300 lm

100 W

70 W

20 W

16 W

Tvar

Vďaka rôzne tvarovaným tienidlám svietidiel je potrebné mať aj tvar, ktorý sa zmestí do osvetlenia. Dôležitá je nielen pätica, ale aj dĺžka a šírka žiarovky. Ich ustálené menné výrazy vychádzajú predovšetkým z angličtiny. Tiež sú ale označované číselným kódom, ktorý je medzinárodne jednotný.

Za každým označením tvaru nasleduje ešte číslo označujúce väčšinou priemer tela žiarovky v najširšej časti, čo je spravidla banka.

tvar žiaroviek

Rozmery

Zaujímať vás bude predovšetkým dĺžka a šírka žiarovky. Rozmery však nemožno zjednotiť s označením pätice. Napr. pri pätici E14 sú rôzne tvary žiaroviek od klasických A, cez sviečky B, po Globy G a v tomto zozname nechýba ani reflektorová žiarovka PAR atď.

  • E14 klasická hruška tvar A = šírka 40–45 mm / dĺžka 85–97 mm

  • E14 sviečka tvaru B býva užšia pri rovnakej dĺžke = šírka 32–35 mm / dĺžka 85–97 mm

  • E14 reflektor R50 = šírka je 50 mm / dĺžka 90 mm

  • E27 klasická hruška tvar A = šírka 55 cm / dĺžka 102–105 mm

  • E27 úsporná tvar 6U = šírka 48–55 mm / dĺžka 157–165 mm

  • E27 sviečka tvaru BW = šírka 37–40 mm / dĺžka 100–105 mm

  • E27 Spiral = šírka 50–53 mm / dĺžka 105–110 mm

  • E27 R63 = šírka 63–67 mm / dĺžka 103–107 mm

Ako je z prehľadu veľkostí zrejmé, sú rozmery žiaroviek rôzne a predovšetkým rovnaké typy od rozdielnych výrobcov sa môžu v milimetroch líšiť. Preto je dôležité sledovať ich rozmery pred každou kúpou. Kvalitný výrobca má rozmery uvedené na obale žiarovky.

Farba svetla (chromatická teplota)

Teplota chromatickosti je vyjadrením farby, ktorú vyžaruje daný svetelný zdroj. Udáva sa v kelvinoch (K) a jej rozpätie je od 1 800 do 16 000 K.

Každý typ svetla má inú farbu. Niektoré osvetlenie je viac domodra, iné zase dožlta až dočervena. Jednoducho povedané, čím vyššia teplota chromatickosti (viac kelvinov), tým studenejšie svetlo vnímame (viac biele až modré) a čím menej kelvinov, tým je svetlo teplejšie a tmavšie.

Pre lepšiu predstavu - svetlo sviečky alebo žiarovky je žltkasté, jeho teplota sa pohybuje v rozmedzí 1200-3500 K. Typické denné svetlo na poludnie a svetlo zábleskové má teplotu okolo 5000-7000 K. Pri zatiahnutej oblohe a úplnom vyjasnení dosahuje svetlo najvyššej teploty, a to okolo 8500-12000 K.

Žiarovka denné svetlo

Rozptyl svetla

Čím väčší uhol, tým väčšiu plochu žiarovkou osvetlíte. Vyžarovací uhol udáva, aký široký bude kužeľ svetla. Najväčšia intenzita osvetlenia je uprostred svetelného kužeľa. Čím bližšie k okraju, tým bude nižšia. Na okraji svetelného kužeľa sa pohybuje okolo 50 % max. intenzity.

Faktory ovplyvňujúce uhol vyžarovania

LED čip

Rôzne typy čipov majú rôzne uhly vyžarovania:

  • SMD (surfácia mounted diodes) čipy ako prvé umožnili LED svietenie v širších uhloch – majú štandardne 120° uhol vyžarovania

  • Power LED čipy sú pomocou optiky upravené tak, že svietidlá väčšinou svietia úzko, tzn. 30°–60° 

  • COB (chip on board) sú väčšinou niekde medzi, v závislosti od svietidla od 60° do 120°

  • LED filament, resp. LED vlákno vyžaruje svetlo v 360° ako klasické volfrámové žiarovky

Uhol vyžarovania však nie je daný iba použitým čipom, ale aj optikou, ktorá svetlo koriguje do požadovaného uhla.

Optika

Optika svietidiel môže svetlo buď sústreďovať, tzv. fokusovať, alebo rozptyľovať v priestore. Vďaka použitiu správnej šošovky tak dokážete aj z čipu vyžarujúceho svetlo pod uhlom 45° sústredením dosiahnuť silnejší lúč svetla pod uhlom napr. 8°, ktorý dosvieti na väčšiu vzdialenosť. Takto je to napr. pri fokusovaných reflektoroch, ktoré sa často používajú na osvetlenie vzdialenejšieho cieľa bez oslnenia okolia.

Umiestnenie a smerovanie svietidla

Pri výbere správneho uhla vyžarovania je dôležité vedieť, čo od danej žiarovky alebo svietidla očakávate a kde bude umiestnené.

Ak máte nástenné alebo stropné svietidlo s klasickými žiarovkami E27, ktoré sú zaskrutkované tak, že svietia smerom do stropu (pričom chcete osvetľovať priestor pod svietidlom), je použitie žiaroviek s úzkym uhlom vyžarovania nevhodné. Pri takom svietidle je potrebné použiť žiarovky s čo najširším uhlom vyžarovania, tzn. 270° a viac.

Na druhú stranu do zapustených stropných svietidiel nemá zmysel vyberať žiarovky s uhlom vyžarovania nad 180°, pretože by bolo svetlo z časti zbytočne vyžarované smerom „do stropu“.

Pri bodových svietidlách, pokiaľ chceme uchovať silný lúč svetla a súčasne neoslňovať okolie, je najčastejšou voľbou uhol do 60°. Naopak, ak chceme stropným svietidlom osvetliť priestor, je vhodné vybrať uhol vyžarovania od 90° do 180°.

Vzdialenosť svietidla

Ďalším faktorom na výber správneho uhla vyžarovania je vzdialenosť, z ktorej budeme vybraný priestor osvetľovať. Ak máme nižší strop a chceme osvetliť priestor, použijeme skôr širší uhol vyžarovania. 

Ak máme naopak vysoký strop, tak na osvetlenie rovnakej plochy môžeme použiť svietidlo s užším uhlom vyžarovania. Ale nezabudnite, ak použijete užší uhol, zvýšite intenzitu svetla, ale zmenšíte veľkosť osvetlenej plochy z rovnakej výšky. Tzn. svietidlá musia byť rozmiestnené hustejšie.

Rady na záver

Ide v podstate o sklenenú trubicu, v ktorej býva vákuum a zmes ortuťových pár a argónu. Práve vákuum umožňuje výboj, ktorý produkuje ultrafialové svetlo. Steny sú preto pokryté navyše luminiscenčnou vrstvou, ktorá ďalším procesom toto „neviditeľné“ svetlo premení na svetlo, ktoré ľudské oko vidí.

Svetelný tok sa znižuje s vekom žiarovky, a to prakticky u všetkých technológií zdrojov svetla. Pri kompaktných žiarovkách klesne svetelný tok na iba 30 % pôvodnej hodnoty za jej životnosť. U LED žiaroviek klesne svetelný tok spravidla na 70 % pôvodnej hodnoty ku koncu jej životnosti. V porovnaní s tradičnými žiarovkami totiž LED žiarovky vydržia oveľa dlhšie – ich priemerná životnosť je 30 000 hodín a v prípade využitia v priemysle až 100 000 hodín.

Dôležitý je samozrejme aj druh materiálu, z ktorého je LED žiarovka zhotovená. Sklenená alebo obyčajná plastová konštrukcia (existujú aj teploodvádzajúce plasty) sa používa väčšinou pri najlacnejších LED žiarovkách so spotrebou do 3 W vrátane. Neumožňuje však dostatočný odvod tepla a ak chcete, aby vám takáto žiarovka slúžila dobre a dlho, je vhodné ju umiestniť na také miesta, kde nebude svietiť dlhší čas v kuse (myslí sa v rádoch viacerých hodín).

Hliníková alebo keramická konštrukcia je naopak ideálna pre LED žiarovky s vyššou spotrebou a dlhou dobou nepretržitého svietenia. Tieto materiály umožňujú efektívne chladenie. Používajú sa tak v domácnostiach, ako aj na komerčné účely vo výkladoch obchodov, skladoch, kanceláriách a pod.

S týmito materiálmi súvisí aj vyššia obstarávacia cena, ktorá sa však v tomto prípade oplatí, nakoľko vám zaručí maximálny účinok aj životnosť LED zdroja. Úbytok na svietivosti bude časom iba minimálny.

Ďalšie kategórie osvetlenia

Svietidlá

Svietidlá

  • 127913 produktov

Svietidlá
Záhradné lampy

Záhradné lampy

  • 25888 produktov

Záhradné lampy
Stojacie lampy

Stojacie lampy

  • 6547 produktov

Stojacie lampy
Lampičky

Lampičky

  • 15941 produktov

Lampičky
Svetlá a baterky

Svetlá a baterky

  • 2855 produktov

Svetlá a baterky