Pánska kozmetika ťa dá do pucu! Nie je to ale len o úprave fúzov...

Želáš si byť chlapom s výstavným fúzikom a fajnovým účesom, ale nevieš, ako na to? Kozmetika pre mužov ti pomôže nielen so štýlovou úpravou fúzov, ale aj so starostlivosťou o pleť, vlasy a pokožku celého tela. Ak je pre teba pánska kozmetika veľkou neznámou, čítaj ďalej. My ti s výberom poradíme!

Želáš si byť chlapom s výstavným fúzikom a fajnovým účesom, ale nevieš, ako na to? Kozmetika pre mužov ti pomôže nielen so štýlovou úpravou fúzov, ale aj so starostlivosťou o pleť, vlasy a pokožku celého tela. Ak je pre teba pánska kozmetika veľkou neznámou, čítaj ďalej. My ti s výberom poradíme!

Doba čítania 12 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Ako upraviť a tvarovať fúzy?

Pristrihni svojej srsti krídelká! A je jedno, či ti rastie na tvári, hrudi alebo chrbte. Holiacim strojčekom osekáš aj dlhší porast na sexi strnisko. Ak to má tvoja polovička radšej úplne nahladko, a to bez ohľadu na miesto, holiaci strojček so žiletkou bude perfektným riešením. Mysli na to, že vďaka britve alebo holiacemu strojčeku ukážeš holú kožu a s ňou aj každý jej nedostatok. Preto by mala byť pleť poctivo ošetrovaná. 

Alebo to chceš len trochu skrátiť? Strihni si našich radcov, možno ti pomôžu sa rozhodnúť, ktorou cestou sa vydať. 

Ako vybrať holiaci strojček?   Ako vybrať zastrihávač?

Návod na holenie pre začiatočníkov

  • Bujný porast najskôr spriechodni zastrihovačom vlasov a fúzov so správne zvoleným nadstavcom. Vďaka tomuto kroku neupcháš umývadlo alebo vaňu (ak by si sa v nej neskôr holil) a zároveň sa nebudeš piplať s vyberaním zatočených kučier z úzkych čepieľok holiaceho strojčeka. 

  • Skontroluj, či nie je žiletka tupá. Spoznáš to vďaka jemnému prejdeniu prstami po jej ostrí, podľa vyblednutého alebo vypadaného zvlhčujúceho pásika, a tiež podľa matného povrchu čepieľok. S takou hrôzou by si sa akurát tak porezal a vykrvácal (minimálne vo svojich predstavách). 

  • V sprche navlhči všetko, čo máš v pláne oholiť. Chop sa peny alebo gélu na holenie a pusť sa smelo do toho! 

  • Pri holení udržuj kožu napnutú a hol sa jemnými ťahmi. Aj keď si drsniak, s tlakom žiletky na koži to nepreháňaj. 

  • Čepele často oplachuj zozadu aj spredu pod tečúcou vodou. Nech ťa ani nenapadne robiť si zbierku chlpov v umývadle napustenom vodou, to je nechutné. Oplachovaním pod tečúcou vodou pomáhaš čepeliam zbavovať sa zvyškov holiacej peny alebo gélu, oholených chlpov aj suchej kože.

  • Kožu opláchni a daj si poriadnu sprchu, nech na tebe nezostanú zabudnuté nánosy špiny ani kúsky chĺpkov. 

  • Nezabudni svoju kožu po holení hydratovať krémom. 

Zastrihávače vlasov a fúzov

Zastrihávače vlasov a fúzov

  • 1281 produktov

Zastrihávače vlasov a fúzov
Hlavicové holiace strojčeky

Hlavicové holiace strojčeky

  • 78 produktov

Hlavicové holiace strojčeky
Planžetové holiace strojčeky

Planžetové holiace strojčeky

  • 84 produktov

Planžetové holiace strojčeky
Ručné holiace strojčeky

Ručné holiace strojčeky

  • 311 produktov

Ručné holiace strojčeky
Holítka

Holítka

  • 73 produktov

Holítka
Britvy

Britvy

  • 377 produktov

Britvy

Úprava fúzov aj bez Photoshopu

Máš pocit, že je prípravkov na holenie aj po holení toľko, že sa ti z toho točí hlava? Fešák, sme ešte len na začiatku! Ale pokoj, prevedieme ťa pánskou kozmetikou krok za krokom, aby si nešliapol vedľa. Zneisťuje ťa rozhodovanie, či máš z regálu v drogérii siahnuť po pene, géle alebo kréme na holenie? A prečo si máš na seba vôbec niečo dávať? 

Prípravky na holenie ti pomôžu so zmäkčením chĺpkov a redukciou trenia ostrých čepieľok o kožu, vďaka čomu sa minimalizuje riziko jej podráždenia. Môžeš ich používať s jednorazovými holítkami, elektrickými aj manuálnymi holiacimi strojčekmi. Ak si majiteľom citlivej pokožky, suché holenie hoď cez palubu – pupienky a začervenaná, podráždená a svrbivá ani boľavá pokožka ti zato nestojí.

Než sa pustíš do diela, nechaj kozmetický prípravok na holenie 1 až 2 minúty pôsobiť, čím mu dopraješ čas na zmäkčenie ochlpenia alebo fúzov. Ak máš pocit, že sú ešte tvrdé, počkaj ďalšiu minútu až dve. 

Najobľúbenejšie produkty na holenie

  • Pena na holenie: Má hustú konzistenciu, bielu farbu a väčšinou je natlakovaná v plechovke. Postráž si dávkovanie správneho množstva do dlane, pretože na vzduchu nadobudne výrazne objem. Menej je v tomto prípade viac. Vďaka bielej farbe uvidíš zreteľne, ktoré miesta sú už oholené, čo ti ušetrí čas aj zbytočné podráždenie kože opakovaným prechádzaním čepieľok po tom istom mieste. Kvalitnú penu spoznáš podľa bohatosti a hustoty. Mala by vydržať aspoň 10 minút po aplikácii vo viac-menej nezmenenom stave, čo je tak akurát na oholenie. Pre koho a na čo je vhodná? Pre mužov s jemnejšími fúzmi a na holenie ochlpenia. 

  • Gél na holenie: Jeho hutná konzistencia ponúka skvelé kĺzanie po pokožke a naozaj intenzívne zmäkčenie fúzov. Rozotretím kruhovými pohybmi získa gél na objeme. Jeho farba ťa nemusí natoľko zaujímať, pretože ju po aplikácii zmení na bielu. Pre koho a na čo je vhodný? Gél ocenia muži s tvrdými fúzmi a chĺpkami. 

  • Mydlo na holenie: Mydlo obsahuje okrem glycerínu alebo lojového základu aj ošetrujúce zložky ako rastlinné maslo a oleje. Dajú sa zakúpiť sú vo forme kocky alebo v tégliku. Vytvorenie peny je pomerne prácna záležitosť, a tak trochu aj alchýmia. Zatiaľ čo penu alebo gél jednoducho nastriekaš z dózy, mydlo musíš navlhčiť a napeniť štetkou na holenie v miske. Znakom dobrého výsledku je ľahké kĺzanie čepele po pokožke. Mydlo sa používa na holenie britvou, holítkom alebo elektrickým holiacim strojčekom. 

  • Krém na holenie: Obsahuje menšie množstvo vody, je hutný a výživný. Jeho aplikácia je jednoduchšia ako v prípade mydla – stačí ho naniesť na pleť a rozpracovať navlhčenými prstami do peny. Krém poskytuje dobrý sklz čepieľok po pokožke, perfektné zmäkčenie fúzov a intenzívnu hydratáciu. Využiješ ho pri holení britvou, elektrickým holiacim strojčekom, ale aj klasickým jednorazovým holiacim strojčekom.

  • Normálna pleť: Na tvári ťa netrápi žiadna mastná zóna a nemáš pocit pnutia. Môžeš siahnuť po akomkoľvek prípravku na normálnu pleť. Výborne ti poslúži pena aj gél na holenie, balzam po holení a hydratačný pleťový krém. 

  • Suchá pleť: Tvoja koža je napnutá, svrbivá a má slabšiu ochrannú bariéru. Najvhodnejšie pre teba bude mlieko, krém alebo olej na holenie. Veľmi dôležitá je dôkladná hydratácia pokožky. 

  • Problematická a mastná pleť: Trápi ťa zvýšená produkcia mazu, upchaté póry a akné. Používaj kozmetiku s antibakteriálnym a exfoliačným účinkom. 

  • Citlivá a alergická pleť: Má tendenciu po holení červenať od podráždenia. Vyhýbaj sa parfumovaným kozmetickým prípravkom aj tým s obsahom alkoholu. Oboje môže kožu škaredo podráždiť. Etiketu čítaj aj kvôli informácii o dermatologickom testovaní daného výrobku. 

Starostlivosť o pleť po holení

Kým kozmetické prípravky na holenie ti pomôžu s dobrým kĺzaním a zmäkčením fúzov, cieľom produktov určených na aplikáciu po holení je upokojiť pokožku, zmierniť podráždenie a hydratovať. Na výber máš z balzamu, krému a vody po holení

Barber shop volá: Ako sa holiť britvou a ako sa starať o fúzy?

Nechceš byť za suchára a uvítal by si vzrušujúcu zmenu? Nemusíš byť nutne patológ ani mäsiar, aby si to zvládol s britvou. Budeš potrebovať veľa trpezlivosti, veľa času, pokoj na prácu a pevnú ruku skutočného chlapa! Na dokonalé oholenie ti nebude stačiť len sila a presvedčenie. Základom je kvalitný nástroj, vďaka ktorému zo seba vykúzliš zase toho roztomilého holobriadka, po ktorom dievčatá zo strednej na tréningu futbalu slintali z tribúny.

Pokiaľ nemáš odvahu púšťať sa do úpravy zovňajšku v štýle gentlemana alebo hipstera vo vlastnej réžii, navštív tzv. barber shop – tradičný pánsky kadernícky salón, v ktorom si ťa budú rozmaznávať ako poklad. Vyhraď si naň minimálne hodinu svojho času, dostatok peňazí a priprav sa na poriadnu nálož chlapskej romantiky v dizajnových priestoroch. 

Podľa čoho vyberať barber shop?

Pri výbere podniku pozeraj najmä na recenzie. Nenechaj sa nalákať pozlátkom z prvého dojmu. Holičov je v súčasnej dobe na trhu ako húb po daždi a nie každý, kto vyzerá hipstersky, sa bude danému remeslu venovať aj za rok alebo za dva. Kvalitný holič nemusí byť potetovaný, s dlhými fúzmi a dokonca nemusí byť ani muž. To sú novinky, čo?

  • Pánsky strih,

  • strih strojčekom,

  • úprava fúzov,

  • úprava plnofúzu,

  • farbenie a tónovanie fúzov,

  • holenie,

  • ponuka profesionálnej pánskej kozmetiky. 

Tradičné pánske kaderníctvo známe ako tzv. barber shop zažíva za posledné roky veľký comeback. Z obdobia prelomu 19. a 20. storočia vieme, že pánske kaderníctva boli miestami, kam si muži chodili nielen dať zastrihnúť vlasy a oholiť tváre, ale aj poklebetiť. Pri poháriku lahodnej whisky a voňavej cigary debatovali o aktuálnej politickej situácii aj sociálnych témach. 

Ak by sme šli ešte ďalej do minulosti, dostaneme sa do starovekej Ázie, kde holič zastával aj úlohu lekára aj kňaza. Ľudia verili tomu, že zlí duchovia dokážu posadnúť fyzické telo cez vlasy, kvôli čomu sa vlasy museli strihať. Išlo o špeciálny ceremoniál plný tanca s rozpustenými vlasmi a následné riadne učesanie, aby sa zlé sily nemohli vrátiť cez vlasy späť do tela.

Zatiaľ čo v starom Egypte si kňazi nechávali holiť celé svoje telá každý tretí deň, v Grécku sa starostlivosť o fúzy stala prestížnou záležitosťou pre vyššiu vrstvu obyvateľstva. V 3. storočí p. n. l. vynašli Rimania prvý holiaci strojček, v spoločnosti ktorého trávili aj niekoľko hodín denne. Sprevádzala ho aplikácia vzácnych mastí, slastná masáž a manikúra. V stredoveku ľudia navštevovali holiča aj kvôli problémom so zubami a tiež chirurgickým zákrokom. 

Vznik prvých kaderníctiev

So zákazom vykonávania chirurgickej a stomatologickej praxe holičovi začala ich profesia čoraz viac podliehať módnej vlne. Na konci 19. storočia vznikla v Chicagu prvá profesionálna holičská škola. Jej učenie sa veľmi rýchlo roznieslo z Ameriky do zvyšku sveta, čím vznikol fenomén barber shop určený zásadne pre mužov

Máš nočné mory z filmu Sweeney Todd a ani za nič by si sa nezveril do starostlivosti človeku s britvou v ruke? Naskoč na módnu barber vlnu postupne a s ohľadom na svoje skúsenosti aj stupeň odvahy. Ako prvé si kúp mydlo alebo krém na holenie, poriadnu štetku z diviaka, jazveca alebo inej lesnej zveri, a strojček s vymeniteľnými žiletkami. 

Nezabudni ani na pravidelné vyčesávanie omrviniek od obeda zo svojho hustého porastu kefou na fúzy, čím zároveň prekrvíš a premasíruješ pokožku, ktorá pod tvrdými chlpmi často trpí. Po prečesaní venuj pár minút použitiu výživného oleja, séra alebo vosku na fúzy. Ak si na svoj perfektný vzhľad naozaj potrpíš a nič nechceš nechať na náhodu, kúp si do výbavy žehličku na fúzy, ktorá sa postará o úpravu a dlhotrvajúce vyrovnanie nepoddajných fúzov. Tvojím univerzálnym pomocníkom budú nožnice na zastrihnutie nechcených chĺpkov. 

Ako vybrať šampón na fúzy?

Šampóny na fúzy

Šampóny na fúzy

  • 100 produktov

Šampóny na fúzy
Mydlá na fúzy

Mydlá na fúzy

  • 39 produktov

Mydlá na fúzy
Oleje na fúzy

Oleje na fúzy

  • 295 produktov

Oleje na fúzy
Balzamy a kondicionéry na fúzy

Balzamy a kondicionéry na fúzy

  • 247 produktov

Balzamy a kondicionéry na fúzy
Vosky na fúzy

Vosky na fúzy

  • 66 produktov

Vosky na fúzy
Hrebene a nožničky na fúzy

Hrebene a nožničky na fúzy

  • 179 produktov

Hrebene a nožničky na fúzy

Dopraj svojej fasáde poriadnu nálož hydratácie

Snáď žiadny chlap na svete si na seba nedá (prvýkrát) dobrovoľne, a navyše sám od seba pleťový krém. Pokiaľ na teba už pomaly, ale iste lezie kríza stredného veku, mal by si vedieť, že na hydratáciu pokožky ti už nestačí prebehnúť sa vonku v daždi alebo si ráno ošpliechať tvár vodou. Hydratácia nie je len o nevzhľadných suchých miestach na tvári, ktoré sú plné nechutných šupiniek. Je dôležitá kvôli celkovému zdraviu a rovnováhe pokožky. Pokiaľ chýba pleti natoľko potrebná voda, zloženie jej lipidovej vrstvy sa naruší a bunky strácajú dobrú súdržnosť, vo výsledku čoho pleť stráca ešte viac vody. Šupinky a suché mapy na tvári sú jedna vec, nepríjemné pocity pnutia, olupovania a citlivosť vec druhá. 

  • Únava a stres,

  • UV žiarenie, 

  • choroba,

  • tabak,

  • alkohol,

  • nesprávna starostlivosť o pleť,

  • časté športovanie a kúpanie sa v chlórovanej vode,

  • prudké zmeny teplôt (klimatizácia),

  • znečistené prostredie.

Ako vidíš, je dôležité dopriať svojej pokožke poriadnu dávku hydratácie. Pleťový krém na seba stačí capnúť ráno a večer, a hneď budeš vyzerať trochu viac ako človek. Pred nanesením pleťového krému nezabudni pleť vyčistiť, pretože mužská pleť obvykle disponuje rozšírenými pórmi a veľmi aktívnymi mazovými žľazami. Na čistenie môžeš použiť čistiacu emulziu, penu alebo gél, a čas od času siahni aj po pleťovom peelingu, ktorý ti pomôže s odstránením odumretých pleťových buniek a zabráni zarastaniu fúzov.

Začni hydratovať zvnútra

Dopraj svojmu telu denne dostatok vody. Energeticky nabudiť telesné bunky dokáže obyčajná aj kokosová voda. Usrkávaním vody počas celého dňa je možné udržať pleť vzhľadovo mladšiu a zlepšiť kvalitu vlasov a fúzov. Vďaka dostatočnej hydratácii budeš mať navyše elastickejšie svaly a nebude ťa po divokom alkoholovom večierku natoľko bolieť hlava. 

Tipy na hydratáciu pleti

  • Pi veľa vody bez ohľadu na ročné obdobie.

  • Pravidelnú hydratáciu venuj nielen pleti tváre, ale aj krku a očnému okoliu. 

  • Keďže pleť vysušuje aj pobyt na slnku, aplikuj na ňu často ochranný krém s vysokým UV faktorom.

  • Na okamžité zvláčnenie pokožky poslúži termálna voda v spreji.

  • Počas chladného zimného počasia ochráni tvoju pleť tzv. cold cream.

Ako vybrať prípravok na čistenie pleti?   Ako vybrať pleťový krém?

Upravený pánsky účes rozvášni každú kočku

Začína aj končí tvoja starostlivosť o vlasy šampónom? Pokiaľ tvoje vlasy nedosahujú dĺžku 10 cm alebo nie sú kučeravé, nepotrebuješ nič ďalšieho. Avšak aj tento základný kozmetický prípravok vyberaj s maximálnou starostlivosťou – šampón pre mužov by mal byť kvalitný a určený pre tvoj typ vlasov. Ak sú tvoje vlasy dlhšie ako 10 cm, sú vlnité alebo kučeravé, používaj po umytí šampónom aj kondicionér na vlasy, vďaka ktorému budú vlasy menej náchylné na poškodenie a lámanie. Máš dlhé vlasy ako stredoveký bojovník? Nezabudni vlasom dopriať pravidelne masku na regeneráciu vlasov a nemala by ti chýbať ani kvalitná kefa alebo hrebeň na vlasy

So skrotením vlasov ti pomôže prípravok na styling účesu. Ktorý však vybrať?

Lak na vlasy 

+ Vhodný na záverečnú fixáciu účesu.
+ Ponúka rôzne stupne fixácie.
+ Dlhá výdrž vytvoreného účesu.
+ Zvyšuje objem vlasov a viditeľnosť kučier.
+ Možno ho z vlasov vyčesať.

- Pri použití väčšieho množstva pod ním vlasy oťažievajú.
- Aplikáciou zblízka sa môžu vytvoriť vlasové zlepence.
- Naniesť ho možno iba na suché vlasy.
- Mal by sa aplikovať v jemných, tenkých vrstvách.

Vosk na vlasy 

+ Skvelý na uhladené aj rozstrapatené účesy.
+ Dodá silnú fixáciu so stredným leskom.
+ Minimalizuje lámavosť vlasov.
+ Nezanecháva pocit tvrdých vlasov.

- Prílišné množstvo vosku vlasy mastí.
- Vosk z vlasov nie je možné vyčesať, musíš si ich umyť.

Gél na vlasy 

+ Vhodný najmä na tvarovanie a spevnenie krátkych vlasov.
+ Rôzne stupne fixácie.
+ Možno s ním vytvoriť efekt mokrých vlasov.  

- Po nanesení väčšieho množstva vlasy spľasnú pod ťarchou gélu.

Pasta na vlasy 

+ Zvýrazňuje strih a štruktúru vlasov.
+ Na úpravu účesu jej stačí malé množstvo.
+ Je vhodná pre každý typ vlasov.

- Aplikuje sa výhradne do suchých vlasov.

Vodná pomáda 

+ Dobre sa vymýva z vlasov.
+ Prirodzený vzhľad bez lesku.
+ Ľahká štruktúra.

Vazelínová pomáda 

+ Vhodná na husté alebo kučeravé vlasy.

- Hustejšia a ťažšia forma pomády. 

Tipy na starostlivosť o vlasy

  • Vyhýbaj sa výrobkom typu 2 v 1 – sú vhodné najmä na občasné použitie. Výborne ti však poslúžia na služobnej ceste alebo dovolenke.

  • Nikdy si vlasy neumývaj sprchovým gélom, ani ak máš krátke vlasy.

  • Pri umývaní nechaj šampón vždy chvíľu pôsobiť.

  • Vyhni sa hrubému masírovaniu pokožky hlavy.

  • Neoplachuj si vlasy horúcou vodou, pretože by sa viac mastili.

  • Po umytí vlasy nedrhni uterákom. Dlhšie vlasy by sa mohli začať lámať a vlasové korienky rednúť, výsledkom čoho by bolo vypadávanie vlasov. 

  • Vyhýbaj sa každodennému umývania vlasov, pretože by si obral pokožku hlavy o ochranné oleje, čím sa vlasy stávajú mastnejšími. 

  • Dlhé vlasy nos čo najčastejšie navoľno a neuťahuj ich do príliš silného copu, pretože by sa mohli lámať.

  • Vlasy sú odrazom tvojho zdravotného stavu - preto dbaj na vyváženú stravu, častý pohyb a dostatočný príjem tekutín.

  • Bez ohľadu na dĺžku vlasov pravidelne navštevuj kaderníka, aby ti vlasy aspoň o kúsok zastrihol. 

  • Vyhýbaj sa chlórovanej vode, ktorá vlasy vysušuje.

  • Používaj iba jeden prípravok na styling účesu a vždy ho poctivo z vlasov vymy. Stylingový prípravok by nemal na vlasoch zanechávať umastený, lepivý film. Každý účes je možné jemne zafixovať lakom na vlasy

  • Suché vlasy – prípravky určené na hydratáciu.

  • Mastné vlasy - prečisťujúce produkty.

  • Vlasy lámavé– posilňujúca starostlivosť a regenerácia vlasov. 

Typy vlasov a ako sa o ne starať   Ako vybrať stylingový prípravok?   Ako vybrať šampón?

Šampóny

Šampóny

  • 9321 produktov

Šampóny
Kondicionéry a balzamy na vlasy

Kondicionéry a balzamy na vlasy

  • 5417 produktov

Kondicionéry a balzamy na vlasy
Stylingové prípravky

Stylingové prípravky

  • 4757 produktov

Stylingové prípravky
Hrebene a kefy na vlasy

Hrebene a kefy na vlasy

  • 2643 produktov

Hrebene a kefy na vlasy
Vlasová regenerácia

Vlasová regenerácia

  • 4522 produktov

Vlasová regenerácia
Farby na vlasy

Farby na vlasy

  • 12879 produktov

Farby na vlasy

Sprchový gél do ruky, domáca wellness začína

Mužská koža je o 24 % hrubšia ako pokožka našich ženských polovičiek. Zároveň obsahuje viac chĺpkov aj mazových žliaz, vďaka čomu je síce menej náchylná na vysúšanie, ale zato možno práve kvôli tomu vedieš častý boj s nevzhľadným akné. Tvoja pokožka produkuje o takmer 50 % viac kožného mazu, ako je tomu u žien. Aj preto dá ohromnú prácu vydrhnúť telo od hlavy až po päty po náročnom dni v práci alebo naháňaní lopty po celej telocvični. V dnešnej dobe sa už nepoužíva jedno univerzálne mydlo na telo, tvár aj vlasy. 

Tipy na starostlivosť o pokožku tela 

  • Nevysedávaj vo vani plnej bublín príliš dlho a vyhýbaj sa horúcej vode. Oboje pokožku vysušujú a zbavujú prirodzenej mastnoty. 

  • Používaj šetrné umývacie prostriedky

  • Lacnú kozmetiku pozdrav v drogérii len z diaľky.

  • Príliš častým umývaním oslabuješ funkciu ochrannej bariéry pokožky. 

  • Uterákom poklepávaj po mokrej pokožke. Nedrhni ju uterákom - mala by zostať čiastočne hydratovaná. 

  • Po sprche alebo kúpeli pokožku hydratuj telovým krémom, mliekom, maslom, jogurtom alebo telovým olejom

Domáce wellness pre skutočných chlapov nie je len o očiste tela, úprave účesu a údržbe fúzov či holení. Ak chceš byť jednotkou, nemal by ti doma chýbať zastrihávač chĺpkov, ktorý využiješ na štetiny rašiace z nosa aj chlpaté antény v ušiach. Uši sú kapitola sama o sebe. Na vymetenie pavučín z nich ti spoľahlivo poslúžia vatové tyčinky. Aby si nevyzeral ako bratia Gallagheroví, nezabudni na estetickú úpravu obočia kozmetickou pinzetou.

Chceš sa v sprche poriadne vyšantiť? Nemusíš fúkať na podlahu bubliny, ako keď si bol malý nezbedník, stačí si pustiť obľúbenú hudbu vodovzdorného bluetooth reproduktora. Namiesto mikrofónu použi sprchovú hlavicu alebo predĺženú umývaciu kefu, ktorou si zároveň poškrabkáš chrbát. 

Nakoniec sa po očiste nezabudni zabaliť do hrejivého županu alebo uteráka. Taký kilt do sauny ti zakryje všetko, čo má, aby z teba kvôli tvojmu prebehnutiu bytom nemali v noci deti nočnú moru. 

Ako vybrať zastrihávač?   Ako vybrať uterák?

Dezodorant proti hromadnému úteku

Krčí vedľa teba spolucestujúci v električke nosom a kolegovia v práci idú hore do kancelárie radšej po schodoch, než aby k tebe nastúpili do výťahu? Zrejme si horúcim adeptom na majstra potu! Nie je to nič, k čomu by sme ti mohli gratulovať, takže dezodorant do ruky a poriadne to tam nastriekaj! 

Potné žľazy sú umiestnené v spodných vrstvách kože. Celkom existujú dva druhy: ekrinné potné žľazy, ktoré by si našiel po celom svojom tele, a apokrinné potné žľazy nachádzajúce sa v oblasti slabín, podpazušia a okolo bradaviek. Pot z apokrinných žliaz je hustejší a má žltú farbu, kvôli čomu sa ti často tvoria žlté škvrny na oblečení. Ďalej ťa možno obťažuje nevábny zápach, ktorý je zapríčinený reakciou potu s baktériami žijúcimi na povrchu kože. Na potení nie je nič zlé, pretože si vďaka nemu ochladzuješ organizmus a nedochádza tak k jeho prehrievaniu. 

Na účinný boj so zápachom a mokrými škvrnami v podpazuší si kúpte pánsky dezodorant alebo antiperspirant. Aplikuj ho však iba na oblasť podpazušia, kde nenaseká takú škodu, ako keby si ho nastriekal na celé telo. Zabránenie poteniu po celom tele by mohlo byť nebezpečné. 

Dezodorant:
+ Obsahuje antibakteriálne látky zabraňujúce vzniku zápachu.
+ Neobsahuje hliníkové soli.

Antiperspirant:
+ Zabraňuje poteniu.
- Môže obsahovať hliníkové soli zužujúce potné žľazy (riziko vzniku rakoviny prsníka).

Na poličke v kúpeľni by ti rozhodne nemal chýbať intímny gél pre mužov. Sprchové gély sú zásadité a môžu napomáhať množeniu škodlivých mikroorganizmov. Pokiaľ po sprche pociťuješ tam dole pálenie a štípanie, už asi vieš, odkiaľ vietor fúka. Tvoj kamoš ti za príjemnú zmenu poďakuje. 

Ako vybrať dezodorant a antiperspirant?

Oslnivý pánsky parfum zaujme celé okolie

Zápachom po tabaku, hrianke potretej cesnakom alebo lacnou kolínskou nikoho neočaríš – skôr naopak. O tom, že sa zloženie väčšiny pánskych parfumov, parfumovaných, toaletných aj kolínskych vôd zakladá na tzv. parfumovej pyramíde, ti do hĺbky rozoberať nebudeme. V skratke je to zhruba takto: 

  • Hlava: Obsahuje vône, ktoré sa linú ako prvé po aplikácii parfumu. Vonné molekuly sa odparujú zhruba 15 minúta väčšinou sa jedná o sviežu citrusovú vôňu

  • Srdce: Vonné zložky sa uvoľňujú postupne po odznení hlavy, a to 2–3 hodiny. Najčastejšie ide o kvetinové, korenisté, ovocné a bylinné vône.

  • Základ: Zmes vôní zvládne dráždiť čuchové receptory niekoľko hodín. Väčšinou ide o drevité, pižmové, gurmánske alebo živicové vône

V súčasnej dobe výrobcovia parfumov využívajú viac ako 3 000 vonných zložiek. Nejde ani zďaleka iba o vône kvetov, drevín, ovocia, korenia, listov, machu, kôry alebo pižma. Obľúbené sú aj gurmánske esencie s vôňou čokolády, medu, mandlí a karamelu

  • Parfum (Parfume): má najsilnejšiu arómu, zostáva na pokožke najdlhšie.

  • Parfumovaná voda (Eau de Parfume): o niečo menej koncentrovaný ako parfum, s veľmi dobrou výdržou na pokožke. 

  • Toaletná voda (Eau de Toilette): obsahuje najmenej esenciálnych olejov a jeho výdrž je v zásade slabšia. 

Tip na výber vône: Parfum zo vzorky alebo testera v parfumérii či drogérii najskôr nanes na prekrvené miesto pokožky alebo testovací prúžok papiera, a dopraj mu dostatok času na správne rozloženie. Deň, alebo aj dlhšie, skúmaj, ako na teba daná vôňa pôsobí a ako dlho na tebe vydrží. U každého môže vydržať rovnaká vôňa inak dlhý čas. Podľa týchto krokov zistíš, či je pre teba daná vôňa tá pravá, a či sa oplatí ísť do väčšieho balenia. 

Ako vybrať parfum?

Parfumy

Parfumy

  • 36270 produktov

Parfumy
Toaletné vody

Toaletné vody

  • 36270 produktov

Toaletné vody
Parfumované vody

Parfumované vody

  • 36270 produktov

Parfumované vody
Kolínske vody

Kolínske vody

  • 36270 produktov

Kolínske vody
Parfumované oleje

Parfumované oleje

  • 36270 produktov

Parfumované oleje
Pánske kozmetické súpravy

Pánske kozmetické súpravy

  • 6890 produktov

Pánske kozmetické súpravy

Tvrdá koža na pätách z teba drsniaka neurobí

Narástla ti na chodidlách poriadne odležaná dávka parmezánu na nastrúhanie? Tvrdej kože na pätách alebo iných miestach na chodidle sa môžeš zbaviť dvojakým spôsobom – chemicky alebo mechanicky

V rámci mechanického odstraňovania stvrdnutej kože by ti doma nemal chýbať pilník, rašpľa, brúska alebo škrabka. Prakticky ide o to isté, pomôcky sa líšia najmä vzhľadom a hrubosťou hobľovacej časti. Môžu byť vyrobené zo skla (so skleneným pilníkom na nechty si ich nepomýliš, pretože sú väčšie), z kovu (pripomínajú strúhadlo na syr) alebo vyzerajú ako šmirgľový papier nalepený na plastovom držadle. Ak si diabetik alebo máš veľmi citlivú pokožku, choď radšej do keramického pilníka. Na udržanie pokožky chodidiel v dobrej kondícii ti pomôže pemza, ktorou si nohy zjemníš počas sprchovania. Pemza zo syntetického materiálu môže byť jemnejšou, ale aj vernou kópiou prírodnej pemzy z vyvretej horniny. 

  • Dopraj koži čas na zmäkčenie – buď si nechaj nohy odmočiť v teplom kúpeli, alebo sa do jej použitia pusť až na konci sprchovania. 

  • Navlhčenou pemzou jemne prechádzaj po stvrdnutej koži. Dobre odmočená koža by sa mala začať odlupovať.

  • Nohy aj pemzu priebežne oplachuj pod tečúcou vodou.

  • Až budeš s výsledkom svojej práce spokojný, nohy naposledy opláchni a usuš uterákom

  • Na chodidlá následne nanes krém a pemzu nechaj po každom použití dobre preschnúť.  

Si lenivý na ručné drhnutie zrohovatenej kože? V tom prípade vyskúšaj elektrickú pedikúru s vymeniteľnými nadstavcami s rôznymi stupňami zrnitosti.

Druhou možnosťou je odstrániť stvrdnutú kožu chemickou cestou pomocou špeciálneho zmäkčovača. Ide o alkalický roztok podobný odstraňovaču kožtičky na nechty, ktorý dokáže tvrdú kožu rozpustiť. Následne ju stačí odstrániť plastovou špachtľou. 

Na bolestivo popraskané päty ti pomôže aplikácia špeciálneho krému na popraskané päty. Nezabudni si nohy pravidelne hydratovať krémom, a ak ťa trápia bradavice alebo pleseň, navštív dermatológa. 

Ako vybrať elektrickú manikúru a pedikúru? 

Tipy na starostlivosť o ruky a nohy

  • Pedikúru vykonávaj vždy po dôkladnom umytí a navlhčení nôh, s výnimkou použitia elektrického pilníka na päty, ktorý pracuje nasucho.

  • Kozmetické nožnice sú vhodné iba na zastrihnutie nechtov na rukách.

  • Si diabetik? Používaj nožnice so zaguľatenou špičkou, pilník bez ostrých hrán a keramickú škrabku na päty, ktorá je jemnejšia.  

  • Na odstrihnutie nechtov na nohách používaj klieštiky a zastrihuj ich dorovna.

  • Všetky pomôcky na manikúru aj pedikúru by mali byť vyrobené z antikorovej ocele alebo iného nehrdzavejúceho materiálu. 

  • Odporúčame nedeliť sa o pedikérske pomôcky s ostatnými členmi rodiny kvôli riziku prenosu plesní a nebezpečných bakteriálnych aj vírusových chorôb. 

  • Pomôcky po každom použití riadne vydezinfikuj, aby si zamedzil šíreniu bakteriálnej nákazy. 

  • Zarastené nechty, mykózu, bradavice, rôzne kožné výrastky a kurie oká konzultuj radšej s lekárom. Nerob do nich zbytočné zásahy, aby si ich ešte nezhoršil. 

  • Na nohy aplikuj každý deň výživný krém.

  • Pri častých problémoch s popraskanými pätami si urob raz týždenne premasťujúci zábal – na chodidlá nanes hrubšiu vrstvu hydratačného krému, zabaľ ich do fólie a schovaj na noc do bavlnených ponožiek. 

  • S chemickým odlúpnutím zrohovatenej kože na nohách ti pomôže exfoliačná maska v ponožkách.

Šediny, vypadávanie vlasov aj lupiny vo vlasoch majú riešenie

Šedivé vlasy

So šedivením vlasov sa stretne skôr či neskôr každý borec. Cítiš sa na dvadsať, ale pri pohľade do zrkadla ťa oslepujú strieborné odlesky tvojich vlasov? Šedivenie je prirodzená vec a neexistuje veľa možností, ktoré by ti s týmto problémom nejako zásadne pomohli. 

  • Kvalitná strava,

  • dostatok spánku,

  • zvýšený príjem vitamínov B12, B6, D, E, vápnika a bielkovín, 

  • minimalizácia stresových situácií,

  • obmedzenie pohybu na priamom slnku (kvôli UV žiareniu), 

  • vyhýbanie sa fajčeniu.  

Šedivenie je zapríčinené stratou pigmentu, ktorý starnúce telo nedokáže produkovať v takej miere, v akej to bolo schopné v mladšom veku. Zaujímavosťou je, že ťa šedivenie môže postihnúť ako v dvadsiatich rokoch, tak aj o niekoľko desaťročí neskôr – v závislosti od tvojej genetickej výbavy. V prípade snahy o spomalenie šedivenia môžeš siahnuť po špeciálnom šampóne proti šediveniu vlasov. Ak považuješ tento boj vopred za prehraný, ale nechceš sa za žiadnu cenu zmieriť s novým farebným odtieňom svojich vlasov, vyskúšaj tónovaciu farbu na vlasy určenú špeciálne pre mužov.

Ako na domáce farbenie vlasov?

Vypadávanie vlasov

Na hlave dospelého človeka sa nachádza približne sto tisíc vlasov, ktoré vo väčšej miere vypadávajú na jar a na jeseň, a to úplne prirodzene. Ak máš pocit, že ich padá na tvoj vkus priveľa, skús svojmu telu doplniť železo, zinok, biotín, horčík alebo vitamíny A, C a E. Dopraj pokožke svojej hlavy pravidelnú jemnú masáž, ktorá podporí jej prekrvenie a stimuláciu vlasových korienkov. Základom tvojej novej kozmetickej výbavy na starostlivosť o rednúci porast je prípravok proti padaniu vlasov doplnený o vlasové aktivátory, ktoré podporujú rast vlasov. Obľúbenou zložkou týchto prípravkov je kofeín.  

Chcem sa dozvedieť viac o vypadávaní vlasov

Lupiny

Lupiny sa vyskytujú najmä na suchej pokožke a často ich sprevádza nepríjemný pocit svrbenia. V podstate ide o kvasinky, na ktoré by mal spoľahlivo zabrať kvalitný šampón proti lupinám. Mal by obsahovať panthenol, ktorý priaznivo ovplyvní kvalitu a rast vlasov, podporí ich lesk a elasticitu. 

Ako na lupiny vo vlasoch?

Šampóny proti vypadávaniu / rast vlasov

Šampóny proti vypadávaniu / rast vlasov

  • 432 produktov

Šampóny proti vypadávaniu / rast vlasov
Prípravky proti vypadávaniu vlasov

Prípravky proti vypadávaniu vlasov

  • 434 produktov

Prípravky proti vypadávaniu vlasov
Šampóny proti šediveniu vlasov

Šampóny proti šediveniu vlasov

  • 146 produktov

Šampóny proti šediveniu vlasov
Šampóny proti lupinám

Šampóny proti lupinám

  • 9321 produktov

Šampóny proti lupinám
Prípravky proti lupinám

Prípravky proti lupinám

  • 93 produktov

Prípravky proti lupinám
Farby na vlasy

Farby na vlasy

  • 12879 produktov

Farby na vlasy

Prvé vrásky stretnú raz každého

Starostlivosť o očné okolie a vrásky

Ak si myslíš, že starostlivosť o očné okolie je čisto ženskou parketou, si na omyle. Pokožka okolo očí je veľmi citlivá a tenká, a preto by si starostlivosť o ňu nemal rozhodne zanedbávať. Čím skôr sa začneš o túto oblasť starať, tým neskôr zaznamenáš výraznejšie vrásky, ktoré sú obvykle prvým prejavom starnutia. Na vypnutie unavenej a povädnutej kože, odstránenie opuchov, intenzívnu hydratáciu a redukciu tmavých kruhov pod očami použi krém na očné okolie. Doplň ho sérom proti vráskam a tvárovou jogou, a vrásky nemajú (takpovediac) šancu.  

Ako vybrať prípravok na vrásky?   Ako vybrať pleťové sérum a emulziu?    Ako vybrať prípravok na starostlivosť o očné okolie?

Pigmentové a starecké škvrny

Pigmentové škvrny sú väčšinou zdraviu neškodné, avšak môžu byť estetickým problémom. Možno ich charakterizovať ako fliačky tmavšej farby a rôznej veľkosti. Ich vznik má na svedomí slnečné žiarenie a aktívne pigmentové bunky. Ak si žrebec tmavšieho typu, začnú sa na tebe tieto nevzhľadné fľaky s najvyššou pravdepodobnosťou objavovať vo väčšom množstve ako u tvojho blonďavého kamoša, pretože jeho telo nedisponuje takým množstvom pigmentu melanínu ako to tvoje. Ak ťa už zdobí pár výstavných kúskov, skús skrotiť ich farbu intenzívnym sérom alebo bieliacim krémom proti pigmentovým škvrnám. Ďalšou možnosťou je chemický peeling, ktorý hĺbkovo obnovuje pokožku a pomôže ti s odstránením odumretých buniek z pleti. 

Starecké a slnečné škvrny vznikajú najčastejšie na miestach, ktoré sú vystavované priamemu slnečnému žiareniu. Preto ich vídame najmä na tvári, krku, dekolte a rukách. Aby si ich nemusel čo najdlhšie riešiť, nezabúdaj na pravidelnú aplikáciu opaľovacieho prípravku s vyšším UV filtrom, a prípadne aj pleťový krém so SPF. Zároveň sa pokus obmedziť pobyt na priamom slnku.

Ako vybrať prípravok na opaľovanie?

Starostlivosť o pleť podľa ročného obdobia

Slnko, teplo, zima, mráz – čo ďalšie si na pleť dáš?

Ročné obdobie má na ľudskú kožu veľký vplyv. Zatiaľ čo letné parné počasie pokožku vysušuje, a navyše je vystavovaná nemilosrdnému slnečnému žiareniu, slanej morskej vode a záplave potu, v zime sa zase stretáva s mrazom, vetrom, pobytom vo vykurovaných priestoroch aj prudkými teplotnými výkyvmi pri prechode z interiéru a naopak. Na leto by si mal byť preto vybavený opaľovacím krémom s vyšším SPF a ľahkým hydratačným krémom s tekutejšou konzistenciou.
V zime by ti nemal chýbať krém do chladu a vetra (tzv. cold cream) a mastnejšie prípravky s minimálnym alebo žiadnym obsahom vody (napr. olej či hutný pleťový krém. 

Starostlivosť o pery a zuby

Tvojím celoročným spoločníkom by mal byť ošetrujúci balzam na pery, ktorý sa postará o tvoje vysušené pery. 

  • Pokožka pier je veľmi tenká a náchylná na dehydratáciu a popraskanie. 

  • Na perách sa nenachádzajú žiadne mazové žľazy, ktoré by ich pokožku hydratovali. 

  • Pri výbere balzamu na pery maj na pamäti, že existujú aj balzamy tónovacie (zafarbujúce pery) alebo s prímesou trblietok. 

  • Peelingom pier sa zbavíš odumretých kúskov kože a nevzhľadných šupiniek. Pery sa prekrvia a získajú zdravú farbu. Peeling si môžeš kúpiť v drogérii, alebo si ho vyrobiť z trošky medu, kvapky olivového oleja a lyžičky kryštálového cukru

Očarujúci úsmev nemá na svedomí iba starostlivosť o pery, ale aj o zuby. Asi s nami budeš súhlasiť, že čistý chrup a svieži dych sú ešte o chlp dôležitejšie ako naleštený nárazník. Preto si nechaj svoje zuby pravidelne vydrhnúť na dentálnej hygiene a nepodceňuj najmä domáce čistenie so všetkým, čo k nemu patrí. Budeš k tomu potrebovať manuálnu zubnú kefku alebo elektrickú zubnú kefku, kvalitnú zubnú pastu a medzizubné kefky, ktoré možno čiastočne nahradiť ústnou sprchou.

Chceš mať zuby ako perličky?   Ako vybrať elektrickú zubnú kefku?   Ako vybrať ústnu sprchu? 

Elektrické zubné kefky

Elektrické zubné kefky

  • 811 produktov

Elektrické zubné kefky
Zubné kefky

Zubné kefky

  • 1489 produktov

Zubné kefky
Zubné pasty

Zubné pasty

  • 2690 produktov

Zubné pasty
Ústne sprchy

Ústne sprchy

  • 217 produktov

Ústne sprchy
Medzizubné kefky

Medzizubné kefky

  • 585 produktov

Medzizubné kefky
Prípravky na starostlivosť o pery

Prípravky na starostlivosť o pery

  • 411 produktov

Prípravky na starostlivosť o pery
Prípravky na opaľovanie

Prípravky na opaľovanie

  • 3168 produktov

Prípravky na opaľovanie
Ochrana pleti v zime

Ochrana pleti v zime

  • 17 produktov

Ochrana pleti v zime
Mohlo by vás zaujímať: