Čistenie zlata na 9 spôsobov a ďalšie rady týkajúce sa starostlivosti o zlato

Máte doma zlaté šperky, ktoré nosíte denne, alebo cenné kúsky uschované na výnimočné príležitosti? Potom sa musíte naučiť, ako sa o ne správne starať, aby ste zachovali ich lesk na dlhý čas. Prečítajte si, aké zásady treba dodržiavať pri nosení šperkov a ako uchovávať drahý kov, aby vydržal celý život. Dozviete sa tiež, ako efektívne čistiť zlato pomocou jednoduchých metód a ingrediencií, ktoré už pravdepodobne máte doma. Ako na to?

Máte doma zlaté šperky, ktoré nosíte denne, alebo cenné kúsky uschované na výnimočné príležitosti? Potom sa musíte naučiť, ako sa o ne správne starať, aby ste zachovali ich lesk na dlhý čas. Prečítajte si, aké zásady treba dodržiavať pri nosení šperkov a ako uchovávať drahý kov, aby vydržal celý život. Dozviete sa tiež, ako efektívne čistiť zlato pomocou jednoduchých metód a ingrediencií, ktoré už pravdepodobne máte doma. Ako na to?

Doba čítania 4 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Tipy na čistenie zlata a jeho skladovanie

  1. Po každom použití šperky umyte mydlovú vodou a aj iné zlaté predmety často čistite vhodnými prostriedkami.

  2. Citlivé kúsky, šperky s drahými kameňmi alebo kovy v zlom stave vždy radšej zverte do rúk profesionálom v klenotníctve.

  3. Používajte iba mäkké handričky, kefky alebo hubky.

  4. Zabráňte jeho kontaktu s agresívnymi chemikáliami, bielidlami, chlórom alebo abrazívnymi prostriedkami (napr. zubná pasta).

  5. Na šperky nepoužívajte parfumy, krémy, oleje ani iné kozmetické prípravky. Prípravky radšej aplikujte ešte pred ich nasadením.

  6. Jednotlivé kúsky skladujte oddelene v mäkkých vrecúškach, šperkovnici alebo škatuľke so samostatnými priehradkami, aby sa navzájom nedotýkali.

  7. Vyhnite sa dlhodobému vystaveniu vlhkosti, potu a priamemu slnečnému žiareniu. Pred sprchovaním, opaľovaním alebo saunovaním, ale aj na noc šperky odložte.

Ako ich vyčistiť 9 spôsobmi

Mydlová voda

Do teplej vody pridajte pár kvapiek jemného mydla a do roztoku namočte zlaté predmety. Nechajte 15 minút odpočívať a potom dočistite kefkou s mäkkými štetinami, handričkou alebo špongiou. Opláchnite čistou vodou a osušte.

Jedlá sóda

Vytvorte pastu z jedlej sódy a vody v pomere 1:1. Naneste ju na kov, jemne ju votrite do všetkých záhybov a znečistených plôch a pomocou handričky alebo mäkkej kefky vyčistite. Potom pastu dôkladne opláchnite a predmety osušte.

Na zlato by mala fungovať aj metóda s jedlou sódou a alobalom opísaná v článku: Ako čistiť striebro  

Ako čistiť striebro

Citrónová šťava alebo roztok z kyseliny citrónovej

Šťavu nakvapkajte priamo na zašpinené plôšky zlata, nechajte niekoľko minút pôsobiť a potom riadne umyte a vysušte.

Kyselinu citrónovú zmiešajte s vodou tak, aby vznikla tekutina podobná citrónovej šťave. Do tohto roztoku šperky alebo dekorácie z pravého zlata namočte, nechajte zhruba 5 minút pôsobiť a potom opláchnite a osušte.

Tip: Týmto spôsobom by ste sa mali zbaviť modrých a zelených odtieňov.

Ďalšie menej obvyklé babské rady – popol a pivo

Zmiešajte cigaretový popol s vodou tak, aby vznikla pasta. Potom jemne potierajte povrch zlata, kým sa nečistoty neodstránia. Kov neotierajte ani nedrhnite hrubými hubkami alebo tvrdými kefkami, aby ste predišli nezvratným škrabancom. Pastu dôkladne umyte a vysušte.

Do svetlého piva stačí šperky alebo iné zlaté predmety na noc namočiť, potom ich dočistiť handričkou, opláchnuť a vysušiť.

Alkohol

Denaturovaný alkohol patrí medzi základné pomôcky na čistenie zlata. Stačí ho nakvapkať na handričku (alebo do nej látku rovno namočiť) a potom ním prechádzať po povrchu kovu. Nechajte uschnúť na vzduchu, alkohol nie je potrebné oplachovať. Túto údržbu by ste mali vykonávať pravidelne aspoň raz mesačne.

Čpavok

1 diel amoniaku rozmiešajte v 6 dieloch vody. Zlato vložte do roztoku a nechajte ho v ňom maximálne 1 minútu. Potom vyberte, ihneď umyte a osušte.

Špeciálne prípravky a pomôcky

Roztoky, handričky a hubky špecificky určené na čistenie zlata patria medzi najosvedčenejšie možnosti. Dajú sa ľahko kúpiť a navyše u nich nehrozí možné poškodenie materiálu. Pri ich použití vždy dbajte na rady na obale produktu.

Tekutiny a peny väčšinou slúžia na potretie zlata alebo na priame namáčanie na danú dobu. V prípade handričiek, špongií a vaty sa čistenie dosiahne jemným trením povrchu kovu.

Ultrazvuková čistička

Pri používaní tohto prístroja vždy dodržiavajte pokyny výrobcu. Spravidla sa postupuje vliatím vody do vnútornej nádoby a pridaním čistiaceho prostriedku. Potom sa vložia predmety tak, aby sa nedotýkali, a prístroj sa zapne na vopred určený čas.

Tento postup sa však neodporúča pre šperky s krehkými drahými kameňmi, perlami alebo opálmi. My by sme sa ultrazvuku vyvarovali u všetkých kameňov, pretože vplyvom vĺn môže dôjsť k ich uvoľneniu aj poškodeniu.

Postup pre biele zlato

Na údržbu tohto typu kovu platia rovnaké pravidlá aké sú uvedené vyššie. Môže sa umývať mydlovou vodou a v prípade silného znečistenia špeciálnymi prípravkami, jedlou sódou alebo ultrazvukom. Ak je kov vo veľmi zlom stave, obráťte sa na klenotníctvo, kde si s ním poradia a vy nebudete riskovať nenávratné poškodenie.

Biele zlato je vhodné nechať ošetriť ródiom, ktoré zvýši jeho lesk, ale aj odolnosť voči vonkajším vplyvom a poškodeniu. Túto možnosť hľadajte už pri kúpe nových kúskov alebo sa obráťte na klenotníctvo.

Čo so sčernetým zlatom?

Sčernenie zlata nebýva spôsobené s kovom ako takým, ale látkami, ktoré sa do neho pridávajú s cieľom upraviť jeho vlastnosti. Napríklad striebro, meď, nikel alebo zinok môžu časom oxidovať, čo spôsobuje zmenu farby. Ďalšou príčinou môže byť usadzovanie nečistôt, reakcie kovu s chemikáliami a inými prvkami (napr. sírou) alebo s vaším potom.

Na odstránenie tohto nežiaduceho zafarbenia odporúčame postupovať podľa vyššie uvedených metód. Ak je však kov vo veľmi zlom stave alebo metódy čistenia nefungujú, odovzdajte ho profesionálom v klenotníctve.

Mohlo by vás zaujímať: