Alopecia areata
Toto autoimunitné kožné ochorenie, známe aj pod skratkou AA, postihuje cca 2 ľudí zo 100 (ženy, mužov aj deti). Pri alopécii dochádza k nechcenej aktivácii imunitného systému, ktorý začne napádať vlastné bunky, vznikajúci zápal potom ničí vlasové folikuly. Ochorenie sa prejavuje ložiskovým vypadávaním vlasov, vlasy nevypadávajú rovnomerne, ale len na ohraničených plochách. Vypadávanie vlasov vo väčšine prípadov nesprevádza žiadna zvýšená citlivosť ani bolestivosť. Príčiny sú neznáme, vedci však pracujú s teóriou vplyvu extrémneho stresu a genetiky. Nejedná sa o však infekčné ochorenie a alopéciu teda nemôžete od niekoho chytiť.
Do niekoľkých rokov môže dôjsť k spontánnemu uzdraveniu, kedy vlasy opäť plne dorastú. Sú však aj prípady cyklicky sa opakujúcich zápalov – vlasy vypadajú, časom dorastú a po nejakej dobe opäť vypadajú.
Alopécia sa delí na:
Alopecia totalis – strata vlasov na celej hlave, častejšie u ľudí vo veku od 15 do 29 rokov.
Alopecia universalis - strata vlasov a chlpov po celom tele (tzn. aj obočie, riasy, fúzy, chlpy v nose, pubické ochlpenie, ochlpenie na rukách a nohách atď.).
Alopecia barbae - strata ochlpenia v oblasti briadky.
Androgénna alopécia
Inak známa aj ako androgenetická alopécia či AGA, je geneticky podmienené ochorenie, kedy hrá úlohu dedičnosť aj množstvo testosterónu v tele. Postihuje až 30 % mužov okolo 30 rokov veku, u veku nad 50 rokov sa s ňou stretáva už viac ako 50 % jedincov. Stretnúť sa s AGA však môžu aj ženy, a to napríklad v čase menopauzy, keď klesá hladina estrogénu.
Pri androgénnej alopécii dochádza k nadmernému vypadávaniu vlasov, spomaľuje sa alebo zastavuje ich rast, vlasy rastú tenšie a krehkejšie. U mužov ide spravidla o oblasť spánkov, kútov a celkovo ústup vlasovej línie až vznikne tzv. plešinka a zostane len podkova vlasov. U žien býva priebeh ochorenia iný, môže sa objaviť celkové rednutie vlasov alebo preriedenie porastu na temene hlavy.
Priebeh androgénnej alopécie je možné zmierniť kozmetikou s obsahom minoxidilu, stemoxydínu či aminexilu. Dlhodobejším a finančne náročnejším riešením je transplantácia vlasov.
Telogénne efluvium
TE je ochorenie, kedy vlasy predčasne prechádzajú z rastovej fázy do kľudovej, kedy sa už netvorí vlasové vlákno a vlas zrýchlene vypadne. Vlasy sa stenčujú, lámu, krehnú a nadmerne padajú. Spravidla štica redne relatívne rovnomerne - nevznikajú trvalé lysiny, prevažne však vlasy vypadávajú v oblasti temena.
Medzi príčiny patrí najmä stres či šok, ale aj prísne diéty, pôrod, znížená funkcia štítnej žľazy, choroby sprevádzajúce horúčky a užívanie liekov (napr. antidepresíva). Nadmerné až extrémne vypadávanie sa objavuje 2-4 mesiace od spúšťača. Telogénne efluvium sa dá zvrátiť, respektíve môže samo pominúť. Je však potrebné riešiť pôvodcu (stres, diéta, horúčkovité ochorenie).
Delí sa na:
Akútne telogénne efluvium - postihuje mužov aj ženy akéhokoľvek veku a netrvá dlhšie ako 6 mesiacov.
Chronické telogénne efluvium - postihuje najmä ženy medzi 30 a 60 rokmi a trvá dlhšie ako 6 mesiacov.
Info: Anagénne efluvium je ochorenie, kedy vlasy vypadávajú (resp. lámu sa) už v rastovej fáze. Ide tak najmä o lámanie vlasov priamo pri vlasovej pokožke a objavuje sa u ľudí prechádzajúcich chemoterapiou alebo rádioterapiou.