Prvý Apple iPhone s prívlastkom „SE“, teda „Special Edition“, sa objavil v roku 2016 a predstavoval prvý oficiálne „dostupný“ iPhone. Teda akúsi odľahčenú verziu s podobným alebo rovnakým výkonom, ale so starším šasi. Dnes už skratka „SE“ nemá žiadny význam a vzhľadom na zameranie telefónu je v rámci sprehľadnenia portfólia premenovanie logickým krokom. Novinka teda nesie označenie aktuálneho modelu iPhone 16 a posledné malé „e“ na konci znamená, že ide o odľahčený základný model a vstup do sveta iOS.
Veľkou zmenou je dizajn. Posledné dva modely iPhone SE rešpektovali starý dizajn z čias napr. iPhone 7 alebo iPhone 8. Chýbalo im FaceID, výrez v displeji alebo rovno Dynamic Island, nemali hranatý dizajn, zato mali obrovský rám okolo displeja a čítačku odtlačkov prstov TouchID. Na prvý pohľad bolo jasné, že ide o najlacnejšie telefóny z tohto radu.

Teraz konečne dostal najdostupnejší iPhone nový hranatejší dizajn a výrez v novom OLED displeji, čo znamená, že TouchID v koliesku pod displejom už nadobro zmizlo a odomykať telefón je možné už len cez FaceID, alebo číselné heslo. Ak sa dobre pozriete, spredu si iPhone 16e môžete pomýliť s iPhone 13, pretože oba modely disponujú rovnako veľkým výrezom v 6,1" displeji, ktorý stále nedisponuje 120 Hz frekvenciou (čo však platí aj pre citeľne drahšie iPhone 16).
Rozdiel, ktorý si všimnete medzi iPhonom 13 a novým iPhone 16e, je bok telefónu, na ktorom, po vzore iPhone 15 Pro (Max) a nových iPhone 16, nenájdete prepínač tichého režimu, ale nové Akčné tlačidlo, ktoré je možné v iOS modifikovať. Zadná strana je sklenená a obligátne na nej nájdete len jeden snímač, čo je ďalšia designová zmena oproti iPhone 13.

Ako veľký nedostatok, ktorým sa spoločnosť Apple snažila znížiť cenu iPhone 16e, je absencia MagSafe, ktorá je s nami od roku 2020, a je potrebné povedať, že sa jedná o praktickú vychytávku, ktorú si už mnohí neodmysliteľne spájajú s Apple iPhone. Keďže iPhonu 16e táto funkcia chýba, má aj výrazne pomalšie bezdrôtové nabíjanie (7,5 W). Mnohí sa môžu pokúsiť kompenzovať funkciu MagSafe kúpou puzdra s magnetmi, ale rýchlejšie bezdrôtové nabíjanie tým nevykompenzujú.