Prevažná väčšina stolných počítačov a notebookov disponuje nejakým systémom chladenia. Bez jeho prítomnosti by sa jednotlivé komponenty ako sú procesory a grafické karty neustále prehrievali a časom potom prestali fungovať. Do útrob počítača preto prostredníctvom vetráčikov prúdi studený vzduch a ten horúci je odvádzaný von. Čo to všetko má spoločné s čistením počítača?
Čo sa stane, keď počítač čistiť nebudem?
No dovnútra sa so vzduchom nenápadne vkráda aj prach. Prach, ktorý sa pomaly všade usadzuje a kvôli ktorému prestáva byť chladenie efektívne. Počítač nie je (úplne) hlúpy - vyššie teploty si hneď všimne a bude sa ich snažiť kompenzovať vyššími otáčkami vetráčikov (neobvyklá hlučnosť počítača je tak dobrým ukazovateľom času na upratovanie). To však povedie len k tomu, že sa dovnútra dostane ešte viac prachu. Čím viac prachu, tým horšie chladenie. A čím horšie chladenie, tým vyššie teploty a tým vyššia šanca, že sa niečo pokazí.
Typickým dôsledkom zaprášeného vnútrajška počítača je tzv. thermal throttling. To je stav, kedy sa počítač v obave z možného poškodenia rozhodne znížiť výkonnosť svojich komponentov.
V kocke, ak sa nebudete o svojho počítačového pracanta pekne starať, stane sa z neho hlučný a nevýkonný slaboch a v najhoršom aj nefunkčný zombík. Teda počítač na nepoznanie od zariadenia, ktoré ste si pôvodne za svoje ťažko zarobené prostriedky zakúpili. A to by bola škoda, no nie?
Ako často počítač čistiť?
Preto je nutná jeho pravidelná údržba. Skriňa počítača (respektíve šasi notebooku) je dobré utrieť alebo povysávať (s citom) aspoň raz týždenne. Vnútro sa potom oplatí upratať priemerne každý polrok, záleží na prašnosti prostredia a na tom, ako intenzívne svoj počítač používate. Myslite na to, že čím častejšie ho budete upratovať, tým ľahšie to bude. Po dvoch rokoch tam na vás naopak bude čakať dosť nepríjemné prekvapenie, s ktorým budete bojovať pokojne aj celý deň.