Netrápte sa s bolesťou chrbta

Postavíte sa od práce na notebooku a cítite pichanie pod lopatkou, o bolesti krčnej chrbtice ani nehovoriac. Ráno leziete z postele a zrazu sa nemôžete už ani narovnať. Zase ten boľavý chrbát! Ako boj s bolesťou chrbta vyhrať a ako sa jej nabudúce vyhnúť?

Postavíte sa od práce na notebooku a cítite pichanie pod lopatkou, o bolesti krčnej chrbtice ani nehovoriac. Ráno leziete z postele a zrazu sa nemôžete už ani narovnať. Zase ten boľavý chrbát! Ako boj s bolesťou chrbta vyhrať a ako sa jej nabudúce vyhnúť?

Doba čítania 8 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Prečo vás bolí chrbát?

Bolesť chrbta môže mať mnoho príčin. Medzi najčastejšie patrí sedavé zamestnanie a málo pohybu. Znie to ako klišé, ale je to tak. Pokiaľ 8 hodín denne 5 dní v týždni presedíte za stolom, ešte navyše na úplne nevhodnej alebo zle nastavenej stoličke, na chrbte sa to logicky podpíše. Po stresujúcej práci nemáte na šport chuť, tak si sadnete do vysedeného gauča alebo ľahnete na mäkký matrac. A na problémy s chrbtom je zarobené.

Aké sú ďalšie príčiny bolesti chrbta?

  • Zlé držanie tela, hrbenie sa,

  • nadmerný stres,

  • príliš intenzívna aktivita (šport, sťahovanie),

  • nevhodný matrac či posteľový rošt,

  • prechladnutie chrbta,

  • nadváha,

  • dlhodobé nosenie ťažkého batohu či kabelky,

  • nesprávna obuv a topánky na podpätku,

  • ochorenie (napr. skolióza, vyskočenie platničky).

Ako vybrať matrac?

Bolesť môže byť akútna alebo chronická. Akútna bolesť chrbta je spôsobená úrazom, vyskočením platničky alebo nadmernou záťažou.
Chronická bolesť chrbta trvá niekoľko mesiacov alebo sa opakuje. Jej príčinou môže byť zlé držanie tela a ochabnutie chrbtového svalstva.

Pokiaľ bolesť chrbta pretrváva, bráni vám v bežných aktivitách, lieky ani cviky nezaberajú, cítite mravčenie alebo dokonca strácate citlivosť v končatinách alebo ju sprevádza slabosť, dýchavičnosť a nevoľnosť, obráťte sa bezodkladne na lekára.

Bolesť krížov, v bedrách, medzi lopatkami a ďalšie typy

Bolesť chrbta v krížoch

Prejavuje sa bolesťou spodnej časti chrbta, ktorá sa môže prenášať až do sedacej časti, stehien a slabín. Príčinou môžu byť preťaženie a problémy s bedrovým kĺbom, ktorý spája hornú časť tela s nohami, tlmí nárazy a je dôležitý pre stabilitu panvy. Ďalšími príčinami môže byť Bechterevova choroba a podráždený sedací nerv alebo skrátka ochabnuté svaly.

Pri ťažkostiach sa vyhnite športom zahŕňajúcim prenášanie váhy z jednej nohy na druhú, sedom-ľahom, zdvíhaniu kolien k hrudi, rotáciam, predklonom s prepnutými kolenami a aktivitám, ktoré vám spôsobujú bolesť. Pokiaľ vaša bolesť nie je akútna a nie je zapríčinená chorobou, vyskočenou platničkou či zápalom, aplikujte na boľavé miesto suché teplo (sauna, liečivé náplasti, vyhrievacie lampy, hrejivé vankúšiky) či chlad (chladivé gélové bandáže) a sústreďte sa na posilnenie ochabnutých svalov. Pri pretrvávajúcich alebo obmedzujúcich ťažkostiach kontaktujte bezodkladne lekára.

Bolesť chrbta medzi lopatkami a pod lopatkou

Tento typ bolesti je veľmi častý u ľudí so sedavým zamestnaním alebo sedavým štýlom života. Príčinami tak môže byť zlé postavenie tela, nevhodné nastavenie stoličky a pracovného stola, ale na druhú stranu aj preťaženie svalov v tejto časti chrbta napr. prílišným posilňovaním medzilopatkových svalov. To sa môže prejaviť blokáciou hrudnej chrbtice alebo rebier a vytvorením svalového uzla tzv. trigger pointu. Na tento typ bolesti skúste tepelnú či chladovú terapiu, lieky proti bolesti, masáž, ľahké pretiahnutie a oddýchnite si od intenzívnych aktivít, pri ktorých vás chrbát bolí.

Ďalšími príčinami však môžu byť aj problémy s vnútornými orgánmi, pretože bolesťou medzi lopatkami sa prejavujú aj ochorenia žlčníka či pažeráka, ale aj infarkt, angina pectoris alebo zápal pľúc. Pokiaľ teda vaše bolesti chrbta sprevádza nevoľnosť až zvracanie, dýchavičnosť alebo veľká únava, vznikli náhle a sú silné, kontaktujte bezodkladne lekára.

Bolesť chrbta v bedrách a v oblasti obličiek

S bolesťou bedier sa stretáva mnoho ľudí a príčiny môžu byť podobné ako pri bolesti iných častí chrbta - vyskočená platnička, preťaženie svalov, sedavé zamestnanie, životný štýl, stres, obezita atď. V tejto oblasti sa objavuje tiež tzv. houser (čiže ischias či lumbago) prejavujúce sa náhlou a prudkou bolesťou bedrovej chrbtice, ktorá môže vystreľovať do dolných končatín. Ischias spôsobujú: prechladnutie, zápal nervov, náhly či príliš intenzívny pohyb. Riešením je pokoj, studený/teplý obklad a podávanie liekov proti bolesti. S bolesťou bedrovej chrbtice sa často stretávajú aj ženy v priebehu menštruácie a tehotenstva.

Ak sa s bolesťou v bedrovej oblasti objavuje aj ťažké močenie, bolesti brucha, slabosť a zvýšená teplota, mohlo by ísť o problémy s obličkami. V takom prípade vyhľadajte lekára.

Bolesť krčnej chrbtice

Zlé držanie tela s predsunutou hlavou, prudký pohyb hlavou, spanie na nevhodnom vankúši či spanie na bruchu a dlhodobý stres so stiahnutými ramenami spôsobujú bolesti krčnej chrbtice. Tá môže nielen obmedzovať v pohybe hlavou, ale aj vystreľovať do ramien a rúk, zapríčiniť mravčenie či znecitlivenie a aj bolesti hlavy. Na riešenie tejto bolesti spravidla stačí pravidelné preťahovanie, prehriatie gélom či hrejivým vankúšikom, lieky a gély proti bolesti a vyriešenie príčiny (nesprávne nastavenie pracovného stola a stoličky, zlý vankúš).

V prípade, že bolesť krčnej chrbtice spôsobil úraz alebo napr. aj ľahká autonehoda, máte podozrenie na priškripnutie nervu či iný problém s chrbticou, kontaktujte lekára.

Bolesť chrbta v tehotenstve

Tehotenstvo je pre telo ženy veľmi náročné a môže ho preto sprevádzať hneď niekoľko zdravotných ťažkostí. Medzi veľmi časté patrí práve bolesť chrbta, ktorá je spôsobená zvyšujúcou sa váhou, zväčšujúcim sa bruškom, ale aj celkovými zmenami v tele – rozširujúce sa rebrá, zmeny panvy. Pre pohodlný odpočinok a spánok je skvelým riešením kúpa tehotenského či dojčiaceho vankúša, ktorý si podložíte kolená, bruško aj hlavu. To uľaví zaťažovaným kĺbom. Ďalej sa poobzerajte po cvičení pre tehotné zameranom na uvoľnenie a pretiahnutie, navyše vás udrží v kondícii. Pokiaľ vám to lekár dovolí, skúste plávanie v čistej vode, pretože aj to uvoľní celé telo a voda príjemne nadnáša.

Bolesť chrbta prechádzajúca do nohy

Objavuje sa pri bolestiach bedrovej chrbtice či spodnej časti chrbta. Môže ju sprevádzať aj brnenie a zníženie citlivosti niektorej časti nohy a prstov na nohách. Nepomáhajú vám žiadne lieky ani naťahovanie? Máte problémy sedieť aj stáť, vyjsť po schodoch a bolesť trvá niekoľko týždňov až mesiacov? Môže ísť o tzv. koreňový syndróm spôsobený vyskočenou platničkou. V takom prípade sa obráťte na lekára.

Čo pomáha na bolesť chrbta a ako ju liečiť

Prvou pomocou sú lieky proti bolesti. Po nich siahnete pri bolesti chrbta, hlavy aj zubov, a preto zrejme vo vašej lekárničke nechýbajú. Môžete si vybrať z práškov, tabliet a kapsúl, ktoré sa prehĺtajú, a šumivých tabliet s rýchlym účinkom. Spravidla platí, že je dobré vziať si liek skôr, ako sa bolesť úplne rozbehne – potom už by nemusel tak ľahko zabrať.

Ďalším riešením sú krémy a gély proti bolesti, ktoré obsahujú liečivé zložky a pomôžu vám vďaka absorbovaniu cez pokožku. Stačí ich namazať na postihnuté miesto. Niektoré prípravky potom obsahujú aj chladivé, či naopak hrejivé zložky, ktoré môžu pomôcť bolesť chrbta zmierniť a stiahnuť.

Obľúbeným riešením sú liečivé náplasti, ktoré nalepíte priamo na boľavé miesto. Mávajú hrejivé účinky, napr. vďaka obsahu kapsaicínu z pálivých papričiek, alebo naopak chladia. Pôsobia niekoľko minút až hodín. Boľavý chrbát môžete tiež obložiť gélovými vankúšikmi, ktoré stačí ohriať alebo vložiť do mrazničky. Skvelý je aj termofor s horúcou vodou a teplý hrejivý vankúšik naplnený čerešňovými kôstkami.

V prípade veľmi silnej, obmedzujúcej a dlhotrvajúcej bolesti prichádza na rad injekcia na bolesť chrbta tzv. obstrek. Pre túto liečbu sa však musíte obrátiť na lekára a nejde o riešenie bolesti, iba sa vám uľaví. Preto treba bolestiam chrbta predchádzať.

Prevenciou proti bolesti chrbta je zdravý životný štýl, dostatočné množstvo pohybu bez preťažovania (chôdza, plávanie, joga), správne držanie tela, kvalitná posteľ a matrac, riešenie nadváhy a obezity. Tieto zmeny doplňte o cvičenie na chrbát a pravidelné masáže, ideálne rukami skúsených masérov či rukou partnera s kvalitným masážnym prípravkom. Na domáce preťahovanie a premasírovanie si rozhodne kúpte masážny valec, malú masážnu loptičku, overball, gymnastickú loptu a masážnu pištoľ.

Voľne predajné lieky na bolesť

Voľne predajné lieky na bolesť

  • 1745 produktov

Voľne predajné lieky na bolesť
Tablety a kapsule na bolesť

Tablety a kapsule na bolesť

  • 1745 produktov

Tablety a kapsule na bolesť
Gély na bolesť

Gély na bolesť

  • 1745 produktov

Gély na bolesť
Chladiace bandáže

Chladiace bandáže

  • 129 produktov

Chladiace bandáže
Termofory

Termofory

  • 361 produktov

Termofory
Hrejivé vankúšiky

Hrejivé vankúšiky

  • 243 produktov

Hrejivé vankúšiky

12 cvikov na chrbát - prevencia aj riešenie

Hovoríte si, že na boľavý chrbát musí rozhodne pomôcť ich poriadne posilnenie? A už objednávate súpravu činiek, hrazdu do dverí a cvičebnú podložku. Zadržte, mohli by ste si ublížiť! Zdravý chrbát je určite treba posilniť, ale nie tak, aby ste si ešte viac uškodili a uhnali si housera.

V prvom rade sa obráťte na svojho lekára, chiropraktika, ortopéda alebo fyzioterapeuta. Prekonzultujte s ním svoje problémy a nechajte si poradiť. Cvičenia na chrbát môžete bez problémov prevádzkovať doma a mnohé z nich aj v kancelárii.

Info: S chrbtom súvisí tzv. core čiže stred tela a brucho. Preto mnohé cviky na chrbát zahŕňajú posilňovanie stredu tela či bruška.

Tipy na cviky na boľavý chrbát

  1. Ľahnite si na chrbát na cvičebnú podložku a obe kolená pritiahnite k hrudníku a chyťte ich. Natiahnutie predýchajte a pokojne pridajte ľahké kolísanie do strán.

  2. V ľahu na chrbte pokrčte jedno koleno a pomaly ho prehoďte na druhú stranu tela. Obe ramená aj lopatky sa snažte držať na zemi.

  3. Pretočte sa na brucho a na predlaktiach či dlaniach zdvihnite hornú polovicu tela do tzv. kobry. Predýchajte, môžete pridať otočenie hlavy s pohľadom sa na päty.

  4. Jednu nohu poležiačky na bruchu prehoďte cez telo a skúste sa špičkou dotknúť zeme. Hrudník by mal zostať celou plochou na zemi.

  5. Na všetkých štyroch striedajte hrbenie chrbta k stropu a prehýbaniu hrudníka k zemi.

  6. Na štyroch sa za ľavou rukou vytočte do ľavej strany - ruka mieri k stropu. Následne sa pootočte na pravú stranu a ľavú ruku pretiahnite priestorom medzi pravou rukou a pravým stehnom. Ľavú stranu hrudníka položte na podložku a predýchajte. Opakujte na druhú stranu.

  7. Kolená a priehlavky či špičky nechajte na zemi, hornú polovicu tela položte na podložku, zatiaľ čo panvica mieri kolmo nahor k stropu. Ruky na podložke natiahnite do diaľky pred seba. Hrudník pretlačte k zemi a čelo položte na zem.

  8. Zdvihnite sa do tzv. strechy, kedy sú dlane a chodidlá na zemi a panva mieria k stropu. Hrudník sa snažte tlačiť k nohám, prípadne kolená zľahka pokrčte a prešliapnite špičku-pätu.

  9. V tureckom sede sa nakloňte na bok, oprite sa o spodný lakeť a vrchnú ruku natiahnite do strany do diaľky. Sedaciu časť sa snažte držať na zemi.

  10. V sede na stoličke či v tureckom sede pomaly otáčajte hlavu nad pravé a ľavé rameno. Potom hlavou robte cez hrudník oblúčiky od ramena k ramenu.

  11. Hlavu skloňte na jedno rameno, rovnakou rukou hlavu pridržte a jemne pritiahnite. Opakujte na druhú stranu.

  12. Robte korytnačku, a to tak, že hlavu najprv vytiahnete vpred za bradou a potom ju vtiahnete späť. Cvik niekoľkokrát zopakujte.

Mohlo by vás zaujímať: