Viac ako milión rokov trvalo, kým sa so zvetrávaním jednotlivých hornín zemskej kôry sformovala pôda do podoby, ako ju poznáme dnes. Logicky tak charakter týchto hornín ovplyvňuje aj pôdu, ktorá sa z nich vyvinula. Napr. žula a iné staršie magmatické horniny alebo pieskovce tvoria kyslé pôdy, zatiaľ čo vápenec a kriedové horniny tvoria pôdy zásadité.
Pôdu preto môžeme okrem zrnitosti deliť aj podľa jej relatívnej alkality (zásaditosti) a acidity (kyslosti). Túto charakteristiku meriame na stupnici pH. Tá má rozsah 0 – 14, pričom neutrálnym bodom je pH 7.
Rastliny rastú v pôde s hodnotou pH od 4,5 do 7,5
Pre väčšinu rastlín je ideálnou hodnotou pH 5,7 – 6,7
Vyššie pH je pre rastliny príliš alkalické, nižšie príliš kyslé
Vysokým obsahom vápnika disponujú vápenaté pôdy, ktoré sú alkalické a majú teda vysoké hodnoty pH. Napriek tomu môžu byť pri správnom spôsobe hnojenia veľmi úrodné. Okysliť ich môžete pridaním väčšieho množstva organického materiálu - kompostu.
Protipólom sú pôdy rašelinné, ktoré sú veľmi kyslé. Rašelina je tvorená z odumretých zvyškov rastlín a teda je sama o sebe organickou pôdou. Platí teda opačný postup, pokiaľ chcete pôdu viac zásaditú, pridajte do nej mletý vápenec. Dávka 0,25 kg na 1 m² dokáže zvýšiť pH až o 0,75 jednotky. Treba však pripomenúť, že rašelina predávaná v obchodoch je spravidla bohatá na živiny, a tak nie je potrebné ju viac upravovať.
Ako je na tom práve vaša pôda, zistíte jednoducho pomocou indikátorových pH papierikov alebo meradiel, ktoré zakúpite na našich stránkach. Samotný rozbor je veľmi jednoduchý, stačí sa riadiť návodom konkrétneho výrobcu. Dobrým indikátorom sú aj divoké kvety a stromy, ktoré na vašom pozemku rastú. Napr. vresy, brezy alebo borovice signalizujú väčšinou kyslé pôdy. Bažanka trváca na druhú stranu preferuje zásadité, vápenaté pôdy.
Zmerajte pH pôdy