Panvové dno, rozpínajúce sa medzi kostrčou, lonovou sponou a sedacími kosťami, má tvar lievika a je tvorené 28 svalmi. Jeho hlavnou funkciou je podpora orgánov nachádzajúcich sa v panvovej oblasti. Má vplyv napríklad aj na klenbu chodidla či celkovú stabilitu tela.
Pre správne fungovanie by panvové dno malo byť dostatočne pevné a pružné. Pokiaľ ho máte oslabené či nedostatočne aktivované, pravdepodobne sa stretávate s celým radom nepríjemných zdravotných ťažkostí. K tým najčastejším patria bolesti chrbta, inkontinencia, prolaps (pokles maternice), hemoroidy, zápcha, slabá či predčasná ejakulácia, nemožnosť dosiahnutia orgazmu a iné. Aj v prípade posilňovania panvového dna platí, že všetko s mierou. Pri cvičení si vytýčte čas aj na relaxáciu a uvoľnenie, čím sa vyhnete prípadným kŕčom a zvýšenému napätiu z prepáleného začiatku.
Čo je príčinou oslabenia panvového dna?
Hlavnú príčinu oslabeného panvového dna hľadajte v životnom štýle, predovšetkým v nedostatku pohybu. K ďalším príčinám patrí aj sedavé zamestnanie, ťahanie ťažkých bremien, hormonálne zmeny v tehotenstve či veľmi silný kašeľ. Najčastejšie sa s ochabnutým panvovým dnom stretávajú ľudia po 40, pacienti po operácii, ženy v menopauze, tehotné ženy a novopečené mamičky po pôrode.
8 vecí, ktoré vám prinesie aktivované panvové dno
Správne držanie tela a zdravú klenbu chodidla,
viditeľne plochejšie bruško,
absenciu inkontinencie,
hladší priebeh pôrodu,
zlepšenie stability počas športového výkonu,
jednoduchšie dosiahnutie orgazmu,
zmiernenie menštruačných bolestí,
lepšiu erekciu a oddialenie ejakulácie pri pohlavnom styku.