Vyrážate na hory prvýkrát a strácate sa v ponuke druhov a veľkostí, alebo zháňate konkrétny druh lyží pre váš špecifický štýl jazdy? V nasledujúcom článku vám poradíme, ako vybrať zjazdové lyže, ktoré splnia vaše potreby a preferencie.
Vyrážate na hory prvýkrát a strácate sa v ponuke druhov a veľkostí, alebo zháňate konkrétny druh lyží pre váš špecifický štýl jazdy? V nasledujúcom článku vám poradíme, ako vybrať zjazdové lyže, ktoré splnia vaše potreby a preferencie.
Ak zháňate univerzálne zjazdové lyže na upravené u neupravené povrchy, zvoľte All mountain lyže. Ponúkajú dobrú stabilitu vďaka šírke lyže 72-90 mm a sú vhodné aj na výlety mimo zjazdovku. Nájdete modely pre všetky typy lyžiarov, od začiatočníkov až po profesionálov.
Freeride
Do voľného terénu mimo zjazdovku sú ideálne freeride lyže, ktoré poskytujú pevnú a stabilnú konštrukciu. Vďaka väčšej šírke lyže pod viazaním (90-130 mm) sa nezaboria do hlbokého snehu a prevezú vás mimo upravené chodníky.
Freestyle
Na triky a skoky v snowparku sa najlepšie hodia freestylové lyže, ktoré sú konštrukčne pripravené na časté dopady, kde si vďaka šírke 80-90 mm pod viazaním zachovávajú stabilitu. Majú zvýšenú špičku a pätu, takže umožňujú vykonávať triky aj smerom dozadu na switch. Hoci je v ich názve jasne uvedené, že ich určenie je na šantenie, môžete na nich jazdiť aj na zjazdovke.
Slalomové
Na ostré carvingové oblúky sú vhodné slalomové lyže, ktoré umožňujú rýchle prepínanie (prechody z jedného oblúka do druhého) a ľahké manévrovanie vďaka užším rozmerom lyže pod viazaním 66-70 mm. Od toho sa odvíja aj dominancia slalomiek na zjazdovkách a upravených tratiach, pretože v mäkkom a rozjazdenom snehu sú nestabilné.
Backcountry
Backcountry lyže sú navrhnuté na trate mimo zjazdoviek do hlbokého a neupraveného snehu, kde im stabilitu zabezpečuje širší stred a robustná konštrukcia odolná voči nárazom, v niektorých modeloch vystužená kevlarom alebo kovom. Ich viazanie je často vybavené mechanizmom na zjazd aj chôdzu, vďaka čomu sa môžete prispôsobiť aktuálnym podmienkam. Sú vhodnejšie pre skúsených lyžiarov, ktorí sa odvážia na zjazdovky aj do divokého terénu.
Ako vybrať skialpové lyže
Skialp lyže možno používať ako zjazdové aj na chôdzu ako bežky. Ich neoddeliteľnou súčasťou sú odnímateľné stúpacie pásy, ktoré sú prispôsobené konkrétnemu typu lyží. Tie sa u skialpových delia väčšinou na tri:
Závodné/Speedtouring - krátke (150-170 cm), úzke (65-70 mm) a ľahké. Ich úlohou je dostať vás čo najrýchlejšie do kopca alebo cez rovinku. Na druhej strane sa na nich ťažšie jazdí z kopca, a to aj pre skúsených jazdcov.
Do terénu/Freeride - robustná a ťažká konštrukcia prispôsobená na stúpanie s tým, že cieľom je zjazd z kopca na neupravenom povrchu a čo najlepší zážitok. Sú dlhšie (170-188 cm) a širšie (85-110 mm) ako lyže na speedtouring.
Skitouring - táto kategória zahŕňa dĺžky a šírky v rozsahu prvých dvoch, pričom ideálna dĺžka je 160-180 cm a šírka lyží pod viazaním 75-95 mm. Tento typ je vhodný pre rekreačných lyžiarov na trati za domom, ale aj pre dobrodruhov, ktorí sa chystajú zdolať akýkoľvek vrchol.
Ako vybrať carvingové lyže
Carvingový oblúk je technika, pri ktorej lyžiar ovláda lyže vytočením špičky a päty do oblúka, čo spôsobí plynulý a dynamický štýl jazdy. Carvingov é lyže sú špecifické zakrivením v tvare do písmena "C". Sú konštruované tak, aby sa dobre držali na hranách a umožnili lyžiarovi ľahko a efektívne rezať oblúky v snehu. Čím menší rádius (polomer vykrojenia hrán) pri lyži, tým väčší carvingový efekt získate. Medzi tieto typy patria Allmountain, Freestyle a Freeride a tiež Allround lyže, ktoré sú vhodné pre začiatočník aj pokročilých lyžiarov.
Milujete ten pocit slobody, keď si to svištíte dole zo svahu? Inšpiráciu, čo všetko by sa vám mohlo hodiť, nájdete na našej stránke V ústrety zjazdovému lyžovaniu.
Ako vybrať lyže podľa lyžiara?
Dámske
Dámske zjazdové lyže sú spravidla ľahšie a mäkšie, viazanie býva posunuté k špičke a ľahšie sa ovládajú. Hodia sa predovšetkým pre začiatočníčky a drobnejšie lyžiarky. Hoci sa niektorým môže zdať, že ide o menej kvalitné lyže, dnes to už dávno neplatí. Sú naopak konštruované na pohodlnú a bezpečnú jazdu s ohľadom na fyziologické rozdiely medzi ženami a mužmi, ako je napríklad rozloženie ťažiska v oblúku. Dôležité je vždy zvoliť správnu dĺžku lyže.
Pánske zjazdové lyže majú väčšinou väčšie rozmery (stred lyže a dĺžka), aby lepšie držali stabilitu pri väčšom zaťažení. Najvýraznejší rozdiel je však väčšinou v dizajne lyží, pretože výrobcovia sa čoraz častejšie zameriavajú na unisex modely, ktoré poslúžia všetkým bez rozdielu.
Ako vybrať detské lyže?
Detské zjazdové lyže majú nižšiu hmotnosť a sú vyrobené z pružnejších materiálov, aby boli ľahšie ovládateľné. Líšia sa tiež viazaním, ktoré je ľahšie nastaviteľné a bezpečnejšie. Niektoré lyže pre najmenších môžu obsahovať špeciálne bezpečnostné prvky, ako sú odolné hranoly alebo zaoblené konce, ktoré znižujú riziko úrazov pri pádoch alebo zrážkach s ostatnými lyžiarmi. Dĺžku lyže voľte zhruba o 15 cm kratšiu, než je výška dieťaťa – mali by siahať približne po bradu.
Lyže pre začiatočníkov by mali mať dobrú stabilitu a ľahké ovládanie - vyberajte teda lyže s väčšou šírkou pod viazaním a menšou tuhosťou. Malo by ísť aj o univerzálne lyže, ako napríklad All mountain, alebo Allround. Dĺžku vyberajte skôr kratšiu - lepšie sa ovládajú v zákrutách a uistite sa, že majú bezpečnostné viazanie, ktoré uvoľní topánku v prípade pádu.
Parametre
Dĺžka lyží
S kratšími lyžami sa ľahšie manipuluje, takže sa hodia na jazdu v kratších oblúkoch. Dlhšie lyže poskytnú lepšiu stabilitu pri rýchlejších zjazdoch s pretiahnutými oblúkmi. Pre menej pokročilých lyžiarov sú vhodnejšie kratšie lyže. Všeobecne by vám mali siahať po bradu, čo je dĺžka o cca 10–15 cm menšia, než je výška vašej postavy. Aj to sa však môže líšiť podľa typu lyže a vašich schopností – All mountain alebo freeridové sú často oveľa dlhšie. Dôležitú úlohu zohráva aj hmotnosť lyžiarov. Ľahší jazdci by mali voliť skôr kratšie lyže, ťažšií a vyšší lyžiari potrebujú dlhšie lyže.
Na jazdu na upravených zjazdovkách sa hodia užšie lyže cca do 75 mm šírky, s ktorými si ľahšie manévruje a sú rýchlejšie. Širšie lyže sa hodia zase na neupravený povrch, kam sa nezaboria a poskytujú väčšiu stabilitu.
Dôležitá je aj celková geometria, teda šírka stredu, špičky aj päty (sidecut):
Čím širšia špička, tým ostrejšie zvládnete oblúk.
Čím širší stred, tým väčšia stabilita v hlbokom snehu.
Čím užšia päta, tým jednoduchší bude výjazd z oblúka.
Rádius
Táto geometrická hodnota (r) sa udáva v metroch a označuje mieru vykrojenia lyže. Viac vykrojené lyže (s menším rádiom) ľahko dostanete do oblúka, pri priamej jazde však poskytujú horšiu stabilitu. U lyží s väčším rádiom naopak musíte vyvinúť viac snahy pre jazdu v oblúku, ale pri priamej jazde sú istejšie. Zjednodušene platí, že čím menší rádius (napr. 10–12 m), tým lepšie lyže zatáčajú, priame zjazdy však zvládajú horšie.
Typ lyže
Rádius
Šírka stredu lyže
Allmountain
13–17 m
72–90 mm
Allround
12–16 m
68–75 mm
Freestyle
14+ m
80 – 90 mm
Freeride
15+ m
90–130 mm
Slalom
11–13 m
66–70 mm
Prehnutie
Pozdĺžne prehnutie sa delí na tradičný camber alebo modernejší rocker:
Camber znamená klasické vyklenutie s najvyšším miestom pod stredom lyže.
Rocker typ ponúka zdvihnutie špičky alebo päty od podložky nahor.
Klasické camber konštrukcie dnes nájdeme iba u závodných lyží.
Na upravené zjazdovky bývajú časté kombinácie camberu a rockeru. Rocker prehnutie bolo primárne určené na zjazdy mimo zjazdovku. Pre svoje vlastnosti ľahkého zatáčania si však našlo priaznivcov aj pri klasických zjazdových lyžiach. Jeho výhodou je univerzálne použitie do rôznych terénov a potrebná stabilita.
Tvrdosť
Tvrdosť (flex) ukazuje, ako veľmi sa dá lyža prehnúť, čo má významný vplyv na zjazd a manipuláciu. Skúsenejší lyžiari by mali voliť tvrdšie lyže, naopak začiatočníci volia mäkšie prevedenie. Tvrdosť je daná materiálom jadra.
Po každom zjazde lyže osušte do sucha, hrany a sklznicu môžete občas natrieť silikónovým olejom, čím zabránite korózii. Po sezóne odporúčame lyžiam dopriať dôkladný servis, ktorý vyžaduje predovšetkým zarovnanie a voskovanie sklznice a hrán. Stretnúť sa môžete so strojovým alebo ručným servisom.
Strojový servis býva obvykle presnejší, avšak drahší, a navyše sa pri ňom z lyží stráca viac materiálu, teda sa skracuje ich životnosť. Ručný servis môžete oproti tomu vykonávať vy sami. Navyše aj pri stroji je potrebné správne nastavenie, jeho samotná prítomnosť zárukou kvality nie je. Vždy preto zverujte svoje lyže iba do overených servisov.
Ako zistím, že moje lyže potrebujú voskovanie?
To, že vaše lyže potrebujú voskovanie, zistíte podľa horšej ovládateľnosti, zadrhávania a celkovo inej jazdy, než na akú ste zvyknutí. Okrem toho, ak lyže začnú vysychať, situácia sa ešte zhorší. Častejším voskovaním preto nič nepokazíte.
Nabrúsenie hrán lyže vyžadujú vtedy, keď pri jazde nemajú dostatočnú stabilitu. Najviac sa to prejavuje na tvrdšom a namrznutom podklade. Kontrolujte tiež výskyt korózie na hranách. Pokiaľ sa korózia objaví, je potrebné brúsenie vykonať čo najskôr.
Zvládnem si namontovať viazanie?
Montáž viazania by mala nastať obvykle už priamo v obchode alebo v servise, trúfnuť si na to môžete aj sami. Ak máte správne vybrané viazanie na dosku lyží, často sa zaobídete aj bez náradia. Podľa manuálu nasuniete a pricvaknete zvlášť špičku aj pätu. Pokiaľ viazanie neumožňuje jednoducho nasunúť diely, bude potrebné zaskrutkovať pomocou skrutiek, ktoré budú súčasťou balenia.
Čo potrebujem vedieť, než vyrazím lyžovať?
Každý lyžiar by mal poznať Lyžiarske bezpečnostné desatoro:
Ohľaduplnosť – lyžiar jazdí tak, aby neohrozil seba ani ostatných.
Primeraná rýchlosť – lyžiar volí takú rýchlosť, ktorá zodpovedá jeho skúsenostiam, stavu zjazdovky a počasiu.
Sledovanie prevádzky – lyžiar si uvedomuje možné nebezpečenstvo zrážky s iným zjazdárom napr. pod svahom a podľa toho upravuje smer jazdy.
Predbiehanie – nezáleží, či sprava, alebo zľava, ale v ždy s dostatočným odstupom.
Kríženie cesty – kto vchádza na zjazdovku, musí skontrolovať všetky smery nad i pod sebou, rovnako tak, ak sa chystá zastaviť.
Zastavenie - ak existuje iná možnosť, lyžiar nesmie zastaviť uprostred zjazdovky, na prejazdoch alebo pod horizontom. Ak dôjde na týchto miestach k pádu, musí čo najrýchlejšie prejsť ku kraju.
Stúpanie - lyžiar, ktorý stúpa po zjazdovke hore alebo pešo dole, volí vždy krajné časti trate.
Značenie – pokiaľ sa na zjazdovke nachádzajú špeciálne značky, príkazy smeru, zákazy a iné signalizácie, lyžiar ich vždy musí rešpektovať.
Svedok nehody – musí poskytnúť pomoc, pokiaľ to nie je v rozpore s ohrozením vlastného zdravia.
Identifikácia – účastník nehody, vrátane svedkov, je na požiadanie poverenej osoby (horskej služby, lekárov) povinný poskytnúť osobné údaje.