Vaša štica sa zlepuje do prameňov a už niekoľko hodín po umytí vyzerá spľasnutá a vyžaduje ďalšiu dávku šampónu. Prečo je to tak? Ak telo prirodzene produkuje väčšie množstvo kožného mazu, ukáže sa to aj na kvalite vlasov. Vyššie mastenie vlasov však ovplyvňujú aj hormonálne zmeny (napr. v puberte či v tehotenstve), nezdravý životný štýl, vyššie teploty alebo časté nosenie čiapok.
Ako na mastné vlasy
Zabudnite na starostlivé odmasťovanie - to produkciu kožného mazu len podporí. S vlasmi zaobchádzajte opatrne, netrápte ich fénom ani horúcou vodou. Stavte na zlepšenie životného štýlu, dostatočný pitný režim a správnu voľbu vlasovej kozmetiky. Na umývanie používajte teplú alebo vlažnú vodu, cca 1 lyžičku šampónu iba na korienky a vlasy s ním umyte dvakrát. Potom použite do dĺžok kondicionér alebo ich prepláchnite jabl čným octom, ktorý následne zmyte vodou. Ďalšej kozmetiky a chémie sa vyvarujte, aby ste vlasy zbytočne nezaťažovali.
Čo na mastné vlasy
Správnou voľbou je šampón na mastné vlasy, profesionálny šampón na mastné vlasy alebo ešte lepšie prírodný šampón na mastné vlasy. Medzi veľmi odporúčané patrí žihľavový šampón, ktorý silou prírody vlasy vyčistí. Rýchlou pomocou môže byť suchý šampón na vlasy, ktorým oddialite nutnosť denného umývania. Nepoužívajte ho však príliš často, pretože obaľuje vlasy a zanáša pokožku hlavy. Vlasy vyčistí aj kozmetika s prírodným ílom, ktorý tiež dodá objem.
Babské rady na mastné vlasy
Oplach z jablčného octu alebo z piva,
bylinný nálev z harmančeka, mäty, žihľavy, tymiánu, prasličky, rozmarínu alebo šalvie - vybrané bylinky zalejte vriacou vodou, nechajte 10 minút lúhovať a potom zlejte,
pasta z jedlej sódy a vody v pomere 1:1 - zmiešajte, naneste na vlasy, nechajte 15 minút pôsobiť, zmyte a vlasy domyte šampónom,
neochutený kefír naneste do vlasov, po 30 minútach pôsobenia opláchnite a vlasy umyte šampónom,
výluh z lopúchového koreňa upokojí pokožku hlavy, ale pomôže aj na lupiny a vypadávajúce vlasy - nechajte ho 15 minút pôsobiť a potom opláchnite.