Zváračky oceníte vo chvíli, keď potrebujete opraviť plot, postaviť bránku alebo vyrobiť inú záhradnú konštrukciu. Skrátka v okamihu, keď je nutné neoddeliteľne spojiť 2 rôzne materiály. Aj keď ju pravdepodobne nevyužijete každý deň, svoje miesto v dielni si zváračka celkom určite zaslúži. Urobte si pred kúpou jasno s naším radcom Ako vybrať zváračku.
Zváračky oceníte vo chvíli, keď potrebujete opraviť plot, postaviť bránku alebo vyrobiť inú záhradnú konštrukciu. Skrátka v okamihu, keď je nutné neoddeliteľne spojiť 2 rôzne materiály. Aj keď ju pravdepodobne nevyužijete každý deň, svoje miesto v dielni si zváračka celkom určite zaslúži. Urobte si pred kúpou jasno s naším radcom Ako vybrať zváračku.
Zváračka plastov (polyfúzna) je špeciálny typ, ktorý je určený na plastové rúrky. Kvôli tomu by nemal chýbať vo výbave inštalatérov alebo údržbárov a samozrejme každého, koho čaká rekonštrukcia domu.
Ide o ideálny prístroj na prácu v stiesnených priestoroch. Tieto zváračky môžete použiť na všetky termoplasty využívané pri montáži plastových potrubí.
Trafozváračka pracuje na striedavý prúd a stačí jej bežná dom áca zásuvka na 230 V s ističom aspoň 16 A. Rovnako pre elektródy tejto zváračky platí, že musia byť určené pre striedavý prúd.
Stroj ponúka veľmi jednoduché ovládanie a jednoduchú konštrukciu, kedy vo vnútri nie je prakticky žiadna elektronika. Tieto modely sú typické vysokou hmotnosťou. Pri výbere sa vždy uistite, že prístroje majú dostatočne kvalitný ventilátor a tepelnú poistku.
Invertorová zváračka je v porovnaní s predchádzajúcim typom mnohonásobne ľahšia. Vo vnútri nájdete spínaný zdroj, ktorý premieňa striedavé napätie zo zásuvky na vysokofrekvenčné napätie, ktoré ďalej usmerňuje.
Aj vďaka tomu sú prístroje také ľahké, že ich môžete často aj zavesiť cez rameno. Obsahujú množstvo elektroniky a ďalších funkcií.
Zváračka pracujúca s technológiou MIG/MAG (Metal Inert Gas – Metal Active Gas) môže byť v slovenčine niekedy trochu nepresne označená ako zváračka CO₂.
Prídavný materiál sa dostáva k zvaru podávacím zariadením, taví sa elektrickým oblúkom a samotný tavný kúpeľ je chránený invertným alebo aktívnym plynom. Môžete sa stretnúť aj s pojmom zváranie v ochrannej atmosfére. Tento spôsob je ideálny na zváranie jokloviny, oceľových plechov a na opravy karosérií. Zvar je estetický.
Zváračka na elektródy a jej technológia MMA (Manual Metal Arc) je asi najpoužívanejšia na domáce použitie. Jedná sa takmer výhradne o invertory, dnes už len výnimočne narazíte na MMA trafozváračku.
Prístroj zvára elektrickým oblúkom s použitím obaľovaných zváracích elektród. Zvládne tak oceľ, nerez aj hliník. Výsledný zvar nemusí pôsobiť úplne esteticky. V domácej dielni si väčšinou vystačíte s jednou fázou, výkonom cca 160 A a elektródami s priemerom 2,5 až 3,2 mm.
Model s touto technológiou sa nazýva zváračka TIG. Je perfektná na zváranie tenkých materiálov a čisté zvarenie všetkých druhov uhlíkovej ocele s obsahom zliatin, ocelí s obsahom medi, niklu alebo titánu a ich zliatin.
Oblúk sa udržiava medzi horákom, netaviacou sa volfrámovou elektródou a, samozrejme, základným materiálom. Taviaci kúpeľ je chránený inertným plynom - argónom, preto aj vyššie uvedené označenie.
Zváračka na plnený drôt vyžaduje zvárací drôt tvorený obalom (trubičkou) z kovu a práškovou náplňou. Tá pritom dokáže plniť zvláštne funkcie. Drôty môžu disponovať ochranou, inak povedané dokážu pri horení oblúka vytvárať vlastnú ochrannú atmosféru. Vzduch sa tak nedostane k tavnému kúpeľu.
Do kategórie s príkonom do 2 000 W patrí väčšina polyfúznych zváračiek. Na bežné domáce zváranie postačí príkon od 2 000 do cca 5 000 W. Zváračky s príkonom nad 6 500 W už väčšinou spadajú do kategórie modelov s profesionálnym použitím.
Maximálny zvárací prúd
Väčšinu tenších materiálov, ktoré nájdete v dielni alebo okolo domu, zvaríte s využitím 100 A. Výrobcovia však na trh dodávajú modely s vyššími hodnotami kvôli rezerve. Preto ak narazíte na trafozváračku s hodnotou max. zváracieho prúdu 160 A, bude vám s najväčšou pravdepodobnosťou stačiť.
Od 250 A nájdete často profesionálnejšie prístroje so širokým spektrom funkcií, ktoré sú určené predovšetkým na priemyselnú výrobu.
Zaťažovateľ (využiteľnosť výkonu)
Toto je pravdepodobne najdôležitejší parameter pre každú zváračku a udáva, ako dlho ju môžete používať bez toho, aby sa spustila ochrana proti prehriatiu.
Zaťažovateľ alebo výkonová využiteľnosť sa odvodzuje od 10 minútových zváracích intervalov. Podľa percentuálnej hodnoty sa dozviete, koľko minút môžete zvárať a koľko minút musí zváračka chladnúť.
V reáli vyzerá údaj napr. takto: 20 % pri 140 A znamená, že prúdom 140 A môžete zvárať iba 2 minúty (20 %) a 8 minút musí stroj odpočívať a chladiť sa (zvyšných 80 % do 10 minút).
Veľkosť a hmotnosť
Pri výbere premýšľajte, ako zváračku najčastejšie užívate. Vo chvíli, keď zváračka neopustí vašu dielňu, nevadí ani hmotnosť cez 20 kg. Profesionálnejšie stroje môžu pritom vážiť aj viac ako 90 kg. Bývajú však vybavené kolieskami pre prípadný transport.
Ergonómia
Zamerajte sa na káble a ovládacie prvky. Pri kábloch si postrážte ich dĺžku a vyvedenie, aby vám neprekážali. To isté platí samozrejme aj pre prívodný kábel. S ovládacími prvkami budete často manipulovať v rukaviciach, preto by mali byť dostatočne robustné a klásť primeraný odpor tak, aby nemohlo dôjsť k nechcenej zmene.
V ideálnom prípade si zváračku pred jej zakúpením vyskúšajte, aby ste zistili, či vám dobre padne do ruky. Ak to nie je možné, nezabudnite si pozrieť recenzie používateľov na našich stránkach.
Hrúbka materiálu
U tenších materiálov môžete siahnuť po prístrojoch s menšou hodnotou prúdu a tiež elektródy môžu byť užšie. Potreby väčšiny bežných užívateľov uspokoja stroje s prúdom cca 130 A (údaj je bežne udávaný v samotnom názve zváračky). Priemer elektród sa potom pohybuje od 1 do 4 mm. Na tenké materiály do hrúbky 2 mm postačí prúd 60 A a priemer elektródy zvoľte 2,5 mm.
Situácia je analogická pri zváraní úplne studeného materiálu, kedy aj zvárací prúd musí byť vyšší. Naopak s rastúcou teplotou alebo viacvrstvovým zvarom by ste mali prúd znižovať.
Ako vybrať zváračku vzhľadom k funkciám
Regulácia výkonu a teploty vzduchu - Funkcia, ktorú nájdete najčastejšie u polyfúznych zváračiek plastov. V závislosti od priemeru zváranej rúrky môžete plynule meniť teplotu vzduchu. To znamená kvalitnejší zvar a zároveň úsporu energie. Teplotu môžete meniť od 0 °C alebo od určitej hodnoty (napr. 100 °C).
Arc Force - Zváračka dokáže regulovať prúd podľa vzdialenosti od zváraného materiálu. To je ideálne pre každého zvárača, ktorý nedokáže udržať konštantnú vzdialenosť elektródy od materiálu, ale napriek tomu vyžaduje rovnomerný zvar.
Anti Stick - Funkcia brániaca prilepeniu elektródy k zváranému materiálu. Dôvodom je obmedzenie zváracieho prúdu pri zapaľovaní oblúka.
Hot Start - Ide o obvod, ktorý pri štarte sám nastaví parametre tak, aby uľahčil zapálenie oblúka.
Soft Start - Zjednodušene ide o reguláciu nábehu drôtu. Pri zapínaní veľkých transformátorov totiž môže počiatočný magnetizačný prúd dosiahnuť až desaťnásobok menovitého prúdu. Soft štart tento nárazový prúd úspešne obmedzuje.
Mikrospínač v rukoväti - Ide predovšetkým o bezpečnostný prvok, kedy po odložení zváračky prechádza stroj do stavu čakania alebo sa vypne.
Displej - Displeje na zváračkách alebo invertoroch môžu ukazovať rôzne informácie. Od najjednoduchších, kedy vidíte iba hodnoty prúdu, až po komplexné displeje. Tie sú schopné zobraziť zváracie programy, percentuálne využitie, čas zvárania atď.
Integrovaný ventilátor - Ventilátor je súčasťou ochrany proti prehriatiu. Aktívne sa podieľa na znižovaní teploty a vy nemusíte čakať zbytočne dlho, než budete môcť opäť pracovať.
Príslušenstvo
Ochranné pomôcky
Zváranie nie je bez rizika. Pracujete s vysokým prúdom aj vysokými teplotami. Okolo odletujú iskry a pohľad priamo do zvaru je ľudským očiam nebezpečný. Preto na trhu existuje veľké množstvo bezpečnostných pomôcok.
Medzi najdôležitejšie patria zváračské kukly a štíty, ktoré môžu byť aj samostmievacie. Nevyhnutné sú tiež robustné rukavice, ktoré môžu zakryť aj celé predlaktia. Z odolnej kože sa vyrábajú aj zváračské zástery. A príjemným detailom môže byť aj zosilnená ochrana kabátov v miestach, kam najčastejšie dopadajú iskry.
Riešia problém prehriatia prístroja a sú typicky kompatibilné pre viac modelov. Samotné ochladzovanie sa dosahuje kvapalinou, pričom rozdiel na vstupe a výstupe môže byť 10 až 18 °C v závislosti od výkonu. Nevýhodu predstavuje vyššia cena, ktorá sa pohybuje od 400 € vyššie. Obľúbená zváračka na vodu zaisťuje svoje chladenie vodou.
Pokiaľ budete používať predlžovací kábel, je potrebné dodržať niekoľko zásad, inak môže dochádzať k úbytku napätia a zváračka bude vynechávať, alebo nebude fungovať vôbec. Priemer prívodných vodičov a predlžovacích šnúr musí byť min. 2,5 mm², a následne môže byť max. dĺžka predlžovačky až 50 m. Pamätajte, že pri samotnom zváraní nesmie byť nikdy navinutá na bubne.
Zváracie káble prenášajú výkon zváračky na miesto zvárania, výberu by ste tak mali venovať rovnakú pozornosť, ako samotnému stroju. Dnes sa používajú výhradne káble s medeným jadrom. Riešiť budete predovšetkým prierez jadra, prúdovú zaťažiteľnosť a dĺžku kábla. Na domáce použitie bude bohato stačiť priemer jadra 50 mm², čo umožňuje prácu so zaťažením 225 A a kábel môže byť až 23 m dlhý. Ďalej platí, že čím väčší priemer, tým je možná väčšia prúdová zaťažiteľnosť.
Samotný zvar sa označuje ako zvarová húsenica. Tá by mala byť vždy plochá a s plynulými prechodmi do samotného materiálu. Pokiaľ nájdete vysokú húsenicu a ostrý prechod, môže byť príčinou malý zvárací prúd a takýto zvar by ste mali odstrániť. Rovnako tak môžete naraziť na zavarenú trosku – aj tu je na vine malý prúd alebo nesprávne vedenie elektródy.
Pokiaľ budú zvary skryté, nezáleží na tom, ako vyzerajú, a prioritu bude mať skôr maximálna pevnosť. Avšak v okamihu, keď budú na povrchu, bude dôležitá aj ich estetika. Ak nechcete strusku obrusovať, vyberte si modely s technológiou zvárania TIG, prípadne so zváraním v ochrannej atmosfére plynu, aby ste dosiahli maximálnu hladkosť.
Servis a údržba
Zváračku predovšetkým udržujte v čistote a v suchu. Zároveň berte do úvahy, že vnútorné súčiastky sú aktívne chladené vzduchom a ventilátor do zváračky zanáša rôzne drobné čiastočky a nečistoty. Tie zároveň sadajú na chladiace telesá a znižujú ich výkon.
Pokiaľ budú nečistoty kovové, môže dokonca dôjsť ku skratu a zničeniu zváračky. Jednotlivým súčiastkam samozrejme neprospieva ani vlhkosť. Preto je nevyhnutné pravidelné čistenie vnútrajška aspoň raz mesačne. Bezpodmienečné minimum je raz za rok, kedy treba zároveň dotiahnuť všetky silové spoje.