Tiež u bábätiek sa môžete stretnúť s lupinami až s väčšími ložiskami žltkastých lupín. Príčinou môže byť seboroická dermatitída, ktorej pôvodcom býva zvýšená produkcia mazových žliazok s následným premnožením kvasiniek v oblasti lupín, ale aj pohlavné hormóny. Presná príčina však ešte nie je známa.
Pokiaľ na pokožke bábätka nájdete lupiny, rozhodne ich neodstraňujte hrubou silou. Spravidla postačí ich vyčesávanie a starostlivé premazávanie olejom, vazelínou či masťou predpísanou lekárom. Šupinky sa postupne samy odlúpu.
Hnidy, alebo lupiny?
Vši vo vlasoch sú nočnou morou snáď všetkých rodičov. Stačí neškodná zámena čiapky v škôlke a prenos „chrobáčikov“ je zaistený. Ako ale spoznať, či máte doma skutočne vši alebo ide len o lupiny?
Hnidy sú na vlasoch pevne prichytené a odstrániť ich je možné iba stiahnutím nechtom alebo špeciálnym hrebeňom na vši.
Je možné bielu šupinku z vlasov sfúknuť alebo striasť? Potom ide skôr o lupiny – tie z vlasov ľahko skĺzavajú až napríklad na oblečenie. Hnida by sa vám prilepila aj k prstu po jej vytiahnutí z vlasov.
Hnidy majú tvar kvapky, svetlú farbu a sú veľké cca 1 mm.
Našli ste niečo, čo vyzerá ako hnida? Skúste to roztlačiť nechtami, pokiaľ hlasno praskne, mohlo by sa jednať o hnidu.
Vši a teda aj hnidy sa najčastejšie vyskytujú vo vlasoch za ušami a na zátylku. Prejavujú sa svrbením hlavy a môže sa objaviť začervenanie pokožky.
Ak máte podľa bodov vyššie podozrenie na vši, utekajte do lekárne. Kúpte špeciálny šampón proti všiam s vyčesávacím hrebeňom a pustite sa do boja. Medzi babské rady patrí ostrihanie vlasov či ich zafarbenie, pretože vši by sa na kratších a farbených vlasoch nemali udržať. Skúste tiež vypranie až vyvarenie textilu a starostlivé vyžehlenie posteľnej bielizne, uterákov, čalúnenia a kobercov. Poriadne prezrite hlavy všetkých členov rodiny a kontroly pravidelne opakujte, umývajte vlasy a vyčesávajte.