Začnime niekoľkými odporúčaniami, ktoré je možné aplikovať na viac-menej ktorýkoľvek notebook, bez ohľadu na to, či ho poháňa Windows, Linux alebo macOS.
Zbavte sa prachu
Skôr ako sa pustíme do čistenia softvéru, musíme spomenúť čistenie hardvéru. Notebooky sú v tomto ohľade často zanedbávané, hoci sú neuveriteľne náchylné na usadzovanie prachu. Ich tenké konštrukcie majú priestor len pre malé a slabé ventilátory a s veľkými nánosmi prachu si jednoducho neporadia. Časom nevyhnutne prestanú účinne chladiť, teplota komponentov sa zvýši a ich výkon klesne.
Riešenie je jednoduché - musíte notebook pravidelne rozoberať a vyčistiť. Ako to urobiť a čo k tomu budete potrebovať, sa dočítate v článku Ako vyčistiť notebook?
Rozumné správanie používateľa
Teraz sa pozrime na to, čo všetko môžete urobiť, aby bol váš počítač rýchlejší v samotnom systéme.
Najprv sa zamyslite nad svojím používateľským správaním. Nezdá sa to, ale notebook je citlivé zariadenie. Nie z emocionálneho, ale z technického hľadiska. A ako k takému sa k nemu musíte aj správať. Čoho sa to konkrétne týka? Napríklad nemôžete mať neustále otvorené desiatky aplikácií a stovky okien prehliadača. Ak ich nepoužívate, zatvorte ich.
Z času na čas počítač vypnite alebo reštartujte. Sú používatelia, ktorých notebook bol naposledy vypnutý, keď ho ako nový vytiahli zo škatule.
Každý notebook disponuje rôznymi režimami. Typicky existuje aspoň režim úspory energie a režim vysokého výkonu. A môže sa stať, že sa režim prepne automaticky (typicky po odpojení zo zásuvky) a váš notebook sa v dôsledku toho spomalí. V systéme Windows môžete režim zmeniť späť do pôvodnej podoby (a nastaviť všetko u neho všetko potrebné) kliknutím na ikonu batérie v pravom dolnom rohu obrazovky.