Na čo myslieť pri výbere PC?
Na jediné - na svoju prácu. Na to, čo k nej potrebujete. A to nielen zo strany výkonu, ktorý je tak nejako samozrejmý. Stačí si predsa len prejsť odporúčané hardvérové požiadavky vami používaných programov. A uistiť sa, že vybrané PC disponuje SSD (solid-state drive), bez neho to dnes už nepôjde. Iné faktory ale už také očividné byť nemusia.
Ak budete často cestovať a pracovať v menej vhodných podmienkach – napríklad vo vlaku, myslite na veľkosť vami vybraného notebooku. Nielen na uhlopriečku displeja, ale aj na jeho hrúbku a váhu. Ťahať so sebou do práce niekoľkokrát týždenne 5kilové delo vás omrzí veľmi rýchlo. Za predpokladu, že sa vám ho vôbec podarí dostať do batohu.
S veľkosťou sa spája pevnosť. Lacnejšie plastové modely nie sú stavané na každodenné prenášanie z miesta na miesto a na neustále otváranie a zatváranie displeja. Poobzerajte sa skôr po laptopoch z kovu - tie vydržia aj tvrdšie zaobchádzanie.
Pre prácu na cestách budete ďalej potrebovať intuitívnu klávesnicu a touchpad. Ani jedno z nich nie je samozrejmosťou. Výrobcovia sa snažia svoje notebooky maximálne zúžiť a odnáša to hlavne klávesnica, s ktorou potom ani nespoznáte, či ste niečo stlačili, alebo nie. Na veľkosť notebooku má vplyv numerická klávesnica, respektíve jej prítomnosť alebo absencia. Ak by ste ju v budúcnosti postrádali, je možné dokúpiť numerickú klávesnicu externú. Touchpady sú kapitolou samou o sebe. Najlepšie ich dokáže Apple. MacBook touchpady sú dostatočne veľké, majú jasnú odozvu a v rukáve sa im schovávajú tucty jednoduchých gest, ktoré vám uľahčia prácu.
Ani s kvalitou displejov to nie je jednoduché. Pokiaľ ale vyložene nepracujete s grafikou alebo s videami, tak vás nemusí natoľko ťažiť. Stačí, keď má notebook displej dostatočne veľký, jasný a odporúčame skôr tie matné, vyhnete sa tak odrazom okolia a namiesto svojej tváre naozaj uvidíte, na čom práve pracujete! Prípadne sa na lesklé displeje dajú dokúpiť matné fólie, ale ich kvalita spravidla nie je najlepšia a ide o ďalšiu starosť navyše.